V pólu proti sobě hrají čtyřčlenné týmy. Jeden časový úsek (čaka) trvá 7 a půl minuty, hraje se na 4 až 8 čak. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Čaka, maleta... Na farmě v Březině představili koňské pólo

  • 0
Pólo handicap je vaše vstupenka do světa, pravil jednou slavný britský státník Winston Churchill. Na Farmě NOE v Březině poblíž Brna se snažili ukázat, že na těch slovech něco je. O víkendu se tu konal Noe Polo Cup, jeden ze vzácných turnajů koňského póla na českém území.

„Lidé stále znají tento sport spíše zprostředkovaně z médií nebo například z filmu Pretty Woman. Ale my bychom rádi sdělili lidem v Česku, že koňské pólo není náročnější než jakýkoli jiný koňský sport,“ oznámil Marek Polan, jeden ze zakládajících členů české asociace a hlavní organizátor turnaje.

Toho se zúčastnilo šestnáct jezdců z Česka, Německa, Rakouska a Velké Británie rozdělených do čtyř týmů tak, aby si byly výkonnostně podobné. Celkově vyhrál celek Noe Blue. Duely rozhodoval Mario Guardo z Argentiny, která je největší velmocí tohoto sportu.

To v Česku vznikla asociace hráčů koňského póla teprve letos v létě a zatím registruje kolem třiceti hráčů ze tří klubů. Dva sídlí v Praze, třetím je Noe Polo Club právě z Březiny. Ambicí nové organizace je počet hráčů póla rozšířit, i proto se vedle hlavního turnaje konal také dětský. „V první řadě je potřeba, aby zájemci vůbec věděli, o čem ta hra je, a absolvovali úvod do koňského póla. Není nutně podmínkou, aby člověk uměl jezdit na koni,“ sděluje Polan.

V pólu proti sobě hrají čtyřčlenné týmy. Jeden časový úsek (čaka) trvá 7 a půl...
V pólu proti sobě hrají čtyřčlenné týmy. Jeden časový úsek (čaka) trvá 7 a půl...

Co se týče zvířat, dříve pro koně existoval limit ohledně velikosti, ten však padl. „Kůň musí být dostatečně rychlý a navíc dobře manévrovatelný. Nesmí se bát malety – hokejky, se kterou se hraje, a nesmí se bát ani kontaktu s dalším koněm, na což koně nejsou běžně zvyklí. Takže i kůň se musí naučit hře, což trvá od půl roku do tří let,“ přibližuje další ze zakládajících členů České asociace hráčů koňského póla Jan Průcha.

„Myslím, že koně to baví. Je to pro ně přirozený pohyb, kdy běhají v podstatě ve stádu po pastvině, a někteří jsou opravdu akční, takže je musíte hlídat, aby netryskali ze strany na stranu.“

Pólo se jako jiné sporty hraje na dvě branky, zápasy se dělí na sedmiapůlminutové „čaky“ (jejich počet je různý), přičemž po každé z nich musí jezdec vyměnit koně. Důležitý je handicap každého hráče, jejich součtem vznikne handicap týmový a podle něj se určuje počáteční skóre. Koně musí mít na nohou bandáže, které je chrání před úderem pálkou, a mají zapletený ocas, aby se do něj pálka nezamotala.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž