Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Není vždy terč jako terč aneb „úsměvné“ historky biatlonové

V českém týmu platí za experta na podivuhodné příhody sympaťák Zdeněk Vítek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

17 2013
Pane Sieberte, můžete to komentovat? "Na tohle není co říct," zakroutil hlavou Klaus Siebert, německý kouč běloruských žen. Na biatlonovém mistrovství světa v Novém Městě se tato scéna odehrála při vytrvalostním závodě žen. Běloruska Dubarezavová přifrčela na druhou položku vestoje – a lehla si k ní. Závod pro ni skončil.

O podobné "úsměvné" historky, které mají pro jejich aktéry hořký podtext, není v biatlonu nouze.

Sám Siebert by mohl vyprávět. Oberhof, Světový pohár 2009. Běloruská kráska Darja Domračevová vede v závodě s hromadným startem a přijíždí na druhou položku. Na prvním stavu se postaví a střílí. Za ní 29 žen zalehává. Běloruska míří na větší terče, které jsou aktivní jen při položce vleže. Pětkrát mine. Nasazuje si zbraň, otočí se na soupeřky – a zděsí se. Ony ty holky všechny leží!

Siebert se chytá za hlavu.

"Hlídali jsme tehdy, aby na Darju nikdo před střelbou nezařval, ať si lehne. To by bylo proti pravidlům," líčí Pavel Levora, který byl v Oberhofu rozhodčím na střelnici. Bělorusku musel diskvalifikovat a ta se před ním rozplakala.

Uklidňoval ji: "Uvidíš, jak díky tomu budeš slavná." Euforie, stres, zkrat, vše je na vině. Mozek rázem pracuje jinak a zapomíná, co dělat. "Kdyby tehdy Darja nevedla, uviděla by, že si holky před ní lehají," říká Siebert.

Pozdě bycha honit...

Též Gabriela Soukalová si tím prošla. Při debutu na juniorském mistrovství světa v Ruhpoldingu si rovněž pomýlila pořadí položek. "Byla mladinká a ze všeho vyvedená z míry. Před dalším startem jí pak říkám: Gabčo, dneska jedeme vleže, vestoje, vleže, vestoje," vypráví šéf svazu Václav Fiřtík.

Martin Fourcade se "proslavil" štafetou, kdy na střelnici minul jeden terč, dobil náboj, zasáhl zbylý terč, jenže místo toho, aby vstal a odjel, tak dobil znovu, zamířil na už vyčištěný terč... a jeho uhrančivé oči, s nimiž dobývá srdce žen, byly najednou tak pomatené.

Ani proslulá Magdalena Neunerová se střeleckého lapsu nevyvarovala. Stalo se to loni při pohárovém klání v Novém Městě. Němka vedla, zahájila střelbu, čtyřikrát zabílila terč, načež zkoprněla: Vždyť já střílím na vedlejší stav! Za ní přijíždějící Bergerová se nestačila divit a mávala na rozhodčí, že chce jiný.

V českém týmu platí za experta na podivuhodné příhody sympaťák Zdeněk Vítek, řečený Bleky.

Začalo to už v Pokljuce 2001. Při sprintu vestoje třikrát chyboval, ale na trestném kole obkroužil hned čtyři okruhy. "Nebyl jsem si jistej. Tak jsem to posichroval."

O rok později v Oberhofu mu omylem vystřílel terče při poslední položce Rus Rožkov.

 "Bleky tehdy dvakrát vystřelil a najednou kouká, že zbytek má už od Rožkova vybílený," vzpomíná kouč Milan Janoušek.

"Říkal jsem si: Tak mám nulu, hodil jsem flintu na záda a jel," líčí Vítek. Ovšem podle pravidel nesmí dorazit do cíle s náboji v zásobníku. Kdyby je vystřílel do vzduchu, je vše v pořádku. "Řvali jsme na něj ještě na trati, ať ten zásobník odhodí. Bohužel, nepodařilo se mu to," vzpomíná Pavel Levora, tehdy člen realizačního týmu.

Rožkov obdržel 10 trestných minut, zato Vítka diskvalifikovali. Přišel tím o 3. místo a 3 000 marek. "Trošku dražší zkušenost, co?"

Další nabral v Ruhpoldingu 2006. Při pádu nevědomky ztratil zásobník. Zvedl se, na střelnici pak zkontroloval miřidla, zda se neznečistila, chtěl pálit... "Vtom koukám, že nemám náboje. Vlastně jo, dva rezervní mi zbyly. Ale to je na pět terčů málo. Stál jsem tam a mával na rozhodčí jak na Prvního máje, ať mi donesou jiné."

Petru Garabíkovi, servismanovi týmu USA, se během závodní kariéry v české kombinéze chtělo během Světového poháru v Osrblie tolik na záchod, že v průběhu vytrvalostního závodu vybočil do lesa a zajel si na malou. "Pořád lepší, než abych se při střelbě zbytečně kroutil, potom bych dopadl ještě hůř." Přesto dokázal skončit osmý.

"To Vasja Rupnik si jednou odbočil i na velkou," dává k dobru Tomáš Kos, trenér Slovinců.

Všechny předchozí scénky se s poněkud obměněnými kulisami i "herci" mohou zopakovat i během víkendového vyvrcholení šampionátu. Jiné z historek však nikoliv.

"V Lake Placid údajně při závodu vyběhl na trati proti biatlonistům medvěd," říká Václav Fiřtík. Podle dostupných informací se medvědi toho času na Vysočině nevyskytují. Pokud sem nezabloudí ze Slovenska...

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze