Ředitel mítinku Jan Železný a etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová v O2 Areně

Ředitel mítinku Jan Železný a etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová v O2 Areně | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Dráha pro mítink hvězd je připravena. První ji testovala olympijská vítězka

Téměř padesát hodin trvalo jeho sestavení, rozebrán musí být po dvoudenních testech do čtyřiadvaceti hodin. Řeč je o atletickém oválu v pražské O2 Areně, na němž se za dva týdny uskuteční prestižní atletický mítink. Zbrusu nový povrch si jako první vyzkoušela olympijská vítězka Meseret Defarová.

Po hokeji, fotbalu, motokrosu, boxu, florbalu a dalších sportovních akcích se v pražské O2 Areně poprvé konečně představí také atletika. První ročník Mítinku světových rekordmanů se sice uskuteční až 26. února, dnes a v úterý však atletická dráha projde prvními testy.

"Jsem ráda, že jsem si ji mohla vyzkoušet," zhodnotila jako první její parametry etiopská hvězda Meseret Defarová, která byla oficiálně představena jako poslední velká hvězda mítinku. "Chci tu zaběhnout světový rekord."

vyhrajte vstupenky na mítink hvězd

Etiopská vytrvalkyně se zde koncem února pokusí překonat světové maximum buď na trati na dva kilometry, nebo dvě míle.

"Ještě nevím, co zde poběžím, rozhodnu se až po mítinku ve Stockholmu 18. února," prohlásila olympijská vítězka.

Zřejmě však padne možnost překonání vlastního halového maxima na třech kilometrech 8:23,72 minuty, o něž se pokoušela o víkendu ve Stuttgartu a za nímž zaostala jen těsně o tři sekundy. "Výběr trati necháváme čistě na ní," dodal atletický manažer Alfonz Juck.

příloha

Příloha k Mítinku světových rekordmanů ZDE.

Povrch Conipur SW, na němž je připraven rovněž dálkařský, tyčkařský a koulařský sektor, sestavovalo od časného pátečního rána až do neděle sto lidí v osmihodinových směnách. Téměř 900 dílů přivezlo do O2 Areny šestnáct kamionů.

"Realizační dobu 50 hodin na složení jsme dodrželi. S tím, že před samotným mítinkem na jeho složení budeme mít ještě o dvě hodiny méně," vysvětlil ředitel Petr Klar, jehož firma povrch připravila.

Dráha nyní prochází dvoudenními testy. "Je to vlastně poprvé, co je kompletně složena," dodal Klar. V úterý ji otestují mladí atleti pražských oddílů a ve středu už bude znovu rozebrána a uložena na paletách v útrobách haly. "Na její složení máme čtyřiadvacet hodin," uvedl Klar.

Cena dráhy se blíží třiceti milionům, použitá může být až desetkrát. Pak se musí provést její revize.

Ovál splňuje přísné parametry IAAF a je prvním krokem pro pořádání halového mistrovství Evropy či světa.

Do ochozů se vejde až dvanáct tisíc diváků. "Jsem okouzlená. Závodila jsem v Birminghamu, Bostonu i Stuttgartu, ale takovou halu jsem ještě neviděla," prohlásila Defarová.

Kromě ní zde budou startovat také například světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová z Ruska, kubánský překážkář Dayron Roble či keňská běžkyně Pamela Jelimová, která bude útočit na světové maximum na 1000 metrů. O světový rekord se bude chtít pokusit i výškařka Blanka Vlašičová.

Vstupenky v cenách od 390 až 990 korun jsou stále ještě v prodeji.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž