Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šampionka Kudějová proti legendě Hilgertové. O olympiádu v Riu

JEDNA Z NICH POJEDE NA HRY. Vydá se do Ria Štěpánka Hilgertová (vlevo), nebo Kateřina Kudějová? | foto: Jan Homolka/kanoe.cz

14 2016
Olympijská vítězka versus mistryně světa. Dvě skvělé kajakářky, které dělí 22 let věku, stojí proti sobě. Jen jedna smí na hry do Ria. Začíná souboj generací v divokých peřejích.

Když Štěpánka Hilgertová v Barceloně 1992 poprvé startovala na olympijských hrách, byly Kateřině Kudějové dva roky.

A když středoškolačka Kudějová při hrách v Pekingu 2008 v televizi poprvé sledovala souboje kajakářek, byla už Hilgertová dvojnásobnou olympijskou šampionkou.

Nyní se utkají v bitvě, která jednu z nich připraví o hry v Riu.

Legenda Hilgertová usiluje o sedmý olympijský start. Tolik jich žádná jiná Češka v historii nemá.

Kudějová, aktuální mistryně světa, sní naopak v 26 letech o premiéře pod vlajkou s pěti kruhy.

PÓZA PRO FOTOGRAFY. Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová po olympijském závodě, v němž dojela čtvrtá, pózuje fotografům.

LONDÝN 2012. Zatím šestá olympiáda Štěpánky Hilgertové se odehrála ve znamení čtyřek - se startovním číslem 4 ve 44 letech skončila čtvrtá.

Hilgertová může být zároveň první babičkou v české výpravě, na podzim se jí narodila vnučka Anička. Kudějová však tvrdí: „Neberu to tak, že je o 22 let starší. Beru ji jako mladici.“

Tréninkový parťák Jiří Prskavec si ji dobírá: „Stejně skončíš kariéru dřív než Štěpánka.“

Kateřina Kudějová se zlatou medailí na mistrovství světa ve vodním slalomu v Londýně.

LONDÝN 2015. Kateřina Kudějová je na někdejším olympijském kanále mistryní světa.

Pouze jedna loď z každé země může v jedné kategorii závodit v olympijském Riu. Nemilosrdná jsou pravidla Mezinárodního olympijského výboru. Pětidílná česká kvalifikace, která v sobotu ve Veltrusech začne, ukáže na vyvolené.

Kudějová pozoruje průběh obdobných národních kvalifikací v Německu nebo Francii a soudí: „Možná nakonec nevyhraje ta nejsilnější, ale psychicky nejodolnější.“

Matadorka Hilgertová už souboji o olympijské letenky prošla vítězně mnohokrát. „Ví, jak se udržet v klidu, jak nepřijet do první brány a nerozbouchat ji,“ upozorňuje ta mladší.

Ovšem na straně Kudějové je jiná výhoda: čtyři bonusové body, které si oproti své sokyni vnáší do kvalifikace jakožto „odměnu“ za loňský titul mistryně světa.

Také proto Hilgertová říká: „Kačka je velká favoritka. Tím je to pro mě letos jiné. Vstupuju do kvalifikace trochu s nejistotou, ale taky docela s chutí. Říkám si: Už aby to začalo. Nejsem pod takovým tlakem jako v minulých letech.“

ATLANTA 1996 - Štěpánka Hilgertová se zlatou medailí z olympiády v Atlantě (30. července 1996)
SYDNEY 2000 - Hilgertová je na kanálu v Penrithu podruhé olympijskou vítězkou. Manžel Luboš se tehdy vrhl do vody, aby jí hned po závodě pogratuloval. (18. září 2000)

DVA OLYMPIJSKÉ TRIUMFY HILGERTOVÉ. V Atlantě 1996 (vlevo) vyhrála překvapivě, v Sydney 2000 (vpravo, s gratulujícím manželem Lubošem) už triumfovala coby největší favoritka.

Loni byla na mistrovství světa osmá, na minulých hrách v Londýně ve 44 letech čtvrtá. „Kdybych na olympiádu postoupila i letos, byl by to trochu zázrak,“ soudí.

Kudějová namítá: „Takhle jednoduché to mít nebudu. Nechci radši na své bonusové body ani myslet, abych nic nepodcenila.“

Závodí za různé kluby, příliš se nepotkávají. „Jen jednou jsem Štěpánku minula na břehu. A pak jsme se viděly až v úterý při tréninku ve Veltrusech,“ líčí Kudějová. Ne, v kategorii kajakářek nečekejme předolympijské hecování a vtípky, jaké se odehrávají v podání mužů Hradilka, Prskavce či Přindiše.

„Nejsme kontaktní sport. Spíš se snažím soustředit na kvalitu vlastní jízdy,“ říká Hilgertová.

Kudějová prožila loni skvělý rok, během nějž vybojovala světové zlato a dokončila bakalářské studium na Vysoké škole ekonomické. V zimě se chvíli obávala, zda se bez studií nebude nudit.

Radost Kateřiny Kudějové v cíli finálové jízdy na mistrovství Evropy v Německu.
ZLATÁ. Kateřina Kudějová přijímá gratulaci.

ZATÍM ŽIVOTNÍ SEZONA KUDĚJOVĚ. První velkou dospělou medaili, bronzovou, získala na loňském mistrovství Evropy v Německu (vlevo). V září se pak dočkala happy endu na mistrovství světa v Londýně, kde přijímá gratulace na zlatém stupni (vpravo).

„Nakonec jsem se nezastavila. Stěhovala jsem se, všechny věci dávala do krabic a uklízela ten hrozný nepořádek,“ hlásí. Přesto nyní opět začíná studovat, od ČOV dostala stipendium na Vysokou školu ekonomie a managementu.

Zatímco Jiří Prskavec získal po zisku světového titulu i tři nové sponzory a auto, Kudějová nemá zatím ani manažera. „Ale těší mě, že se dva sponzoři přihlásili sami.“

Olympijský úspěch je pro všechny vodní slalomáře mimořádnou příležitostí, jak sama sebe zpropagovat. O tom by právě Hilgertová mohla dlouze vyprávět.

Štěpánka Hilgertová se zúčastnila vernisáže k zahájení výstavy snímků z olympijských her, které zachytili fotografové MF DNES.

VZPOMÍNKY: Štěpánka Hilgertová minulý týden v Praze při vernisáži olympijských snímků fotoreportérů MF DNES.

„K olympiádě teď všichni vzhlížejí,“ nezastírá její dvojnásobná vítězka. Přesto, pokud se do Ria neprobojuje, nebude kdovíjak zdrcená.

„Potěší mě, i když se dostanu do tříčlenné reprezentace, která pojede mistrovství Evropy a Světové poháry. Nějak to dopadne. Už se tím nestresuju tolik jako dřív.“Najdete na iDNES.czmobilní verze