Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moderní pětibojař Polívka je mistrem Evropy, v družstvech získali Češi stříbro

Ondřej Polívka se zlatou medailí z mistrovství Evropy. Vlevo stříbrný Ilja Frolov, vpravo bronzový Adam Marosi | foto: Norman Rembarz

28 2009
Lipsko (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Český moderní pětibojař Ondřej Polívka se stal v německém Lipsku mistrem Evropy. Jedenadvacetiletý reprezentant se na medailových příčkách držel od úvodního šermu, na vedoucí pozici se probojoval v závěrečné kombinaci střelby a běhu. Druhý skončil Rus Ilja Frolov, třetí Maďar Adam Marosi. Češi navíc získali stříbro v soutěži družstev.

Polívka pro Česko vybojoval šestou individuální medaili z kontinentálního šampionátu. V roce 2002 zvítězil Libor Capalini, zatím posledním cenným kovem bylo stříbro Michala Michalíka z roku 2004.

"Až takový výsledek jsem nečekal. Počítal jsem s umístěním tak do patnáctého místa. Ale tohle je pro mě velice dobré," řekl Polívka v cíli.

Talentovaný pětibojař, který na seniorském šampionátu startoval vůbec poprvé v individuální soutěži, zahájil své finálové představení výborným šermem. Ve dvojici s Davidem Svobodou se navzájem hecovali a vítězili. Polívka v šermu vybojoval 23 vítězství z 35 duelů a usadil se na děleném třetím místě. "Šerm mi hodně pomohl, protože není mou doménou," konstatoval.

Svou skvělou formu pak vítěz letošního závodu Světového poháru v Káhiře prokázal v bazénu, kde si časem 2:05,06 minuty vylepšil svůj osobní rekord a posunul se na celkové druhé místo.

Polívku poté nezradila ani ošemetná disciplína - parkur. Nad překážkami předvedl solidní jízdu, v těžkém písečném terénu chyboval pouze jednou. "Určitě se projevilo, že trénujeme na nových lepších koních. I když jsem je nezajel dobře, tak jeden shoz je ve výsledku dobrý."

Do závěrečné kombi disciplíny vbíhal letošní juniorský mistr Evropy ze smíšených štafet se ztrátou šesti sekund na Litevce Kinderise. Hned v úvodní střelbě se probil na vedoucí příčku a jeho náskok před soupeři narůstal až na patnáct šestnáct sekund. Přestože v závěrečné třetí položce třikrát zaváhal a až potom pětkrát rozsvítil terč, ze zlatého stupínku už ho soupeři nenesadili. "Trošku mi zatrnulo, ale pak už to naštěstí šlo všechno."

Svoboda: Vzhledem k mým peripetiím je osmé místo super

Osmý skončil David Svoboda, který svou pozici i vzhledem k předcházejícím zdravotním komplikacím označil za úspěch. "Řadím to mezi své nejhodnotnější výsledky, které jsem v kariéře udělal. Právě proto, že jsem sem odjížděl nalomený. Stačí říct, že jsem zhubnul tři kilogramy svalové hmoty. Byl jsem takovej slaboučkej, bez síly. Snažil jsem se připravit hlavně v technických disciplínách, abych tu chybějící sílu dohnal. Pro mě je osmé místo z individuálu a stříbro z družstev odměna.

A nebyl by to Svoboda, aby neměl problém na koni. Při seznamování s koněm po jednom skoku skončil v kotrmelcích. "Naštěstí se kůň nezranil a oba jsme to psychicky zvládli, takže jsem to pak odjel docela dobře," doplnil.

Třináctý skončil Michal Michalík, který v cílové rovince odolal náporu dotírajícího Bělorusa Prokopenka. "Vzhledem k tomu, že podle nových pravidel jsem šel teprve druhý závod, jsem se svým výkonem spokojen, " uvedl pětibojař.

Capalini: Nejhorší šerm za osm let

Podle představ se naopak nedařilo Liboru Capalinimu. Zkušený šestatřicetiletý reprezentant hodně ztratil už v úvodním šermu, v němž skončil předposlední. "Nemohl jsem přijít na to, jak to udělat, abych cítil vzdálenost, abych si nenabíhal a nedělal chyby, co tam byly. Osm let jsem neměl horší šerm," řekl Capalini.

V dalších disciplínách své umístění postupně vylepšoval a závěrečném běhu spojeném se střelbou se vyšplhal na konečnou 23. příčku, což zajistilo Čechům ve složení Polívka, Svoboda a Capalini stříbrné medaile v soutěži družstev.  

"Pak už to byl z mého pohledu boj pro tým. Věděl jsem, že ztráta v jedné disciplíně není co do výsledku týmu ztracené. Tam je to o morálnu."

Osmnáctá medaile z velkých pětibojařských akcí je po všech těch dnešních peripetiích určitou satisfakcí. "Že jsem to těm klukům nezkazil, i když se nedařilo," usmál se druhý nejstarší pětibojař ve finále.

VIDEO: ZLATÝ ZÁVOD ONDŘEJE POLÍVKY NA ME V LIPSKU

 

mistrovství evropy - výsledky

MUŽI

Jednotlivci:
1. Polívka (ČR) 6060 b.
(952 (23-12), 1300 (2:05,06), 1180, 2628 (11:23,32)), 2. Frolov (Rus.) 6036, 3. Marosi (Maď.) 6032, ...8. Svoboda 5916 (880 (20-15), 1284 (2:06,44), 1140, (11:27,37)), 13. Michalík 5824 (832 (18-17), 1280 (2:06,71), 1180, 2532 (11:47,87)), 23. Capalini (všichni ČR) 5692 (640 (10-25), 1320 (2:03,39), 1120, 2612 (11:27,22))

Družstva:
1. Litva (Krungolcas, Zadněprovskis, Kinderis) 17.700, 2. Česko (Polívka, Svoboda, Capalini) 17.668, 3. Bělorusko 17.476.Cuketovo čokoládový chlebíček
Cuketovo čokoládový chlebíček

Potěšte rodinu rychlou dobrotou.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze