Maročtí vojáci hlídkují na trati dakarské rallye

Maročtí vojáci hlídkují na trati sedmé etapy Rallye Arras - Dakar, která vedla na marockém území z Varzázatu do Tan Tanu. | foto: EPA, ČTK

Na Dakaru těžce boural motocyklista

Tan Tan - Motocyklista Cyril Despres nebude v dobrém vzpomínat na první část sedmé etapy Rallye Total Dakar. Sedmadvacetiletý Francouz, sedmý muž průběžného pořadí, si totiž při nehodě na trati zlomil pánev a skončil v nemocnici. Další podrobnosti o jeho zranění zatím nejsou známy. Rychlostní zkoušku o délce 351 kilometrů v kategorii kamionů znovu vyhrál Rus Vladimir Čagin před dvěma vozy Tatra. Druhý Karel Loprais ztratil na vedoucího závodníka průběžného pořadí necelých deset minut, třetí Tomáš Tomeček zaostal za vítězným Čaginem o více než 18 minut.

První část sedmé etapy vedla na území Maroka z Varzázatu do Tan Tanu a celkem měřila 793 kilometrů. Po půlnoci pokračuje nejdelší etapa letošního ročníku soutěže dalším více než sedmisetkilometrovým přesunem západní Saharou do mauritánského Zuarátu.

Mezi motocyklisty byl nejrychlejší Carlo De Gavardo z Chile a v kategorii automobilů vyhrál japonský řidič Hiroši Masuoka, jenž díky tomu zůstal v čele průběžné klasifikace. Český motocyklista Josef Macháček se čtyřkolkou Yamaha byl na cestě do Tan Tanu o půldruhé hodiny pomalejší než vítězný De Gavardo a v etapě obsadil 72. místo.

Oficiální průběžné pořadí rallye spočítají pořadatelé až po ranním dojetí pelotonu do Zuarátu, cílového města druhé části sedmé etapy. Mezi kamiony by se však Loprais měl posunout na třetí místo za vedoucího Čagina a druhého Tomečka.

Výsledky úvodní části 7. etapy (793 km, rychlostní zkouška 351 km)
Motocykly:
1. De Gavardo (Chile/KTM) 3:33:03, 2. Pujol (Šp./KTM) -2:55, 3. Roma (Šp./KTM) -3:41, 4. Cox (JAR/KTM) -3:46, 5. Sainct (Fr./KTM) -4:11, 6. Meoni (It./KTM) -4:37, ...72. Macháček (ČR/Yamaha) -1:30:03.
Automobily: 1. Masuoka (Jap./Mitsubishi) 3:13:23, 2. De Mevius (Belg./Nissan) -14, 3. Šinozuka (Jap./Mitsubishi) -1:21, 4. Servia (Šp./Renault) -7:35, 5. Kleinschmidtová (Něm./Mitsubishi) -16:52, 6. Hadžrí (Kat./Mitsubishi) -25:44.
Kamióny: 1. Čagin (Rus./Kamaz) 4:34:18, 2. Loprais (ČR/Tatra) -9:43, 3. Tomeček (ČR/Tatra) -18:07, 4. Sugawara (Jap./Hino) - 26:03, 5. Reif (Rak./MAN) -26:15, 6. Bosonnet (Fr./Mercedes) - 49:28.