Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

I Tour de France má své jestřábí oko. V helikoptéře

Televizní helikoptéra nad pelotonem Tour de France (snímek z roku 2007) | foto: Profimedia.cz

24 2009
Nabízejí úžasné záběry na peloton i krajinu kolem. Dvě kamery ve speciálním vrtulníku snímají Tour de France a přinášejí tak další pohledy na nejslavnější cyklistický závod planety. "Je to velké privilegium, při němž se cítíme, jako bychom v pelotonu sami byli," říká Eric Veyssiere. Muž, který má letecké záběry v popisu práce.

Tak jako roste zájem o sledování samotného závodu, rostou také nároky na propracovanost televizních záběrů.

Signál z letošní Tour jde do 180 zemí, 78 televizních kanálů přinese obraz až dvěma miliardám diváků. Závod pokrývá pět kamer na motocyklech, dvě jsou rovněž umístěny ve speciální helikoptéře.

"Tuhle práci dělám už devět let," říká pyšně Veyssiere a ukazuje svou kancelář.

Kamery, z nichž jedna je umístěna na přední a druhá na zadní straně vrtulníku, zachytí veškeré dění pod strojem.

Mají objektiv o průměru 500 milimetrů a kameraman s nimi pohybuje díky ručnímu ovladači. Nahoru, dolů, do všech stran. O dění pod sebou má dokonalý přehled. "Máme spojení s režisérem přenosu. Ten nám přesně říká, co je třeba zabírat, kde se co děje."

Důležití jsou pochopitelně především jezdci v pelotonu. Ale nejen oni. Tour je tradičně zajímavá i pro fanoušky historie a okolní krajiny.

Hradů, zámků a dalších pamětihodností je kolem trasy požehnaně. "Proto máme speciální cestovní knihu, v níž jsou veškeré zajímavosti uvedeny."

Nejdůležitější na každé etapě je pochopitelně její závěr. Posledních 300 metrů proto vrtulník letí těsně nad cyklisty. "Pro všechny novináře je totiž velmi důležitý záběr vidět, kdo projel cílem jako první."

Na své pracoviště je hrdý, po vzoru tenisu ho nazývá jestřábí oko. "Díky kamerám vidíme úplně všechno. Když jsme kdysi zachytili Lance Armstronga, jak přejíždí přes pole, byli jsme nadšeni," líčí Veyssiere.

"Tím, jak jezdce sledujeme z bezprostřední blízkosti, cítíme, jako bychom se závodu přímo účastnili."

VIDEO: KAMERY V HELIKOPTÉŘE PŘI TOUR DE FRANCE

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze