Galatasaray má Eurocup, český reprezentant Schilb patřil k hvězdám finále

Blake Schilb z Galatasaray Istanbul svádí ve finále Eurocupu souboj se štrasburským Bangalym Fofanou. | foto: Profimedia.cz

27 2016
Basketbalisté Galatasaraye Istanbul s českým reprezentantem Blakem Schilbem vyhráli Eurocup. Úvodní finále druhé hlavní pohárové soutěže Evropy sice ve Štrasburku prohráli o čtyři body, ale v odvetě francouzský celek porazili 78:67 a slaví triumf.

Rodilý Američan Schilb, který loni získal české občanství a reprezentoval Česko na mistrovství Evropy, měl na zisku trofeje výrazný podíl. V prvním duelu při prohře 62:66 nastřílel 12 bodů a zaznamenal osm doskoků a ani v domácí odvetě takřka neslezl ze hřiště, přidal 11 bodů, pět doskoků a dvě asistence.

Galatasaray je prvním tureckým vítězem této soutěže. Zároveň si zajistil vstupenku do Euroligy. A přiblížil paradoxní situaci: prestižní klubová soutěž se sice v sezoně 2016/17 zúží z 24 na 16 účastníků, avšak Istanbul v ní bude mít nejspíš čtyřnásobné zastoupení.

Kromě Galatasaraye mají euroligovou jistotu Fenerbahce a Anadolu Efes, Darüşşafaka Dogus Istanbul pak je hlavním kandidátem na zisk divoké karty.

Ale zpět k samotnému čtvrtečnímu duelu: turečtí lvi se od samého začátku zápasu ujali vedení. Na osmibodovém vedení v poločasové pauze se Blake Schilb podílel devíti body. Zbývalo posledních 20 minut a v nich udržet důležitý náskok.

To se domácím v podstatě dařilo, ale pořád zde byl strašák v podobě čtyřbodového manka z prvního klání. Domácím fanouškům muselo zatrnout, když ještě 44 sekund před závěrem měl náskok domácích hodnotu pouze šesti bodů.

Štrasburku však nezbýval čas, a tak se uchýlil k faulům. Domácí prokázali pevné nervy na čáře trestného hodu, následná dvojka z rukou Sinana Gülera už jen definitivně odstartovala veselí domácích příznivců.

Nejužitečnějším hráčem finále byl vyhlášen Stéphane Lasmé. Gabunská defenzivní jistota vítězného týmu dodala v rozhodujícím duelu 16 bodů a 10 doskoků. Errick McCollum (MVP celého Eurocupu) svým zaměstnavatelům z Galatasaraye vynahradil nepovedené první finále a za 19 minut na hřišti stihl 16 bodů.

Eurocup basketbalistů - finále

Odveta:
Galatasaray Istanbul - Štrasburk 78:67
(za domácí Schilb 11 bodů, 5 doskoků, 2 asistence). První utkání 62:66, titul získal Galatasaray.