Dán Simon Andreassen vyhrál na cyklokrosovém MS v Táboře závod juniorů.

Dán Simon Andreassen vyhrál na cyklokrosovém MS v Táboře závod juniorů. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

První cyklokrosové zlato z Tábora putuje do Dánska, Češi se neprosadili

• 3
Juniorský titul z cyklokrosového mistrovství světa v Táboře překvapivě vybojoval Dán Simon Andreassen. Druhého Belgičana Eliho Iserbyta, největšího favorita závodu a vítěze Světového poháru, porazil o 41 sekund, třetí dojel Nizozemec Max Gulickx. Nejlepším Čechem byl Jaroslav Vojíř na 33. místě se ztrátou skoro 4 minuty.

Sedmnáctiletý Andreassen se v rozmezí pěti měsíců podruhé oblékl do duhového dresu, v září v norském Hafjellu ovládl juniorský šampionát na horských kolech. A tehdy stejně jako v teď v Táboře stylem start-cíl.

Jen v prvním okruhu se s ním drželi Iserbyt a Gulickx, od druhého kola už však pádil příští šampion o samotě. „Jsem ready, nakopu zadky,“ psal před startem na Twitter. A sólopředstavení jeho vizi naplnilo.

Po zadním kole vjel do cíle, v jedné ruce vlajku a po 22 letech vybojoval pro svou zem první zlatou cyklokrosovou medaili, a v kategorii juniorů dokonce vůbec první.

„Taky překvapení,“ kývl Andreassen do televizní kamery. „Ale cítil jsem se moc dobře a doufal jsem v pódium. Ale vítězství? To ne! Trať byla techničtější a mohl jsem využít své bikové umění.“

Čeští a českoslovenští junioři v historii posbírali 28 medailí, osm zlatých a jsou proto nejúspěšnější kategorií českého cyklokrosu. Jenže v Táboře potvrdili půst posledních let.

Jonáš Březina měl být nejvýš, jenže namotal hned v prvním kole přehazovačku, musel běžet do depa pro náhradní stroj a bylo po nadějích. Jaroslav Vojíř tak bral nejlepší české umístění.

„Předvedl jsem maximum,“ vydechoval pak. „Čekal jsem sice víc, ale ve třetím kole jsem udělal pár chyb za sebou. Jezdila za mnou skupina, proto jsem se snažil jezdit rychleji, než na co jsem měl. Startovat ze zadních pozic je prostě nevýhoda. Každé kolo to bylo na trati horší a horší, měl jsem tam několik pádů, i v posledním kole jsem lehl.“

VÝSLEDKY

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře

Junioři: 1. Andreassen (Dán.) 42:24, 2. Iserbyt (Belg.) +40, 3. Gulickx (Niz.) +41, 4. Hecht (USA) +44, 5. Wolsink (Niz.) +1:10, 6. Sala +1:27, 7. Dorigoni (oba It.) +1:30, 8. Fine (Fr.) +1:34, 9. Driesen (Belg.) +1:53, 10. van der Stegen (Niz.) +1:58, ...33. Vojíř +3:56, 37. Matějček +4:12, 45. Jelínek +4:34, 49. Kunt +5:16, 68. Březina (všichni ČR) -1 kolo.