Dvakrát na penalty

2 2000
Finálové zápasy turnajů v kopané a v pozemním hokeji nabídly dramatickou podívanou a o vítězi nakonec rozhodly až penalty. Šanci na zlatou medaili propásli fotbalisté Španělska. Už ve 2. minutě se ujali vedení, v poločase vedli 2:0 a to ještě neproměnili penaltu. Po přestávce však Kamerun vyrovnal na 2:2, navíc sudí vyloučil Španělsku dva hráče. Evropský tým sice v prodloužení v oslabení nastřelil tyč, nakonec však rozhodovaly pokutové kopy a v nich uspěl Kamerun. Vítězství vyvolalo v africké zemi obrovskou euforii, prezident Paul Biya na dnešek vyhlásil státní svátek. Také o prvenství nizozemských pozemních hokejistů rozhodly až trestné střely, v nichž byli šťastnější než soupeř z Korejské republiky. V normálním čase i po prodloužení skončilo utkání 3:3. Zlaté medaile v basketbalu získaly v obou kategoriích Spojené státy. Ženy zdolaly jasně Austrálii o dvaadvacet bodů, zato muži porazili Francii jen o deset. Od doby, kdy USA reprezentují profesionálové z NBA, se na tomto turnaji jejich tým nejvíc trápil. "Olympiáda ukázala, že úroveň mezinárodního basketbalu vzrostla víc, než jsou někteří ochotni připustit," konstatoval komisionář zámořské NBA David Stern. V házenkářském turnaji obhájilo zlatou medaili Rusko finálovou výhrou nad Švédskem, které skončilo potřetí po sobě na olympiádě druhé. Ve finále žen vedly Maďarky nad Dánskem ve druhém poločase 23:17, v závěru se však sesypaly a prohrály 27:31. Ve finále volejbalových turnajů se nedařilo Rusům. Ženy sice vedly nad Kubou 2:0 na sety, pak však byly lepší soupeřky, muži hladce prohráli za 68 minut s Jugoslávií.