Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

České basketbalisty čekají nové časy. Co všechno se může změnit?

Tomáš Satoranský (vlevo) řídí českou hru, srbský protivník Stefan Jovič si myslí své. | foto: FIBA

11 2016
Na budoucnosti bývá hezké i zrádné to, že člověk netuší, co jej čeká. A česká reprezentace basketbalistů to teď nemá jinak. Mužstvo nedosáhlo na sen jménem Rio, jediné účastnické místo si v olympijské kvalifikaci podle očekávání vybojovali velmi silní Srbové, přemožitel Čechů v semifinále.

Po téměř dvanácti měsících - sezona týmu začala loni v létě přípravou na Eurobasket 2015 a skončila až v Bělehradě - přichází vyhlížená dovolená. A s ní nové časy.

Co všechno může být jinak?

„V horizontu roku vidím budoucnost dobře,“ připomíná kapitán Jiří Welsch, že mají Češi jistou účast na kontinentálním šampionátu v roce 2017. Což je velmi vítané. „Tenhle tým pořád má potenciál. Ale potom už to bude jiné,“ ví Welsch.

Co bude dál

Velké basketbalové akce
Eurobasket 2017: Češi na něm mají jistou účast, což je velké plus.
MS 2019 v Číně: na světovém šampionátu samostatné Česko ještě nikdy nehrálo, byl by to průlom.
OH 2020 v Tokiu: největší sen.

36letého srdcaře další velká akce v nitru vábí, basketbal mu na sklonku kariéry chutná jako už dlouho ne. Ale pořád se může stát, že semifinále proti Srbům bylo jeho rozlučkou v českém dresu.

Rozhoduje se i další zkušená tvář týmu. „Nechám si čas na rozmyšlenou, ale možná to pro mě byla poslední akce za reprezentaci,“ řekl pivot Petr Benda. Dalším adeptem může být třeba i naturalizovaný Američan Blake Schilb (32 let), jemuž turnaj o Rio krutě nevyšel.

Satoranský: Evropu zvládneme

Eurobasket 2017 nabízí ohledně sestavy i otázku, zda do něj (ne)zasáhnou hvězdy s ambicemi na NBA. Tomáš Satoranský nyní finišuje podpis tříleté smlouvy s Washington Wizards. Jan Veselý ohlásil tříleté setrvání ve Fenerbahce, ale s možností odejít do zámoří každé léto.

Fotogalerie

A v tomto směru v basketbalu panují specifická pravidla. Kluby NBA se často nezdráhají svým evropským hráčům starty na mezinárodních akcích zakázat - ať už přímo, nebo „doporučením“. Mistrovství Evropy je na programu až v září, kdy už se sezona NBA blíží.

Nová éra se rozhodně naplno rozjede po šampionátu, neboť se změní systém kvalifikací. Ty se budou nově hrát v průběhu sezony, což účast případných zámořských zástupců vylučuje.

„Ale příští mistrovství Evropy máme jisté. Budeme se snažit znovu poskládat co nejkvalitnější tým a opět bojovat o nejvyšší příčky. Což by jen potvrdilo vzestup českého basketbalu na evropské scéně,“ říká Satoranský o nejbližší akci.

Poté jsou v plánu mistrovství světa 2019 v Číně a letní hry 2020 v Tokiu. Na žádné takové akci Češi v dějinách samostatné země ještě nehráli.

Obr i kanonýr nehráli. Budou?

Jisto není ani ohledně kouče. „Zatím nevím, co bude. Musím si sednout s vedením federace, zhodnotit výsledky a domluvit se, jak budeme pokračovat,“ říká Izraelec Ronen Ginzburg. Po olympijské kvalifikaci mluvil i o vysoké zátěži v dvojroli trenéra reprezentace i domácího klubového hegemona z Nymburka: „Dohromady jsem za rok odkoučoval prakticky přes sto zápasů.“

A pak tu jsou personálie hráčské.

V Bělehradě chyběl nejlepší střelec polské ligy David Jelínek, kterému příliš „nevoněla“ role náhradníka s nejistým herním prostorem.

A ještě víc scházel pivot Ondřej Balvín: český obr se raději pere o naději v Letní lize NBA. „Věřím, že naši mladí hráči budou mít stejný charakter a patriotismus jako Welsch, Luboš Bartoň, Benda. Pak máme skvělou budoucnost. Nelíbí se mi, že musíme některé přemlouvat k tomu, aby reprezentovali. Hrát za národní tým by měl být vrchol. Pokud to tak někdo nemá, tak sem nepatří,“ řekl Ginzburg.

Basketbalová budoucnost startuje. A otázky převyšují odpovědi.

Renault Thalia 1,2 16V
Renault Thalia 1,2 16V

r.v. 2011, naj. 130 289 km, benzín
99 900 Kč (s DPH)
Superior XP 909 2016Superior XP 909 2016

Porovnejte ceny, pročtěte recenze a objednejte přímo u nás.

www.Heureka.cz

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze