Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Česká oštěpařka Špotáková nechybí v nominaci na nejlepší atletku světa

Barbora Špotáková | foto: AP

3 2014
Mistryně Evropy v hodu oštěpem a vítězka Diamantové ligy Barbora Špotáková figuruje mezi desítkou nominovaných kandidátek na vítězství v anketě o nejlepší atletku světa podle mezinárodní federace IAAF. Světová rekordmanka byla nominována do elitní desítky také v roce 2012, kdy se v Londýně podruhé stala olympijskou vítězkou, do finále se ale nedostala.

Jasným favoritem v letošní sezoně ani v jedné z kategorií nikdo není, za velkého adepta však lze považovat francouzského tyčkaře Renauda Lavillenieho, který překonal světový rekord legendárního Ukrajince Sergeje Bubky.

Hlasování funkcionářů a odborníků, z nějž vzejde finálová trojice, začalo dnes a skončí ve čtvrtek 16. října. Rada IAAF potom vybere vítěze v obou kategoriích, kteří budou dekorováni při slavnostním večeru v pátek 21. listopadu v Monaku.

Špotáková letos prohrála pouze jednou a titulem z ME v Curychu zkompletovala svou sbírku zlatých medailí. Díky tomu bude vysoko i v anketě o nejlepší atletku Evropy, kde je rovněž v nominaci a může navázat na loňský triumf Zuzany Hejnové.

Mistryně světa z Moskvy v běhu na 400 metrů překážek Hejnová se dokonce dostala do nejlepší trojice díky vítězství v Diamantové lize a sérii třinácti vítězných závodů, anketu ale nakonec podle očekávání vyhrála jamajská sprinterka Shally-Ann Fraserová.

Nominovaná desítka na nejlepší atlety roku podle IAAF

podle abecedy

Muži: Nigel Amos (800 m/Botsw.), Mutaz Issa Baršim (výška/Kat.), Jairus Kipchode Birech (3000 m př./Keňa), Bohdan Bondarenko (výška/Ukr.), Yohann Diniz (chůze/Fr.), Justin Gatlin (100 a 200 m/USA), Robert Harting (disk/Něm.), Dennis Kipruto Kimetto (maraton/Keňa), Renaud Lavillenie (tyč/Fr.), LaShawn Merritt (400 m/USA).

Ženy: Valerie Adamsová (koule/N. Zél.), Genzebe Dibabaová (5000 m/Et.), Dawn Harperová-Nelsonová (100 m př./USA), Caterine Ibargüenová (trojskok/Kol.), Francena McCororyová (400 m/USA), Sandra Perkovičová (disk/Chorv.), Dafne Schippersová (100 a 200 m/Niz.), Kaliese Spencerová (400 m př./Jam.), Barbora Špotáková (oštěp/ČR), Anita Wlodarczyková (kladivo/Pol.).

Autoři: ,




Najdete na iDNES.cz



mobilní verze