Ostrovní green osmnácté jamky hřiště Dunes

Ostrovní green osmnácté jamky hřiště Dunes | foto: Petr Procházka

Golf total. Turecko zhmotnilo český golfový sen

  • 1
Sueno znamená sen. Sice ne česky, ale španělsky ano, portugalsky taky a možná že ještě v jiných jazycích. Pro českého golfistu je to ovšem taky sen. Někteří už tam byli víckrát, jiní jednou, další o tom sní. Golfový hotel uprostřed Beleku, svázaný kratinkou pupeční šňůrou se dvěma osmnáctijamkovými hřišti. Ta šňůra není snad ani padesát metrů dlouhá.

Dějiny českých návštěv v Suenu nejsou dlouhé, protože je to tady všechno – hotel i ta hřiště - jen tři roky staré. Loni v prvních mimosezónních týdnech začátkem prosince tam pobývaly dvě skupiny našich hráčů. O rok později, začátkem letošního prosince, už byla čeština převažujícím jazykem.

Škola improvizace

Jména hřišť Pines a Dunes je lehce zavádějící. Na obou je dun i pinií velmi podobný počet. Když absolvujete svou první hru na Pines a vidíte všechny ty duny, marně si zkoušíte představit, co bude na Dunách. Pak to přijde a je to stejné.

Ale po pár jamkách přijdete na to, že vlastně nevadí, že nikdy nehrajete klasickou ránu. Míček leží buď s kopce nebo do kopce, případně na boku některé vlny. Protože ono se to nevlní jen napříč, mnohokrát jsou to spíš kopečky a kopce. Všechny vytvořil architekt z roviny, kde původně byl jen takový nějaký nijaký binec a malé stromky mezi piniovými háji.

Golfový resort Sueno v tureckém Beleku.

Golfový resort Sueno v tureckém Beleku.

Je to veliké školení improvizace. Výjimkou jsou greeny, tam se občas kousek rovinky najde.

Pines je údajně těžší, par 72, Dunes je kratší s parem 69 a jestli je lehčí, tak jen o nepatrný fous, tam i onde jsou dost těžké jamky. Ale faktem je, že na Dunes se hrávají lepší čísla.

Na obou hřištích je dost vody, jak si člověk jen trochu nedá pozor, ta jezera žerou míčky jako divá. V létě se dva potápěči tři měsíce systematicky věnovali výlovu a výsledek – 54 tisíc míčků.

Teplotní rizika

Normální český golfista se s velkou chutí obleče do kraťasů, i začátkem prosince je tady kolem dvaceti nad (pokud tedy zrovna nelije, i to se stává). Hraje se jako o život, mnozí stihnou spoustu jamek navíc, protože zdejší neomezený golf je ideální začít ráno brzo a pokračovat třeba až do tmy. Golf total.

Golfový hotel Sueno v tureckém Beleku.

Golfový hotel Sueno v tureckém Beleku.

Sueno není plné pořád. Tak jako celý Belek je vyprodané na jarní sezónu. Podobné to bude na podzim, od půlky září do konce listopadu. Sueno je hotel opravdu jen golfový, k moři je to skoro deset minut chůze, čili daleko. A i když tam v létě jezdí shuttle co dvě minuty, sem se k moři nejezdí. Od půlky května zeje Sueno relativně prázdnotou.

V tu dobu už se naplno hraje v Evropě, jejíž obyvatelé tvoří hrubým odhadem sto procent návštěvníků.

Pak Sueno dveře dokořán, nasadí spoustu inzerátů, láká na all inclusive a neomezený golf za směšné ceny, ale moc to nepomáhá. V létě se z dalekého Česka jeví turecké vedro jako nesnesitelné, ale s elektrickým vozíkem, dopoledne... jde to. Podle místních pozorování těchto hráčů přibývá.

I na první prosincový týden trochu spadnou ceny a dlouhodobé informace hovoří o ještě stále dobrém počasí. Ale pak zas prudký zlom, obchodní ředitelka paní Burcu ukazuje hluboké díry hned od desátého prosince až zas do půli února, plno bude jen o svátcích, ovšem to se sem zcela netradičně nahrnou Turci.

Golfový resort Sueno v tureckém Beleku.

Golfový resort Sueno v tureckém Beleku.

Český golfista se poměrně citlivě orientuje v cenových relacích a je ochoten podstoupit i mírné riziko horšího počasí. Letos na podzim se většinou vyplatilo, jeden velice deštivý týden byl jen v říjnu.

Stav hřiště se v průběhu roku v podstatě nemění. Mocně se tady zavlažuje, tráva je krásně zelená. V prosinci klidně kvetou keře a květiny. A kdo si chce připomenout, že jde o předvánoční čas, může si na jehličí zdejších pinií představit ozdoby a řetězy...