Martin Fourcade slaví triumf ve stíhacím závodu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Fenomén Fourcade. V biatlonu utíká všem, tak chce na olympiádu i v běhu

• 20
Vyhrál poslední čtyři ročníky Světového poháru. Je dvojnásobným olympijským vítězem a šestinásobným mistrem světa. Král současného biatlonu = Martin Fourcade. I letos utíká všem, o víkendu slavil dvojnásobný triumf. A tak hledá nové výzvy: třeba se na olympiádě v Pchjongčchangu utkat i s běžci-specialisty.

Není to bláznivá ambice. V biatlonu má Fourcade jasnou běžeckou převahu, z níž pramení jeho triumfy. V sobotním sprintu dvakrát minul, přesto vyhrál o víc než 50 sekund!

I proto nyní hledá nové výzvy. Chce se dál zlepšovat, a tak pátrá po konkurenci, která by ho vyhecovala k maximálním výkonům. „Nechci, aby to znělo neuctivě vůči soupeřům. Ale po čtyřech vyhraných Světových pohárech v řadě potřebujete něco nového,“ citoval ho Le Monde.

Kvůli tomu Fourcade oživil touhu utkat se s nejlepšími běžci na lyžích.

Už si to zkusil dříve - v roce 2012 nastoupil k úvodnímu závodu SP v Gällivare, ale skončil až na 48. místě. Loni se chtěl běhu znovu intenzivněji věnovat, ale prodělaná mononukleóza ho v přípravě zbrzdila.

A tak obnovenou běžeckou premiéru ve Světovém poháru zažil až koncem letošního listopadu. V Kuusamu nastoupil nejprve do sprintu, v závodě klasickou technikou však neprošel kvalifikací, umístil se na 95. pozici.

Poté si zkusil ještě volnou desítku, kde toužil po umístění v top 10, dojel ale na 22. místě.

„Byla to dobrá zkušenost, i když jsem doufal, že si povedu lépe. Ale okolnosti mi nepomohly, měl jsem vysoké startovní číslo, trať už nebyla v ideálním stavu a běžel jsem sám, daleko od nejlepších. Navíc mám málo závodních zkušeností. Ale chci se vrátit a dokázat, že mám na víc,“ řekl.

Francouzský biatlonista Martin Fourcade v závodu na 20 kilometrů. (13. února...

Tím spíš, že jeho sny nejsou skromné. Rád by se v běhu zúčastnil i příští zimní olympiády v Pchjongčchangu. A ideálně bral medaile nejen v biatlonu... „Lhal bych, kdybych řekl, že mě to nikdy nenapadlo. Ale je to tak daleko...“

V představách ho krotí i Stéphane Bouthiaux, kouč francouzských biatlonistů. „Získat medaile v obou disciplínách bude komplikované. Možná v běžecké štafetě, ale v individuálních závodech...?“

Nemožné to však není. Fourcadovi je teprve 27 let. Stále se zlepšuje.

A motivace dokázat stále víc mu nechybí.

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)