Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hráči, jenž zabil jestřába golfovým míčkem, skončí podmínka

Tripp Isenhour inspiroval kde koho. | foto: Profimedia.cz

25 2009
V tomto týdnu tomu bude rok, co byl golfista Tripp Isenhour shledán vinným, za několik dní mu vyprší zkušební doba. Nečekaně přísným trestem vyvrcholilo desetiměsíční dohadování, jak velkého přestupku se Američan dopustil, když jeho rána míčkem zabila ptáka.

Příběh se stal v USA nesmírně populárním a čtyřicetiletý hráč si užil mnohonásobek warholovských patnácti minut slávy. Prostoru k obhajobě dostal v médiích mnohem víc než u soudu, ačkoli v různých talk show si užil své. Ironií osudu došlo k incidentu ve chvíli, kdy točil instruktážní video s názvem "Hrát jako profesionál".

Jak to tedy tenkrát v prosinci na Floridě bylo? Zvuk dokumentu, určeného pro hřiště Grand Cypress v Orlandu, neustále rušil svým skřehotáním dravý pták. Když byl od Isenhoura na dohled, zhruba 300 metrů, vzal z míry vyvedený profesionál driver a začal jeho směrem pálit míč za míčem. Tvora tím ovšem nevyrušil, spíš v něm vzbudil zvědavost, takže vzdálenost mezi nimi se zmenšovala. A v tu chvíli přišel zásah.

Ohledání ptačí mrtvoly znamenalo pro golfistu nepříjemné zjištění. Jednalo se o exemplář chráněného druhu jestřába. Skandál dostal pikantní nádech a chopily se ho jak ochránci přírody, tak civilní vyšetřovatelé. Na americké poměry se záležitost dost vlekla až k srpnovému rozsudku: pokuta 500 dolarů, sto hodin veřejných prací a roční podmínka.

Isenhourovi příliš nepomohl kamarád Mark Everest. Do své výpovědi před místní "zelenou" komisí, jejíž originální název zní Florida Fish and Wildlife Conservation, například uvedl: "Já sám jsem od Isenhoura dostal mnohokrát míčem do hlavy. On nemá takovou sílu, aby zabil ptáka." Mimo jiné i touto větou operoval žalobce u soudu, kde viník dostal navrch povinnost absolvovat čtyřhodinový kurz ovládání vzteku.

Sám hráč se bránil jak uměl. "Nikdy jsem si nepomyslel, že bych se mohl trefit. Já i moje rodina zvířata milujeme. Doma chováme tři kočky," citovaly tehdy agentury část jeho výpovědi.

Pro jedny důvod k trestu vězením, pro jiné pikanterie. Čin bývalého průměrného člena PGA Tour, jenž třikrát neprošel cutem na US Open a jiný major turnaj nehrál, žil vlastním životem. Isenhour inspiroval dokonce i tvůrce jednoduchých elektronických her.

Jelikož záznam jeho činu nebyl zveřejněn, je ke zprávám o něm na internetu přikládáno video jiné rány, která skolila pernatce. V "hlavních rolích" jsou tu amatérská seniorská hráčka a pták hrabivý, aranžmá situace napovídá, že šlo pravděpodobně o nešťastnou náhodu.

Ukázku hry i ono náhodné video předkládáme čtenářům golf.idnes.cz ke zhlédnutí a navrch ještě třetí obrazovou přílohu. Ta pro změnu otevírá jinou diskusi. Je drezúra papouška, jenž na minihřišti hraje golf zobákem, ještě v mezích, nebo už jde o týrání? Budou-li proti sobě stát aktivisté z řad ochránců zvířat a milovníci varietních čísel, patrně se neshodnou.

Isenhour už má klid. Trest si odpracoval, letos hraje v USA "třetí ligu" - Nationalwide Tour - a brzy už mu nikdo nebude smět jeho čin připomínat, protože vyprší i podmínka.Najdete na iDNES.czmobilní verze