Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští korfbalisté neuhájili třetí místo

11 1999
- Korfbalisté VKC Kolín prohráli souboj o třetí místo ve finálovém turnaji Poháru mistrů evropských zemí, který skončil v sobotu v hale Slavie. Vítěznou trofej a titul nejlepšího klubového týmu Evropy si odvezl z Vršovic nizozemský PKC Papendrecht poté, co porazil svého jediného vážnějšího soupeře, belgické AKC Antverpy 15:13.

O třetí místo:
Kolín - Mitcham 10:12

V zápase s anglickým Mitchamem Kolín ukázal, jak je v korfbale důležité, aby se dařilo celému týmu. Ženská polovička družstva tentokrát na všechno nestačila. Jitka Motáková, nakonec vyhlášená jako nejlepší hráčka celého třídenního turnaje, sice zatížila anglické konto pěti koši a skvěle jí ve střelbě sekundovaly také Sandra Hübschamnnová a Iveta Dvořáková, nicméně muži tentokrát na svých protihráčích pohořeli. Nebýt dvou penalt, neskórovali by ani jednou, ba co víc, nedokázali uhlídat ani nejlepšího hráče turnaje Davida Bucklanda. Z dvanácti košů jim tento nepříliš vlasatý londýnský korfbalista dokázal dát polovičku. "Pořád jsme byli o krok pomalejší, možná už to byla únava," konstatoval se svěšenou hlavou po zápase Radek Honzíček, který měl za úkol Bucklanda ubránit.
"To samozřejmě nebyla taktika, že skórovaly jen holky, prostě to nešlo," těžce ze sebe soukal slova po utkání trenér Karel Königsmark.
Téměř vyprodaná hala hnala Kolín za bronzovou medailí, ale ten jí nabídl pouze dramatickou podívanou plnou bojovnosti a úporné snahy. Obrana, na níž není Kolín z domácí nejvyšší soutěže zvyklý, zahnala jeho hráče do úzkých. "Bránili opravdu těsně," okomentovala uznale Jitka Motáková fakt, že Kolín dokázal vstřelit deset, tedy na korfbal nezvykle málo košů.

Ostatní výsledky:
PKC Papendrecht - AKC Antverpy 15:13
Grün Weiss (Německo) - AWF Varšava 14:7
Dos Bons Dias (Portugalsko) - Prievidza 18:10

Konečné pořadí Poháru mistrů evropských zemí:
1. PKC Papendrecht
2. AKC Antverpy
3. Mitcham
4. Kolín
5. Grün Weiss
6. Varšava
7. Dos Bons Dias
8. Prievidza

Převaha Nizozemců byla jednoznačná
Holandsky se převaha řekne overwicht. Po finálovém vítězství nizozemských korfbalistů v PMEZ by se výraz "drtivá převaha" mohl překládat jednoduše: korfbal.
PKC Papendrecht dokázal, že země, kde se tento sport zrodil, má ještě příliš velký náskok na to, aby někdo mohl pomýšlet na rovný souboj s týmem jejích vyslanců. Pouze belgický AKC Antverpy v závěrečném zápase donutil Nizozemce hrát s téměř stoprocentním nasazením.
V základní skupině, kde Papendrecht narazil na mistrovská družstva Polska, Portugalska a Anglie, to byl stále stejný obrázek: nizozemští hráči dávali koše, kdy se jim zachtělo, míč soupeřům půjčovali sporadicky a v obraně, v níž ostatní nespustili oko ze soupeřova hráče, si například jedna z hvězd PKC Leon Simmons zavazoval tkaničku, aniž byla rozhodčím přerušena hra.
"Trenér jim řekl, ať dají deset košů, a pak ať si hrají exhibici podle svých představ," objasňoval přístup hráčů a hráček nizozemského celku k předem jasným zápasům manažer týmu Guus van Dalen.
Nizozemský korfbalový slovník je nejbohatší: je v něm zásoba vytříbených nahrávek, přesné střelby, všech možných technických i taktických fint, prověřených stoletou tradicí. Ostatní jen paběrkují, jako poddaní čekají, co král nechá na prostřeném stole.
Náskok Nizozemců před ostatními je dost možná tak velký, že až brzdí rozvoj tohoto sportu. Každý trenér proti nim rovnou postaví hráče z lavičky náhradníků a své nejlepší raději šetří na zápasy, v nichž jde o možnost získat body, nikoliv o pouhé přežití.
"Bylo to nakonec lepší, že jsme hráli o třetí místo a na Holanďany vůbec nenarazili. Nastoupit proti nim ve finále, to by byla ostuda," připustila kolínská korfbalistka Jitka Motáková poté, co viděla suverénní jízdu PKC Papendrecht základní skupinou pražského turnaje.

Cesta Kolína k boji o bronz
Bez ohledu na kalendář, v němž vládne leden, už teď korfbalisté Kolína vědí, že se jim letošní rok vydaří.
Kolín - Grün Weiss 21:12
Do dopoledního zápasu proti týmu Grün Weiss vlétl Kolín sebevědomě a s dravostí hodnou spíše německé orlice. Šenfelderův koš či Königsmarkova šance po samostatném úniku zvedaly diváky hned v úvodu ze sedaček. Celek Grün Weiss měl sice pěkné dresy, dravost a bojovnost, i hráče se zkušenostmi z nizozemské soutěže, ale Kolín měl Radka Honzíčka. Tento seniorský reprezentant rozstřílel německou obranu nevídaným způsobem a byl to on, kdo dvěma přesnými ranami v rozmezí pár okamžiků zlomil vývoj utkání. "Je to něco jiného než v lize, tam obvykle soupeře po pár minutách rozebereme, tady je to víc na nervy. A možná je to na nás znát," hodnotil Honzíček.
Kolín - AKC Antverpy 10:26
Tím, jak zahráli proti německému týmu, donutili kolínští hráči nastoupit belgického mistra v plné zbroji - s nejlepší sestavou, nejvyšší koncentrací a nasazením. A tím si vlastně podepsali ortel.
Belgičané převýšili soupeře hlavně důraznou obranou. Kolín neměl míč v útoku o tolik méně, jak napovídá výsledek, ale marně se snažil dostat k zakončení. Kde AKC střílelo z volných pozic, tam se Kolínští darmo prali o totéž. Krutá porážka se zrodila už v prvním poločase, druhý pak byl pouhou formalitou.
Ostatní výsledky: skupina A: PKC Papendrecht (Niz.) -Varšava 31:12, Mitcham (Anglie) - Dos Bons Dias (Port.) 17:14, Mitcham - Varšava 24:16, PKC - Dos Bons Dias 28:16; skupina B: AKC Antverpy - Prievidza 31:9, Grün Weiss - Prievidza 19:17.

VKC Kolín - Prievidza 21:12

Kolínský VKC v zápase proti korfbalistům Prievidze, v němž ve čtvrtek těžce, ale vítězně vkročil do finálového turnaje o Evropský pohár, připomínal pacienta, který se u zubaře zdržel nečekaně dlouho. Slovenský mistr - papírově nejslabší účastník skupiny, kde je i Kolín, nacházel od počátku utkání ve hře Kolína více kazů, než bylo zdrávo. "Všechno jsme spíš kazili my sami, to ani tak nebyla zásluha soupeře," připustil hráč Kolína Lukáš Filip, jeden z mála, který se snažil úspěšně skončit co nejdříve trápení favoritaCo bylo platné, že Slováci měli daleko k akcím, které by se daly tisknout do korfbalových učebnic. Co bylo platné, že se znalci tohoto sportu podivovali technice jejich střelby - jim padaly koše, Kolínu nikoliv.
Nervozita a odpovědnost spoutávaly ruce kolínských hráčů natolik, že na přesné střely už sil nezbylo. Proto byl stav zápasu v poločase nezvykle nízký, pouze 7:6 pro domácí.
Žádná návštěva u zubaře však netrvá věčně. Do druhé půle nastoupil reprezentant Radek Honzíček a během čtyř minut dvakrát skóroval. Kolín poprvé v zápase vedl o dva koše a začal leptat slovenskou obranu účinnější kyselinou: hra se zrychlila, Slováci nestačili hlídat své hráče, nervozita odplouvala. V polovině druhého poločasu už bylo rozhodnuto - Kolín měl náskok pěti košů, skvěle stříleli Filip a Šenfelder. Kolín potvrzoval pověst týmu, který - když se dostane do vedení - pracuje jako parní válec. Konec zápasu se místy měnil v jeho drtivou exhibici.

Zbývající výsledky prvního dne:
PKC Papendrecht (Nizozemsko) - Mitcham (Anglie) 28:8 (14:3)
AKC Antverpy - Grün Weiss (Německo) 17:14 (12:8)
Dos Bons Dias (Portugalsko) - Varšava 16:17 (10:7) po prodloužení.

Typický korfbalový podkošový souboj. Korfbal je jediný sport, ve kterém hrají smíšená družstva žen a mužů.

Útočník střílí na koš, který je ve výšce tři a půl metru

Snímek z loňského akademického mistrovství Evropy v Polsku

PSV Eindhoven (v pruhovaných dresech) útočí na koš soupře

Korfbal se dá hrát i pod širým nebem

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze