Jonesovou rozlítila britská média

  • 1
Brusel - Souboj o korunu nejrychlejší ženy světa bude jednou z ozdob šestého podniku Zlaté ligy, který se koná v pátek v Bruselu. Olympijská vítězka Marion Jonesová se po londýnské výhře na stovce nad světovou šampionkou Žannou Pintusevičovou těší na další střetnutí, obě sprinterky se navíc utkají i na dvojnásobné trati. "Příliš mi nezáleží na tom, jestli je Žanna na startu, vždyť do Evropy jsem přijela proto, abych běhala s nejlepšími atletkami světa a ona je přece letos v tabulkách jednička," pravila Jonesová a dodala, že na dvoustovce chce překonat nejlepší letošní výkon (22,21) Debbie Fergusonové z Baham.

Půvabnou Američanku v posledních dnech rozlítila jiná věc, a sice když jednou ráno otevřela londýnský deník The Times a dočetla se, že chce za dva roky na olympiádě v Aténách získat pět zlatých medailí. "Unáhlila jsem se, když jsem v roce 1998 vyhlásila, že v Sydney pětkrát vyhraju a zařekla se, že už podobnou chybu neudělám," podotkla.

Jonesová je prý na svá prohlášení ohledně OH zvlášť opatrná a upozorňuje, že ještě není ani zdaleka rozhodnutá, kolik disciplín v Aténách absolvuje. "Byla jsem pěkně naštvaná," komentovala zprávu, kterou posléze převzaly světové agentury. "Vždycky jsem přijímala britská média s velkou dávkou respektu, ale tenhle nestoudný a do nebe volající pokus pomýlit čtenáře mě hodně zklamal," dodala Marion Jonesová.

V pátek bude na stadionu krále Baoudoina na stovce znovu usilovat o podíl na zlatém padesátikilogramovém jackpotu, na který si brousí zuby ještě tři další kandidáti. Kdo další ještě letos ve vybraných kláních ve Zlaté lize neprohrál?

Maročan Hicham El Guerrouj, který ohlásil pokus o překonání svého vlastního světového rekordu na 1500 metrů, Felix Sánchez z Dominikánské republiky v běhu na 400 metrů překážek a mexická čtvrtkařka Ana Guevaraová, jež by ráda pokořila hranici 49 vteřin, což se v minulosti podařilo jen sedmi ženám včetně Jarmily Kratochvílové a Taťány Kocembové.    

Bruselský Memoriál Iva Van Dammeho, belgického běžce, který krátce po zisku dvou stříbrných medailí na OH v Montrealu v roce 1976 tragicky zahynul při automobilové nehodě, bude tradičně skvěle obsazen. Snahou pokořit světové maximum Rusky Mastěrkovové na kilometrové trati se netají Mutolaová z Mozambiku, na půlce mužů se zase potkají nejlepší běžci současnosti v čele s Kipketerem a Borzakovským.

Každá disciplína má co nabídnout, například na stovce mužů si chce po předchozích porážkách napravit reputaci Greene, v trojskoku přijde další pokračování duelu Edwards - Olsson, o výtečné časy bude světová špička usilovat na vytrvaleckých tratích mužů i žen. Svoji účast naopak zrušil světový rekordman ve steeplu Brahim Boulami, který měl pozitivní dopingový test.

Scházet nebudou ani čeští atleti. Na start kilometru se postaví Ludmila Formanová, na čtvrtce překážek se představí Jiří Mužík a v tyčkařském sektoru Štěpán Janáček s Adamem Ptáčkem.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž