Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Našli čeští házenkáři konečně pivoty? Můžou si vybírat rovnou ze dvou

Český házenkář Jan Užek střílí v utkání proti Švýcarsku. | foto: Alex Wipf/chf.ct

1 2015
Dlouhodobě to je nejpalčivější post národního týmu. Že by se nyní u házenkářské reprezentace začaly věci obracet k lepšímu? Při středeční kvalifikaci ve Švýcarsku podali velmi dobrý výkon hned dva pivoti: jak nováček Jan Užek z Karviné, tak další mladík Leoš Petrovský z Plzně. Oba jsou přitom ročník narození 1993.

Posledním hráčem, který měl na brankovišti v české házenkářské reprezentaci skutečnou extratřídu, byl David Juříček. Postavou na pivota sice spíše malý a rozhodně spíše hubený, technikou a citem pro hru ovšem mimořádný – však byl vyhlášen i nejlepším pivotem MS 2005.

Od jeho éry však následovalo dlouhé hledání. Často bylo nejlepší variantou poslat na tento post kapitána Filipa Jíchu; sice to znamenalo „obětovat“ jeho schopnosti střelby z dálky, univerzál Jícha ovšem umí na pivotu zahrát velmi dobře.

Nyní by podobné tahy, zdá se, mohly být minulostí.

Při středeční výhře 30:26 ve Švýcarsku byli v kvalifikaci o Euro 2016 na brankovišti velmi dobří hned dva mladíci. „Pro Honzu Užeka to bylo první velké utkání, byl do toho hozený,“ ocenil kouč Jan Filip, že karvinský talent (ročník 1993) v ostré reprezentační premiéře dal dva góly.

Dokonce šest si jich pak připsal plzeňský Leoš Petrovský, což z něj učinilo nejlepšího střelce týmu. „Po druhé trefě jsem si to užíval, šlo to samo,“ líčil Petrovský, stejný ročník narození jako Užek: „Hodně mě to bavilo, byl to jeden z mých nejvydařenějších zápasů za reprezentaci. Pro psychiku je vždycky důležité proměnit prvních pár střel, pak je vše snazší.“

V kádru národního týmu jsou navíc i další dva pivoti Jakub Šindelář a Tomáš Říha, u nich je však hlavním využitím práce v defenzivě.

Zpět tedy ke dvojici, která by gólům neměla jen zabraňovat, ale také je dávat.

Český házenkář Leoš Petrovský střílí na branku Egypta na MS v Kataru.

Český házenkář Leoš Petrovský střílí na branku Egypta na MS v Kataru.

Petrovský má pro pivota ideální výšku, ovšem stále se pere s váhou; jeho postava je – kulantně řečeno – na vrcholového sportovce neobvyklá.

„Hráč s opravdu obrovským potenciálem pro mezinárodní házenou. Odehrál poměrně hodně minut, nicméně se ukázalo, že má před sebou velký kus práce, aby dosáhl potřebné hráčské a atletické úrovně,“ hodnotilo jej trenérské duo Jan Filip, Daniel Kubeš po světovém šampionátu v Kataru.

Ve Švýcarsku bylo znát, že Petrovský od té doby na postavě pracuje, jakkoli je před ním pořád hodně cesty. Karvinský Užek nemá tolik centimetrů ani kilogramů, ale potenciál na pivotu u něj podporuje především čtení hry a nadstandardní technika, třeba při zpracování míče.

Už v sobotu by oba měli v odvetě proti Švýcarům (od 17.00 v Plzni) dostat další cenné reprezentační minuty. Pro budoucnost národního týmu by bylo jen dobře, pokud by zopakovali své středeční výkony ze Schaffhausenu.Najdete na iDNES.czmobilní verze