doktor

doktor - Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz, získal v sobotu i evropský titul na kilometru. Na poloviční trati skončil čtvrtý. | foto: čtk

Čtyřkanoe má titul, Doktor přidal bronz

P o z n a ň - Šest medailí urvali čeští reprezentanti na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v polské Poznani. Nejcennější kov si z Polska přiveze Martin Doktor, který po brilantním výkonu triumfoval na nejdelší trati 1000 metrů, na dvoustovce skončil třetí. Zlato přidala na závěr šampionátu i čtyřkanoe Procházka, Břečka, Kožíšek, Fuksa. Stříbrné medaile získali na deblkajaku na poloviční trati Radek Záruba s Pavlem Holubářem, kteří se postarali o největší český úspěch v kajakářské disciplíně od rozpadu Československa, a také deblkanoe Procházka, Břečka.Zde si přečtěte o sobotním titulu Martina Doktora

Medaili bronzové hodnoty přidala na konto české výpravy posádka čtyřkanoe na 1000 metrů ve složení Petr Fuksa, Petr Netušil, Jan Macháč a Viktor Jiráský.

Čtvrté místo Martina Doktora
Po triumfu Doktora na kilometru, měl o den později více sil jeho největší soupeř, Rus Maxim Opalev a pětistovku vyhrál. "Opalev tentokrát vydržel se silami až do konce. Můj výkon za moc nestál, nejelo se mi dobře. I přes nepříznivý vítr jsem doufal, že třetí místo ujedu," přiznal Doktor, kterého o 21 setin předčil Bulhar Buchalov, druhé stříbro v Poznani vybojoval Dittmer. "Porážka od Opaleva mě štve stejně silně, jako jsem se v sobotu radoval z vítězství nad ním," konstatoval Doktor.

Stříbrná medaile deblkajakářů Záruba s Holubářem
Záruba s Holubářem slavili první velký úspěch od loňského jara, kdy spolu poprvé usedli do lodi. V Poznani je porazilo pouze německé duo Rauhe, Wieskötter a česká posádka měla dokonce blízko k absolutnímu triumfu, ale v závěrečných metrech o vedení přišla. Mladší z dvojice stříbrných medailistů, jedenadvacetiletý Záruba, nebyl druhým místem zaskočen a dokonce ho mrzelo, že se závod nezvrtl ve prospěch české posádky.

"V medaili jsme věřili a jeli přesně podle plánu. Nakonec nám v posledních metrech došly síly. Trochu mě to teď mrzí, ale před startem bych stříbro bral," litoval Záruba prohry o pouhých 258 tisícin. Evropské stříbro je pro českou posádku, která loni vybojovala páté místo na ME a osmé na MS, povzbuzením před startem na olympiádě. "Je to příslib pro Sydney, dokázali jsme si, že se můžeme měřit se světovou špičkou," poznamenal Záruba, jehož kolega byl nedlouho poté blízko další medaile, když s posádkou čtyřkajaku obsadil čtvrté místo.

Bronzová medaile čtyřkanoe
Bronz "neolympijské" čtyřkanoe se zrodil rovněž po taktickém výkonu. Bronzová posádka z loňského ME na 500 metrů se na dvojnásobné trati dlouho držela na chvostu čtyřčlenné skupiny a v závěru na její finiš nestačili Rusové. Nad síly českého kvarteta byli jen vítězní Maďaři a druzí Rumuni.

Závěrečné boje mistrovství na neolympijských sprinterských tratích 200 metrů přinesly českým barvám trojnásobnou medailovou radost. Kvarteto Procházka, Břečka, Kožíšek, Fuksa porazilo o 212 tisícin sekundy Maďarsko, třetí skončili Ukrajinci. Olympionici Procházka s Břečkou potvrdili své sprinterské přednosti a spravili si chuť po posledním místu ve finále na 500 metrů. V cíli dvoustovky se ocitli jen o dvě desetiny později než vítězní Poláci Jedraszko a Baraszkiewicz, kteří triumfovali i na pětistovce. Baraszkiewicz navíc má zlato i z kilometru, kde byl jeho partnerem Gajownik.

Martin Doktor vybojoval druhou medaili
Doktor v nesmírně vyrovnaném závodě získal druhý skalp svého rivala Maxima Opaleva z Ruska, který skončil čtvrtý, ovšem první čtveřice protnula cílovou pásku v rozmezí pouhých 17 setin vteřiny. Z titulu se překvapivě radoval Ukrajinec Dmitro Sablin, třetí stříbro na mistrovství získal Němec Andreas Dittmer, na kterého ztratil Doktor pouhé dvě setiny sekundy.