Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklokrosař Bambula ukončil kariéru. U kol chce zůstat

26 2015
Před rokem přišel kvůli operaci o mistrovství světa v Táboře. Teď vzdal další cíl, který si vysnil. Táborské mistrovství Evropy 2017. Přitom nemusel. Osmadvacetiletý cyklokrosař Ondřej Bambula se tak přesto rozhodl - ukončil kariéru.

„Zvažoval jsem to a rozebíral s lékaři. V podstatě se dá říct, že jsem se vzdal dvou let závodění, protože po ME v Táboře bych stejně chtěl končit. Ale zdraví je přednější,“ vysvětloval. Rozhodnutí stálého člena reprezentace bylo překvapivé. Obzvláště v tom, když vlastně nemá ani viditelné potíže.

Po lednové operaci zúžené tepny, kdy mu do ní lékaři vpravili speciální sten na rozšíření, přišel o minulou sezonu. Na tu letošní se poctivě připravoval. Chtěl na přední místa v českých závodech a zajezdit si i na těch světových. Stihl jen jeden pohár v Nizozemsku. Teď v Belgii už nestartoval. Jeho posledním závodem byl český pohár 28. října v Táboře. „Když jsem objížděl poslední kola, měl jsem slzy v očích,“ popsal Bambula. V tu dobu měl jasno už on i jeho nejbližší.

O konci kariéry rozhodlo běžné vyšetření v Praze. „V té době bylo reprezentační soustředění v Táboře. Říkal jsem jen trenérovi Dlaskovi, že si odskočím a odpoledne budu na tréninku zpátky,“ dodal.

Od lékařů se však dozvěděl, že speciální sten se v tepně propadl. A nikdo neví, co udělá při zvýšené zátěži profesionálního sportovce, kterým Bambula od 17 let byl. „Ten sten je bohužel v oblasti třísla, a jak jezdím na kole a šlapu, tak se hodně prohýbá. Nemuselo by se stát nic, ale kdyby se tepna ucpala, nikdo nedokáže říct, co bych musel všechno absolvovat. Končit by to mohlo třeba i bypassem,“ vypočítal důvody, proč se rozloučil s kariérou profesionála.

V běžném životě ho problém neomezuje. Ani dosud nic zvláštního nezaregistroval. O to je rozhodnutí končit těžší. Nicméně, u kol se Ondřej Bambula, který byl jednou i na pódiu při závodě světového poháru v Roubaix, bude pohybovat dál. Vedle práce v rodinné firmě se snaží pomáhat s tréninkem nejmladších závodníků v táborském klubu.

„Nedá se říct, že bych byl trenér. Spíš jsem k ruce trenérovi Bednářovi, radím mladým s technikou jízdy a podobně,“ doplnil.

Znovu tak nechybí při závodech v Česku. Jen kolo na trati vyměnil za místo za hrazením.Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší
Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší

Vyfoťte, vystavte, prodejte. Jednoduše přes mobilní aplikaci Bazaru eMimino.cz

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze