Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklisty čekají na Tour de France dva drsné dny v Alpách. Co ukážou?

Alberto Contador bude v Alpách hájit žlutý trikot. Podle jeho formy v nedělním závodu by neměl mít problémy. | foto: Reuters

21 2009
Martigny (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jeden den si cyklisté na Tour de France orazili, dnes už znovu vyjíždějí na trať. Do cíle v Paříži zbývá 878 kilometrů rozložených do šesti dnů. Jenže hned ty první kilometry, na které se ve 12.55 peloton vydá, budou pořádně krušné.

Od začátku etapy je čeká stoupání na Col du Grand-Saint-Bernard. "Jde o opravdu dlouhý kopec a posledních pět šest kilometrů je dost náročných," řekl Roman Kreuziger, který si ho v pondělí vyzkoušel v rámci tréninku s týmovými parťáky Nibalim a Pellizottim. "Jeli jsme asi 80 kilometrů."

Jde o výšlap nejvyšší možné obtížnosti zvané "mimo kategorie". Oficiálně měří 24,4 kilometru a peloton vyjede na střechu letošního 96. ročníku Tour, do výšky 2 473 metrů nad mořem. "Je to hodně těžký kopec, ale abych věděl, kde mě co čeká, musel bych si ho projet víc než jednou," poznamenal Kreuziger.

Jakmile se na kopec vyšplhá, bude víc než 30 kilometrů sjíždět, aby pak pozvolna mohl stoupat dalších víc než 20 kilometrů na Col du Petit-Saint-Bernard. Ten už není sice tak obtížný, ale cyklisté budou také mnohem víc unavení. "Je možné, že odjede velká skupina, kde budou i lidé z celkového pořadí, jako jsem já nebo výš," řekl Kreuziger.

Pokusí se tedy 23letý Čech o útok? "Já určitě ne, ale pokud by nastoupili lidi, kteří jsou v celkovém pořadí kolem mě, tak bych se pokusil v té skupině být."

Bude to řehole. Navíc až večer cyklisté uvidí, co je čeká ve středu, možná i někteří ztratí chuť k jídlu. Pět vrchařských prémií skrz Alpy, z toho hned čtyři budou první kategorie. "Myslím, že ani v jedné etapě se peloton znovu šetřit nebude," řekl český závodník.

Peloton zatím frčí do cíle rychlostním průměrem 40,782 kilometru v hodině! "Je to hodně rychlý závod," potvrdil Kreuziger. Také proto v pondělí při volném dnu ve švýcarském Martigny načerpával energii, dopřál si odpolední spánek i masáž.

V nedalekém Sionu odpočíval i Španěl Alberto Contador, hlavní favorit a vedoucí muž závodu, ve Verbieru měl naplánované volno jeho zřejmě nejvážnější konkurent – Lucemburčan Andy Schleck, jenž je zatím pátý se ztrátou 2:26 minuty.

"Závod končí až na Champs-Elysées a třeba Contador udělá chybu," doufal Schleck. "Je sice trochu silnější než já, ale rozhodně mu nedám nic zadarmo."

VIDEO: PROFIL ÚTERNÍ 16. ETAPY S NEJVYŠŠÍM VRCHOLEM TOUR - COL DU GRAND-SAINT-BERNARD (2473 M)

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze