Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když se do basketbalu míchá zápas a box

Basketbalista Carmelo Anthony ranám nejen čelí, ale taky je rozdává | foto: Reuters

21 2009
Basketbal je krásná hra, jen se někdy trochu zvrtne. Když si v zápase univerzitní ligy NCAA přehodil Ameer Ali z týmu Morgan State přes záda soupeře Blakea Griffina z Oklahomy jako zkušený zápasník, byl to ještě "slabý" z ošklivých momentů, na které není basketbalová historie pyšná. Zde vám přinášíme některé z nich.

Co zmůže kelímek

Do konce utkání Detroitu s Indianou zbývalo v pátek 19. listopadu 2004 už jen pár desítek vteřin. Indiana vedla. Ron Artest fauloval domácího Bena Wallace. Když už strkanice na palubovce končila, trefil potížistu Artesta kelímek plný pití a ledu hozený z tribuny. Průšvih byl na světě. Basketbalisté se pustili do souboje s diváky. "Je to šokující, odporné, neomluvitelné," prohlásil tehdy komisionář ligy David Stern.

Tresty byly vysoké. Artest nesměl hrát do konce sezony, celkem devět hráčů si "odsedělo" 146 zápasů, přišli o více než 200 milionů korun. Pět hráčů dostalo podmínečný trest a veřejně-prospěšné práce. Fanoušek John Green, který hodil kelímek, už nikdy nesmí na zápas Denveru. "Byla to nejošklivější věc, jakou jsem viděl, jako trenér i jako hráč," řekl Larry Brown, kouč Detroitu.

Zlomová rána pěstí

Hrůzné okamžiky zažil někdejší kouč Rudy Tomjanovich jako hráč Hostonu. V utkání s Los Angeles 9. prosince 1977 dostal ránu pěstí přímo do obličeje od Kermita Washingtona. Snažil se proti ní v běhu nastavit ruce, ale marně. "Neviděl jsem to, ale slyšel. Znělo to, jako kdyby někdo upustil meloun na zem," líčil Kareem Abdul-Jabbar.

Tomjanovich měl polámané kosti v obličeji, zranění ho mohla ohrozit na životě, přesto se ještě k basketbalu vrátil. "Říká se, že i proto NBA tak tvrdě potírá všechny incidenty," líčí Petr Janouch, expert na NBA. Televizní stanice ESPN zařadila tenhle moment na 6. místo mezi okamžiky, kdy ve sportu chybělo fér chování.

Středoškolská bitka

Stačí malá jiskřička a je zle. V nedávném utkání středoškolské basketbalové ligy v Alabamě jí byl faul z jednoho hráčů. Strhla se mela na hřišti i na tribuně. Zasahovat musela policie. Šlo o utkání týmů iowské Valley High School a alabamské G. W. Carver.

Šlápnutí do obličeje

Znovu univerzitní liga. Houstonský Aubrey Coleman si v lednu doslova došlápl na talentovaného soupeře Chase Budingera z Arizony. Nezdálo se sice, že by hráče ležícího na zemi pod sebou neviděl, přesto Colemana citovaly stránky ESPN takto: "Nikdy jsem neměl v úmyslu na Chase stoupnout, chtěl bych se mu omluvit. Chovám k němu jen respekt jako ke skvělému hráči. Mám basketbal příliš rád na to, abych něco takového udělal záměrně."

Frustrovaní Knicks

Hráči padající mezi diváky, rány pěstmi, zkrátka pořádná mela jako ve vesnické hospodě. Tak vypadal 16. prosince 2006 zápas New York Knicks s Denverem. Další a dost vysoká prohra byla na Knicks zkrátka už příliš, zvlášť když Denver hrál i za takového stavu v plné sestavě.

Bitka začala v poslední minutě v okamžiku, kdy Mardy Collins fauloval J. R. Smithe. Rozezleného Carmela Anthonyho nebyl schopen udržet nikdo. Deset hráčů muselo ze hřiště, sedm dostalo trest. "Chyběl jakýkoli respekt k basketbalu, navíc v nejslavnější hale Madison Square Garden," prohlásil tehdy George Karl, kouč Denveru.


Autor:

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze