Desetibojaře láká život mezi elitou

P r a h a - Desetibojař Roman Šebrle procitl a všechno své konání směřuje k tomu, aby v příštích letech patřil k těm několika slavným, kteří určují běh nejtěžší atletické disciplíny. "Uvědomil si, že se může stát jedním z těch, kteří mohou v desetiboji kralovat," řekl o něm jeho manažer Libor Varhaník. Šebrlemu je pětadvacet let a jeho kariéra se ubírá správným směrem. Před rokem získal díky třetímu místu na halovém mistrovství světa svou první medaili z významné soutěže.

A letos už ho na halovém evropském šampionátu předčil jenom Tomáš Dvořák.
Chuť loňského úspěchu ho změnila. Dává si pozor na výživu, věnuje se speciálním protahovacím cvikům.

Začal pracovat s odborníky tak, aby se zlepšil v disciplínách, kde cítil rezervy. Od zimy trénuje s tyčkařským koučem Boleslavem Paterou a na posledním soustředění v Itálii trávil hodně času s bývalým koulařem Jaroslavem Brabcem.

První výsledky jsou na světě. Při prvním závodě letní sezony před deseti dny si vyrovnal osobní rekord ve vrhu koulí.

Splíny z tyče už taky pomalu mizí. A to Šebrleho tahle disciplína v zimě asi připravila o evropský rekord v sedmiboji.

Na mítinku v Tallinnu skočil pouhých 465 centimetrů, víc než čtvrt metru pod své maximum. Tehdy, na začátku tyčkařské kúry, si ještě moc nevěřil a neměl odvahu skákat s tvrdou tyčí.

„Už jsem to překonal. Na té stěžejní tyči skáču v tréninku,“ řekl Šebrle. „V tyči obyčejně trvá rok, než se změna projeví. Já doufám, že přijde dřív.“ Silná víra ve vlastní síly a velké ambice ho tlačí vpřed v sezoně, ve které půjde o olympijské medaile v Sydney. Má před sebou jednoduchý cíl. V každém závodě a každé disciplíně chce být lepší než v minulosti.

V ideálním případě by to znamenalo deset osobních rekordů během jediného desetiboje. „No a pak ať mi to sečtou.“ První konfrontace s desetibojařskou špičkou přijde už příští víkend na tradičním mítinku v Götzisu. Závod má sice konkurenci ve francouzském Arles, které se ve stejném termínu snaží závodníky přilákat výhodnými klimatickými podmínkami. Ale Šebrle letos znovu začne v Götzisu.

„Budou tam ti nejlepší a mám to tam vyzkoušené, vždycky se mi tam dařilo,“ vysvětlil Šebrle. „Jsem strašně nažhavený. Moc se mi chce závodit.“ Uspět v Sydney nepůjde jen tak snadno.

Bude tam Dvořák, zřejmě i jeho velký rival O’Brien, další zkušení borci nebo mladíci jako Dean Macey. Tenhle dvaadvacetiletý Brit skončil loni na mistrovství světa senzačně druhý.

Před olympiádou Macey tvrdí: „Bude to boj o druhé místo. Tomáš Dvořák je tak velký favorit jako Michael Johnson na čtvrtce.“ Šebrle, Dvořákův kamarád, ale nemluví tak přímo: „Chci porazit každého desetibojaře. Kdyby to tak nebylo, nemusel bych tenhle sport dělat. Nikdo přece nechce být věčně druhý.“


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž