Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Basketbalové hvězdy James versus Wade: kdo bude lepší?

LeBron James (vzadu) v objetí Dwyanem Wadem | foto: Profimedia.cz

3 2009
Oba mají dva syny, miliony dolarů, olympijské zlato. Oba patří na absolutní špičku svého oboru. Oba hrají už šestou sezonu za jeden tým. Basketbalisté LeBron James a Dwyane Wade. Dva nejlepší střelci tohoto ročníku NBA se utkali v klání Miami Heat a Cleveland Cavaliers.

Statistiku bodového průměru  ligy sice vede Wade, ale se 42 body byl tentokrát o bodík úspěšnější James. A slavil výhru 107:100. Dále čtěte: LeBron a Cavs vyhráli velký souboj s Dwyanem Wadem.

Prohlédněte si sestřih zápasu

Jak se předvedly největší hvězdy

"Takové zápasy jsou vynikající pro fanoušky, ale já je nemám rád, když zůstávám na straně poražených," uvedl Wade v listu Miami Herald.

Však už se mu to stalo. Také v dubnu 2006 dokázal proti Cavaliers s Jamesem nastřílet přes 40 bodů, ale bylo to málo.

Nic to však nemění na tom, že Wade a James jsou kamarádi. Však se i při zápase objali. "Jsme přátelé, v létě se vídáme často, ale je mezi námi rivalita. Nechce jeden druhému dát právo se chvástat. Takže když proti sobě hrajeme, jdeme do toho naplno," říká James.

Je výjimečný, o tom není pochyb. Stejně jako u Wadea. Kdo z nich však bude lepší na konci sezony?

"Wade má trochu nevýhodu, že je ve slabším týmu. Kdybych mluvil o tom, kdo má šanci dostat cenu pro nejužitečnějšího hráče a dovést tým k titulu, byl by to LeBron James," míní Petr Janouch, expert na NBA.

"Ale Wade už dokázal, že je schopný hrát na nejvyšší úrovni, získat titul a je nejužitečnějším hráčem finále. Předstihl svou generaci. Ale měl po boku Shaquilla O'Neala."

Obrovitý pivot Wadeovi zpíval, že je nejlepším ve vesmíru. Proto se mu říká Blesk – Flash jako Flash Gordon. Má to, po čem James zatím jen touží: prsten pro vítěze NBA. "A teď jsem v takovém bodě své kariéry, že když titul nevyhraju, bude to selhání," vyznal se James pro USA Today.

Nesnáší prohry, přes svoje bohatství má pověst skromného a slušného chlapíka. "Nejsem nejlepší ve střelbě, v doskocích ani v obraně. Nic v mojí hře nevyčnívá, takže soupeři si nemohou říct: tohle budeme dělat celý zápas a tím ho dostaneme. Nemohou mě zastavit," říká.

Wadea mají soupeři problém ubránit, protože je zatraceně rychlý, mění směr, až valíte oči.

"A pak ještě vyskočí půl metru a zasmečuje. Ale myslím si, že jeho tělo to dlouho nevydrží," míní Janouch. Kdyby si teď teoreticky zakládal svůj tým a měl ho vystavět okolo jedné velké hvězdy, zvolil by právě proto Jamese.

"Je větší, jeho centimetry a kila jsou hodně znát. Je velice všestranný. A je fyzický fenomén. Je stejně rychlý jako hráči na dvojce, ale má k tomu přes dva metry a 120 kilo. Je jako lokomotiva. Když se rozběhne, nedá se zastavit. Ani Michael Jordan se mu v tomto nemůže rovnat."

Kdyby však zrovna teď Janouch potřeboval doplnit slušný tým o tu poslední kapku na cestě k vítězství, zvolil by v téhle hře možná spíš Wadea.

"Bavíme se o hráčích, kteří jsou nejlepší na světě. Jedná se o to, kdo je schopný dostat tým k titulu. A to velmi záleží na tom, kdo zvládá psychický tlak v koncovkách. Kdo je hráčem, který rozhoduje zápasy v posledních vteřinách," vysvětluje Janouch.

A dodává: "Teď je malinko napřed Wade. Dokázal ve finále podat nejlepší výkony. James byl zpočátku trochu kritizovaný, že nebere zodpovědnost na sebe. Už se to naučil. Je psychický odolný, ale chybí mu dokázat, že udělá poslední krok."

Zvládne to letos?

Autor:

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze