Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bolt může vydělat 200 milionů ročně, ale tancovat musí chodit s ochrankou

Usain Bolt se minulý víkend bavil na baseballu v Bostonu | foto: Reuters

30 2009
Když se ve středu vyboural na dálnici, srocovaly se před nemocnicí, kam jej odvezla sanitka, davy zvědavců. Každý chtěl vědět, jak je na tom Usain Bolt. Jamajský atlet, nejlepší sprinter světa, je národním pokladem, světovou sportovní celebritou. Jeho život vypadá po olympiádě docela jinak, než dřív.

Černý sportovní vůz ležel převrácený na střechu v příkopu u dálnice, značně zdemolován. Bolt, trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman, dostal smyk na mokré dálnici a vyletěl z vozovky. "Nemáme žádné náznaky, že by jel příliš rychle," uvedl policista David Sheriff. Zatímco se o vůz starala odtahovka, Bolt, jeho bratr a dvě spolucestující už byli v nemocnici. Vyvázli bez vážných zranění. Bolt měl jen části obou chodidel omotané obvazy a náplastí.

"Po nehodě vystoupil z auta a šlápl na trny. Několik z nich se mu zapíchlo do prstů. Má jen pár povrchových ran. Ale samozřejmě projde později několika prohlídkami, abychom se ujistili, že je naprosto v pořádku," uvedl sprinterův manažer Norman Peart pro list Jamaica Observer. Bolt v zajetí mikrofonů dodával. "Jsem v pořádku, mám jen pár ranek, jsem v pořádku." Nepoběží proto sobotní závod v Kingstonu, ovšem jeho start na Zlaté tretře Ostrava přijde až v červnu.

Podívejte se, jak dopadl Bolt i jeho auto

Nehoda nejlepšího atleta světa byla na Jamajce událostí. Jeden ze sportovních komentátorů ji nazval Boltovým budíčkem. Život nejrychlejšího atleta totiž dostal po olympijském triumfu docela jiný ráz.

Atletický talent, který rychle stoupal vzhůru, je teď předmětem absolutního obdivu a zájmu. Na trénink nemá kvůli řadě akcí tolik času. Musí si dávat pozor na slova. Jakmile se nedávno pro německý Bild v souvislosti s kauzu amerického plavce Michaela Phelpse vyznal, že jako kluk okusil marihuanu a že ubalit joint se na Jamajce učí děti, byl z toho poprask. Bolt se pak omlouval a přidával, že od té doby drogu už nikdy nepožil.

Těžko může vyjít na ulici. Když se jde bavit, provází ho ochranka. "Život je víc stresující. A trénink? To je nahoru dolů. Ale lepší se to," řekl Bolt. Ještě na vyhlašování nejlepších atletů světa v Monaku plánoval, že od prvního ledna bude zuřivě trénovat. "Kouč řekl, že od té doby už nebude nic." Ale třeba minulý víkend strávil v Bostonu na akci svého sponzora.

Usain Bolt v Bostonu při slavnostním baseballovém nadhozu.

Měl slavnostní nadhoz při baseballovém zápase, pro který dostal dres s jménem Bolt a číslem 9,69, tedy hodnotou vlastního světového rekordu na stovce. Běhal na ulici s dětmi, zájemci si mohli díky radaru poměřit jeho rychlost z olympiády se svou. Chtěl zůstat v Bostonu na zápasy basketbalového play-off, ale to mu trenér Glen Mills zatrhl. Chce, aby atlet trénoval.

Usain Bolt v Bostonu při sponzorské akci,

Když se sprinter v rámci akce fotil jako model v kožené bundě a džínách, zažertoval, že za tohle jej platí málo. Nouzí však netrpí. Podle odhadů by si mohl vydělat díky smlouvám, bonusům a startovnému až 10 milionů dolarů ročně, tedy asi 205 milionů korun. On a jeho manažeři se vzhlížejí ve sportovních ikonách jako jsou Tiger Woods, Roger Federer či David Beckham.

Boltovo startovné se pohybuje okolo 5 milionů korun za mítink. Tolik dostane v Torontu, tolik by býval stál jeho start v nigerijské Abuje, pokud by se mu vešel do programu. "Museli bychom mu dát 250 tisíc dolarů, ty teď bere jako startovné. Chtěli jsme, aby přijel na kliniku s dětmi a nabízeli jsme 100 tisíc," uvedl jeden z tamních zdrojů pro list Punch.

Už v listopadu Bolt říkal, že pracuje na tom, aby byl bohatý. "Sportujete, abyste si vylepšili život. Dneska jste nahoře, zítra dole. Dřu na to, abych předváděl to nejlepší na dráze a získal díky tomu co nejvíc předtím, než moje kariéra skončí."

Sponzoři jej rozmazlují. Dostal luxusní pozemky s výhledem na moře, kde si jednou může postavit dům. Drahé BMW M3 Coupe, v němž se vyboural, bylo také darem. Snad Boltovy při nehodě pomohly i lekce řízení na závodním okruhu, které absolvoval. Na vyhlášení nejlepších atletů světa v Monaku se jako milovník rychlých vozů projel ve dvou vozech jiné slavné značky.

Poklonu mu složil bývalý americký prezident Bill Clinton. Před během na nezvyklých 150 metrů v ulici Manchesteru by si měl zatrénovat s tamními fotbalisty, jejichž je fanouškem. Toho by se jako atletický talent na vzestupu, jímž byl vlastně třeba ještě před rokem, jen těžko dočkal.

Ovšem Bolt sám moc dobře ví, že bohatství ani slávu mít nebude, pokud nebude běhat dobře. "Chci být sportovní legendou. Média pak budou psát: Usain byl jako jediný na vrcholu každou sezonu. Každou," citovala jej agentura Reuters. Věří, že může stovku jednou zvládat za 9,5 vteřiny, dokonce možná za 9,4.

Na mistrovství světa v Berlíně chce získat tři zlata stejně jako na hrách v Pekingu. Touží závodit i na příští olympiádě v Londýně. A v roce 2016? "Dívám se na Michaela Johnsona. On odešel na vrcholu. Pokud já budu na vrcholu ještě při svojí třetí olympiádě, pak budu běhat."Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze