Neumannová a lyžařské divadlo bez sněhu

  11:13aktualizováno  1. března 10:20
U Liberce je lyžařský areál za 300 milionů. Věčně na něm chybí sníh. A když tu Kateřina Neumannová chce pořádat závody, musí ho vozit z hor. Není to absurdní? Na procházku po běžeckých tratích, na nichž přesně za rok pojedou lyžaři o zlaté medaile z mistrovství světa, se dá teď vyrazit jedině v holinách.

Liberec, Kateřina Neumannová | foto: ČTK

Sportovní areál ve Vesci hlásí 17 stupňů nad nulou a bahno je všude tam, kam se podíváte. Zlatý retrívr (který už vůbec nevypadá jako zlatý) loví klacek v té největší louži široko daleko, na protějším svahu se pasou ovce.

To, že se tady před týdnem jel závod Světového poháru, je znát jen podle cedulí nalepených na žlutých buňkách, kde týmy připravovaly lyže. Mimochodem spousta závodníků si stěžovala, že si je na zdejších tratích zničili o kameny.

Dvacítka zelených děl na výrobu sněhu (každé za milion) stojí ve vodě, jejich vrtule se točí ve větru naprázdno. Sníh nechrlí, byť by měl areál sloužit celoročně. Běžkařům několik měsíců, zbylou část roku by se tu měli po asfaltových tratích prohánět bruslaři na in-linech a lyžaři na kolečkových lyžích.

„Tomu tady nikdo nevěří,“ říká mladý Slovák, který venčí psa, o kterém už byla řeč. „Odhaduju, že tady budou běžecké tratě jen na Světový pohár a na mistrovství světa. Mě to ani moc netrápí, běžky nemusím. A kolečkové brusle? Vy byste jezdil po tomhle špinavém asfaltu?“

Zbytky sněhu se udržely jen na třech místech areálu. Jak taje, objevuje se pod ním nepořádek: listy, papíry a kameny. Mnohem větší hrůzy však odhalily sluneční paprsky třeba na Smědavě, chráněné oblasti Jizerských hor. Bagry, které tu rabovaly sníh pro závody, zanechaly hluboká koryta. Louka u silnice vypadá jak tankodrom ve vojenském středisku v Milovicích...

I to jsou stopy po generálce na mistrovství světa, které za rok pořádá Liberec.

Svět: Byl to chaos

„Spousta drobností by se dala udělat jinak, ale zásadní chyba se při organizaci Světového poháru nestala. Na některých věcech ještě musíme zapracovat, ale jsem spokojená. A spokojeni odjížděli i zástupci mezinárodní federace,“ řekla šéfka organizačního výboru Kateřina Neumannová.

Přitom závody Světového poháru neskončily příliš valně. Německá agentura SID napsala: „Byl to chaos.“

Kritizovali je někteří zahraniční závodníci i trenéři. Kromě špatně upravených tratí (málo sněhu, v něm dost kamenů) organizátorům vytýkali i nedostatečnou pořadatelskou službu (na trati se občas potkali závodníci s diváky), předražené hotely či drahé vstupné na skoky.

Neumannová však výtky odmítla. „Němci nebyli schopni uspořádat Tour de Ski a jejich lyžařský svaz má téměř neřešitelné finanční potíže, a tak kritizují všude, všechno a všechny.“

Královna lyžařských stop, která se po vítězství na olympiádě v Turíně 2006 stala miláčkem národa, si jen obtížně zvyká na kritiku. „Roky jsem byla nedotknutelná bílá královna. Jenže lidi najednou dostali bič, aby tu bílou královnu očernili. Život lyžařky byl proti tomu vlastně docela jednoduchý, člověk měl na starosti jen sám sebe. I když kruhy pod očima jsem měla tehdy i teď,“ řekla v říjnu. „Ty extrémně negativní reakce jsou často od lidí spojených se skupinou, která odešla a která se nám neustále snaží namazat schody. Naštěstí mi narostla docela hroší kůže. Na útoky, ze kterých bych se dřív hroutila, jsem si zvykla.“

Několikrát si posteskla i v tomto duchu: Mí Liberečtí mi nerozumějí. V regionu jí kdekdo nemůže přijít na jméno. Nedávno si v médiích třeba postěžovala: „Berou mě tu jako vetřelce. Vadí jim, že jsem z Prahy, ale já jsem menší Pražanda než třeba moje dcera.“

Chyby často odmítá přiznat. Pod palbou je od chvíle, kdy byla v červenci nestandardně jmenována šéfkou lyžařského mistrovství. Do funkce byla dosazena tehdejší ministryní školství Danou Kuchtovou, údajně na přání premiéra Mirka Topolánka. Nahradila Romana Kumpošta, ve světě uznávaného odborníka, který šampionát připravoval už několik let. Následný audit měl odhalit jeho chyby, ale nedávno přišel lyžařský svaz se závěrem, že se žádné neprokázaly. Kumpošt po svém odvolání prohlásil, že mu bylo mistrovství ukradeno, a naznačil, že za vším stojí Neumannové přítel Josef Jindra, který se mu mstí za neshody v podnikání a chce na šampionátu vydělat.

Kritikům vadí nikoli to, že Neumannová bydlí převážně v Praze, ale především fakt, že funkci vzala, aniž k tomu měla zkušenosti a vzdělání. A že na práci nemá dost času – na některých klíčových schůzkách ji zastupuje její přítel Josef Jindra. Třeba na jednání s firmami Merz a Snowhill. První zajišťovala softwarové vybavení šampionátu, druhá měla zasněžovat oba areály mistrovství. Jenže s oběma se organizační výbor nepohodl s tím, že práce zajistí mnohem levněji.

„Jednání se konala v pozdních hodinách, kdy se snažím být s dcerou,“ vysvětlovala Neumannová.

Jindra se účastnil i jednání s Českou televizí. Je zřejmé, že přípravy na šampionát ovlivňuje. Ačkoliv se bývalá ministryně Kuchtová zavázala, že tomu zamezí.

„Josef Jindra je pouze jeden ze tří mých osobních poradců. Jeho vztah ke mně není založen na financích, proto z poradenství žádné finanční výhody nemá,“ namítá Neumannová. „Na jednání s ČT se mnou byl, ale nevedl ho. Zastupoval mne při jednání s panem Vackem ze společnosti Snowhill, kterého dlouhodobě zná, a myslela jsem si, že to bude ku prospěchu dohody.“

Zvládnu to, žádný strach

Dovolat se zaneprázdněné ženě Kateřině Neumannové na mobil je šichta. Její tým si při nedávných závodech nahrubo vyzkoušel, co ho za rok čeká při mistrovství světa vlyžování. A objevil řadu nedostatků, které je třeba řešit.

„Mám výkonný výbor, zavolejte mi za hodinu,“ pravila nejdřív. „Tak ještě půl hodiny, nějak se nám to protáhlo.“ Původně měl rozhovor probíhat v úterý – tváří v tvář – jenže Neumannová musela narychlo odjet na dva dny do zahraničí na veletrh lyžařského zboží.

Nemáte těch aktivit příliš? Zvládnete se vůbec naplno věnovat mistrovství?
Nebudu vypočítávat, kolik hodin měsíčně co dělám, myslím, že to není o počtu hodin. Mistrovství se věnuju se svým týmem odborníků naplno. Většina dalších aktivit mi zabere pár dní v roce. Projekt Hledá se nová Kateřina Neumannová je pro mne srdeční záležitost – dává mladým nadějným lyžařkám naději dostat se dál. Bohužel nemám ani čas přijet se na tyto závody podívat.

Jaké největší nedostatky závody Světového poháru odhalily? Jak zajistíte, aby mistrovství světa za rok neskončilo ostudou?
Je toho určitě víc. Ve Vesci byla třeba nevhodně umístěna obrazovka, která byla příliš daleko od tribuny. Lidé místo tribun využívali raději stráně. Musíme trochu změnit plán zón – závodníci se potkávali s dalšími osobami, což nebylo šťastné. Ještěd je vlastně zatím ještě takové staveniště, kde bylo na cestách bahno. Město celý areál letos dokončí a na šampionát už to bude v pořádku.

Za svoz sněhu z chráněných oblastí jste si vysloužila nominaci na Ropáka. Co tomu říkáte?
Mnozí mi ho závidí – třeba primátor Liberce Jiří Kittner mne prosil, zda by ho případně mohl přebírat se mnou. Jen mě napadá, že když Strana zelených zneužije sportu, konkrétně Světového poháru v lyžování, k zahájení politické kampaně na krajské volby, není to dobré a o něčem to svědčí.

Na přípravu mistrovství světa v současnosti chybí 100 až 150 milionů korun. Kde je seženete?
Ta částka podle mě nepřesahuje sto milionů. A získáme ji snad marketingovou činností, některé služby můžeme vyměnit za reklamu. A když to nebude stačit, můžeme v rozpočtu škrtat. Rozhodně nechceme dluhy. Ale nemějte strach, zvládneme to.

Nezanedbali jste i marketingovou část příprav – shánění sponzorů a mediální kampaň? Pro závody Světového poháru jste žádného velkého sponzora neulovili.
Marketing jsme nepodcenili, stále na něm intenzivně pracujeme, za půl roku jsme podepsali 15 marketingových smluv, v řádu milionů korun. Věřím, že uspořádáme krásné mistrovství.

A uspořádáte Rallye Dakar, o čemž se v Liberci vtipkuje?
Vtipům se nebráním. Ale na rallye si tady spíš hrajou domorodci, kteří nám na podzim tratě trochu poničili motorkami.

Odmítá i to, že se organizaci mistrovství nemůže v záplavě povinností věnovat naplno. Kromě funkce šéfky organizačního výboru ještě zastupuje firmu na výrobu lyží, je tváří projektu Hledá se nová Kateřina Neumannová, provozuje svůj hotel na Zadově a vychovává malou dceru... „Můj kalendář je plný a pracuji více než 10 hodin denně. Soboty, neděle, svátky. Ale na to jsem byla zvyklá a jediné, co mne na tom mrzí, je, že nemám více času na Lucku. Má funkce je čestná, tudíž neplacená. Organizační výbor mi platí jen telefony, datové připojení a zahraniční cesty. Neplatí mi ani pohonné hmoty, vůz mám půjčený od mého dlouhodobého sponzora.“

Kde upadl Klaus

Běžkařský areál ve Vesci měl být pýchou organizátorů. I s okolními úpravami stál 300 milionů korun. Jenže na něj teď není zrovna romantický pohled.

„Je tu víc nedodělků,“ přiznává i Jaroslav Honců, generální sekretář organizačního výboru. „Vidíte tamhleten můstek pro diváky? Ten na jedné straně nekončí, lidi by z něj teď spadli. A je toho tady víc, ale do šampionátu to dáme do kupy.“

Na některých úsecích běžeckých tratí je třeba vybudovat systém na odvádění dešťové vody a vody z tajícího sněhu. To stavbu ještě prodraží. Prezident Václav Klaus, který je zároveň čestným prezidentem organizačního výboru šampionátu, byl přesto ve Vesci nadšen – když tu byl v lednu na obhlídce, celý areál byl pokryt sněhem. „Ale ukázalo se třeba, jak jsou některé přístupové cesty pro diváky příkré, panu prezidentovi to ujelo a musela ho sbírat ochranka,“ zavzpomínal Honců.

Mimochodem Neumannová tehdy dorazila na schůzku o 20 minut později než Klaus a stihla pouze poslední metry okruhu. „Z vyhlášení ankety Sportovec roku jsem se vrátila pozdě v noci a ráno jsem neslyšela budík,“ vysvětlila tehdy.

Našla i důvod, proč ve Vesci nebyly tratě líp připravené – vysoké teploty a obleva. Jenže většina kritiků tvrdí: organizátoři zaspali a nezačali včas připravovat umělý sníh.

„Vím, že mají k dispozici sněhová děla a odpovídající venkovní teplotu, ale použít je, to ne,“ stěžoval si německý trenér Jochen Behle.

Podle meteorologických statistik vyplývá, že třeba v lednu bylo devět dnů s minimem pod 0 stupňů, z toho pět s celodenním mrazem. „Je to nesmysl, nikdo nic nezanedbal. Pro zasněžování je důležitá nejen teplota, ale i vlhkost vzduchu,“ brání se Neumannová. „Zasněžovali jsme vždy, když to podmínky dovolily.“

Její argumenty nepřímo vyvrátili organizátoři mistrovství Evropy v biatlonu, o týden později – za vyšších teplot – připravili v Novém Městě na Moravě solidní tratě z umělého sněhu.

Ropák pro Kateřinu?

Neumannová do poslední chvíle váhala, zda závody Světového poháru nemá raději zrušit. „Věděla jsem, že se rozhoduju mezi dvěma zly. Buď závody nebudou a bude nás kritizovat FIS. Nebo budou a pustí se do nás v Česku, že dovážíme sníh. Ale to se děje i v Rakousku,“ pravila Neumannová. Nakonec se rozhodli sehnat sníh, kde se dalo – tedy i na loukách v chráněných oblastech Jizerských hor.

A proti organizátorům se bouřili nejen ochránci životního prostředí a politici ze strany zelených, ale i místní obyvatelé. Těm vadilo i to, že pořadatelé nechali kvůli jednomu závodu zničit několik set metrů běžkařské magistrály, po níž jezdí tisíce rekreačních lyžařů. Jeden z nich podal na organizátory trestní oznámení. Firmě, která sníh těžila z chráněných oblastí, hrozí až dvoumilionová pokuta.

Neumannová si za to vysloužila několik nominací na antiekologickou cenu Ropáka. „Mrzelo by mne, kdyby došlo k zničení Jizerské magistrály, ke zkrácení sezony nebo znehodnocení tratě jako takové. Trať byla i nadále sjízdná a během tří dnů byla opět ve své původní šířce. Mrzí mě, pokud někde vůz, který sníh na Vesec vozil, sjel ze silnice, ale naše zadání znělo jasně: můžete být jen na silnici,“ prohlásila a připustila, že za rok vezme sníh opět i z chráněných oblastí. „Poručit počasí nemůžeme. Tentokrát včas požádáme o povolení.“

Dobrá, ale není to úplně celé jeden velký nesmysl, vybudovat lyžařský areál pouhých 450 metrů nad mořem? Na místě, kde se dva roky po sobě udržel přírodní sníh sotva pár dnů za sebou? Tak se ptá nejen většina obyvatel Vesce, čtvrti na kraji Liberce. Pod projektem je podepsán už minulý šéf organizačního výboru Kumpošt a tehdejší ministryně školství Petra Buzková.

„Vystavět areál tady není hloupost,“ tvrdí Kumpošt. Předtím třikrát kandidoval na šampionát s projektem, v němž se počítalo s areálem na výše položeném Bedřichově. Jenže mezinárodní federaci se zalíbil až plán ve Vesci. „Vzhledem k nárokům na infrastrukturu, počet parkovacích míst a jiné věci jsme ani jinou volbu neměli. Nadmořská výška areálu není rozhodující, mezinárodní závody se stejně většinou konají na umělém sněhu.“

A co si o tom myslí obyvatel Vesce, třicetiletý cyklista, který se zrovna přijel podívat do areálu? „Je to smutný důsledek komerce,“ říká. „Sedlák by radši viděl lidi nahoře než svážet kvůli nim sníh dolů.“

Přestože si organizátoři pochvalovali, že v lednu tady za umělého osvětlení napočítali až sto rekreačních lyžařů, oslovení liberečtí obyvatelé jejich nadšení nesdílejí.

„Je to asi nejdražší stopa na světě,“ říká recepční z penzionu Jasmín a vypráví vtip, který koluje nejen v Liberci – přes internet se šíří po celé republice: „Příště se tam pojede etapa Rallye Paříž – Dakar a Neumannová kvalitní písek jistě doveze. Třeba z té její Prahy.“

Autor: , Téma

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Program MS v hokeji 2024: Češi začnou s Finy, na závěr skupiny vyzvou Kanadu

29. května 2023  10:42,  aktualizováno  9.5 13:25

Česká hokejová reprezentace zná složení základní skupiny a herní plán pro nadcházející mistrovství...

Překvapení v nominaci. Z Rulíkova týmu pro MS vypadli Nosek, Vrána či Ticháček

5. května 2024  20:46,  aktualizováno  21:38

Dlouho očekávaný jmenný výčet zazněl. Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík představil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tadeji, sundej to! Pogačar odvracel diskvalifikaci, Ganna prohnal zlaté parťáky

8. května 2024  7:46

Je vůbec možné, aby v průběhu etapy letošního cyklistického Gira nezaútočil Tadej Pogačar? Teprve...

Jak si Pogačar protáhl nohy a ujížděl i sprinterům. Je to hovadina, soudí Raboň

7. května 2024  9:29

Málem vyhrál v sobotu hned úvodní klasikářskou etapu Gira. Pak v neděli ovládl první dojezd na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zazářil v pravou chvíli. Pastrňák vystřelil Bostonu v prodloužení postup

5. května 2024  5:27,  aktualizováno  7:04

Hokejisté Bostonu po dvou porážkách zvládli rozhodující sedmý zápas úvodního kola play off NHL...

Němci hráli šikovně, my jsme zapomínali bránit, litoval po prohře Hudáček

10. května 2024  21:19

Nebyli favorité, přesto hokejisté Slovenska věřili, že v úvodním duelu skupiny B mistrovství světa...

ONLINE: Švédsko - USA 2:0. Souboj těžkých vah, náskok navyšuje Raymond

10. května 2024,  aktualizováno  21:16

Sledujeme online Domácí hokejové mistrovství světa odstartoval v Ostravě duel skupiny B mezi Slovenskem a Německem,...

Ahoj, tady Kylian. Mbappé oznámil odchod z PSG, blíží se přesun do Realu?

10. května 2024  20:38,  aktualizováno  21:13

Šestileté spojení, které posledních několik přestupových období provázela nervózní očekávání,...

Nymburk se vrací do finále, napočtvrté Ostrava odpadla až v závěru

10. května 2024  19:58,  aktualizováno  21:01

Nymburští basketbalisté jsou prvním finalistou ligového play off. V Ostravě osmnáctinásobní...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...