Helcelet má evropské stříbro, Holuša za strčení soupeře diskvalifikován

  9:56aktualizováno  23:41
Čtvrteční program atletického mistrovství Evropy vrcholil soutěží desetibojařů. A úžasný finiš předvedl Adam Sebastian Helcelet. Před poslední disciplínou se dostal na druhé místo, které v patnáctistovce udržel a slaví tak největší úspěch kariéry. Do sobotního finále oštěpařek postoupila výkonem 63,73 Barbora Špotáková. Pavel Maslák zase zvládl své semifinále na čtyřstovce, stejně jako Filip Sasínek na patnáctistovce. Dálkař Radek Juška skončil smolně čtvrtý, Jakub Holuša byl večer po patnáctistovce diskvalifikován za strčení soupeře.
Adam Sebastian Helcelet

Adam Sebastian Helcelet | foto: AP

Oba čeští desetibojaři čtvrteční program evropského šampionátu zahajovali, když nastoupili v posledním třetím rozběhu na 110 metrů s překážkami. Ten se musel kvůli příliš rychlé reakci Mihaila Dudaše opakovat. Druhý pokus už byl v pořádku, Helcelet v rozběhu obsadil čtvrtou příčku, Marek Lukáš poslední, osmou.

V hodu diskem si pak čtyřiadvacetiletý český reprezentant vytvořil nový osobní rekord výkonem 47,12 metru a poskočil už na čtvrtou příčku v celkovém pořadí!

Veselý má stejně jako předloni stříbro

Přečtěte si zpravodajství z oštěpařské soutěže.

Veškeré podrobnosti najdete ZDE.

Ale to byl jen začátek, ve famózních výkonech pokračoval i dál.

Ve skoku o tyči zvládl 460, 470, 480 a pak i 490 cm, čímž si vylepšil letošní maximum. Pětimetrová hranice už byla pro českého atleta příliš, přesto si připsal výtečných 880 bodů a posunul se už na čtvrté místo.

Do vedení se v tu chvíli dostal Belgičan van der Plaetsen, Kasjanov na druhém místě ztrácel 46 bodů, třetí byl Srb Dudaš.

Jenže předposlední disciplína - hod oštěpem - všechno přeházela. Dudaš hodil jen 58,19 metru, Kasjanov dokonce 48,23 metru! Zato český vícebojař hodil nejdál v životě - 67,24 a rázem byl druhý.

TRIO NEJLEPŠÍCH. Zleva Adam Sebastian Helcelet, Thomas van der Plaetsen a Mihail Dudaš.

Před závěrečnou patnáctistovkou měl na Dudaše náskok téměř osmi vteřin. Chvíli se zdálo, že ho prohospodaří, jenže Srb v cílové rovince vytuhnul. Helcelet tak o pouhé čtyři body (!) vybojoval stříbrnou medaili - svou první mezi dospělými. Z vítězství se raduje van de Plaetsen, třetí skončil Dudaš.

„Říká se, že první den závodí atleti, druhý den desetibojaři. Nic jsem nevzdával, bylo to o tom, kdo přežije,“ povídal po závodě. „Povedl se mi disk i oštěp, což mě asi zachránilo,“ dodal.

Tolik vícebojařů brečelo. Emoce hrály neskutečně, líčil stříbrný Helcelet

Rozhovor od našeho zpravodaje

Věřil vůbec po první dnu, že ještě může bojovat o medaili? S čím vstupoval do poslední disciplíny? Celý rozhovor s Adamem Sebastianem Helceletem čtěte ZDE.

Vrátil se i ke čtyřem bodům, o které porazil třetího Dudaše. „On mě přesně o čtyři body porazil kdysi v Göteborgu, tak jsem mu to vrátil,“ smál se čerstvý vicemistr Evropy.

Už ve středu Helcelet zaběhl stovku za 11,07, do dálky skočil 707 cm. Nejvíce se ovšem zaskvěl ve vrhu koulí. Zaznamenal 14,94 metrů, je to jeho nejlepší letošní výkon. Následně ve skoku do výšky zdolal 195 cm a čtvrtku uběhl za 50,36. Po prvním dnu byl ale až jedenáctý.

„A teď jsem vicemistr Evropy. Zní mi to skvěle, je to neskutečný pocit,“ radoval se Helcelet s českou vlajkou kolem ramenou. Po pokaženém prvním dnu v takový úspěch nevěřil. „Absolutně jsem to nečekal,“ pousmál se.

Špotáková, Maslák i Sasínek ve finále, Holuša diskvalifikován

Svou kvalifikační jízdu zahájila Barbora Špotáková výkonem 58,69 metru. Spokojená nebyla, sama věděla, že dokáže hodit o hodně dál. „Byl to přesný opak toho, co jsem chtěla udělat,“ tvrdila.

Pak ale přišel druhý pokus a skvělých 63,73 metru, což bohatě stačilo na kvalifikační limit 60 metrů.

„Foukal docela ostrý protivítr, s tím pak člověk trochu bojuje. Jsem ráda, že jsem relativně lehkým hodem hodila 63 metrů,“ povídala pětatřicetiletá oštěpařka.

Špotáková se tak svým třetím nejdelším hodem sezony posunula na první místo v kvalifikaci a zajistila si přímý postup do sobotního finále.

Park Museumplein v centru Amsterdamu se proměnil během ME atletů v dějiště kvalifikací závodů v hodu oštěpem a diskem.

V něm bude obhajovat předloňské zlato z Curychu. „Budu se snažit hodit tolik jako v Táboře (66,87 metru). Na stadionu bude ještě lepší atmosféra, která mi snad ještě pomůže. Pokud 66 metrů nehodím, budu zklamaná,“ přiznala Špotáková.

V kvalifikaci oštěpařek se představily ještě Jarmila Jurkovičová a Irena Šedivá. Ani jedna z nich se ale k šedesátimetrové hranici nepřiblížila a mistrovství Evropy pro ně skončilo.

Šetřil jsem síly na finále. Mám na víc, bude to lepší, říkal Maslák

Rozhovor od našeho zpravodaje

Jak je Pavel Maslák spokojený se semifinálovým časem? Jak ho brzdí vítr? Celý rozhovor čtěte ZDE.

Pavel Maslák díky svým časům ze začátku sezony nemusel startovat v rozbězích, představil se tak až ve čtvrtečním semifinále.

A působil suverénně.

„První stovka možná byla trochu pomalá, ale zase jsem měl dobrý závěr,“ řekl pak v cíli.

Do toho doběhl na druhém místě za svým velkým soupeřem z Belgie Kevinem Borléem a výkonem 45,31 si vylepšil letošní maximum z jihoafrického soustředění. „Je to rychlý čas, ale pořád tam byly rezervy. Kdybych chtěl, tak ještě zatáhnu do Kevina, ale měl dost sil, bylo to zbytečné, tak jsem šetřil na finále,“ prozradil Maslák.

Brit Martyn Rooney (vepředu) právě probíhá cílem v nejrychlejším čase semifinálových rozběhů na evropském šampionátu v Amsterdamu.

Nad stadionem se hodně točí silný vítr, českému atletovi to ale nevadilo. „Není to ideální, ale ve finále budou mít podmínky všichni stejné. V tréninku to vypadá, že mám na víc, ale první běhy mám vždycky pomalejší. Věřím, že to bude lepší,“ prohlásil evropský šampion z Helsinek 2012. Nejrychlejší v semifinále byl obhájce titulu Brit Martyn Rooney za 45,04.

Suverénní jízdu předvedl ve svém rozběhu Jakub Holuša.

Nejprve se pohyboval spíše ve druhé části pole, až v předposledním okruhu se dral kupředu vnější dráhou. „Byl jsem moc vzadu, ale tady jsem si to mohl dovolit,“ řekl v pozávodním rozhovoru.

Do posledního kola vbíhal na pátém místě. V zatáčce do cílové rovinky ale protáhl krok a nikomu z konkurentů nedal šanci. „Věděl jsem, že kluci nebudou mít až tak razantní finiš. Nakonec to bylo úplně v pohodě, ušetřil jsem co nejvíc sil,“ dodal.

Jenomže... Holuša byl večer diskvalifikován za strčení soupeře. Nepomohl mu ani následný protest české výpravy.

Holuša se probíjel kupředu chumlem běžců a v těsném souboji strčil do Jonase Leandersona. Švéd vyšlápl z dráhy a byl za to diskvalifikován. Vedení švédské výpravy podalo protest a rozhodčí našli viníka. „Byl to normální souboj, který se děje v každém závodu,“ řekl ČTK Holuša.

Jury švédského běžce vrátila do výsledků, k postupu mu to ale nepomohlo. Naopak bit byl Holuša, kterého diskvalifikovala, třebaže svůj běh vyhrál a bez potíží měl postoupit z prvního místa. „No, jsem pořádně naštvanej, ale co mám dělat. Nezmůžu nic,“ uvedl český rekordman.

Český tým podal protest, ale po dvou hodinách přišla zpráva, že na výsledcích se nic měnit nebude. Pro českou atletiku a zvlášť Holušu je to smutná zpráva, neboť halový vicemistr světa z Portlandu a evropský šampion z pražské O2 areny mohl útočit na další velkou medaili.

Filip Sasínek dobíhá do cíle svého semifinálového běhu na čtvrtém místě. To na finále stačilo.

„Nikdo nic nezískal. Běžel dva metry po trávě, nic by se nezměnilo. Jsem naštvaný hodně, měl jsem životní formu a mrzí mě, že to nemůžu dokázat sportovní cestou,“ litoval Holuša. „Možná v tom byla i politika, protože všichni věděli, jak na tom jsem,“ konstatoval český medailový kandidát. „Pokusím se, aby mě to nezlomilo a nakoplo,“ doplnil.

České barvy tak v sobotním závodu bude hájit pouze dvacetiletý Filip Sasínek, který postoupil ze třetího rozběhu díky rychlému času ze čtvrtého místa. „Kdybyste mi to řekli na začátku sezony, nevěřil bych vám,“ řekl pak v cíli. Do finále se naopak neprobil Petr Vitner.

Juška smolně čtvrtý

I dálkař Radek Juška dlouho útočil na medaili z evropského šampionátu.

Ve druhém kole skočil skvělých 793 centimetrů a v tu chvíli se zařadil na třetí místo za Švéda Tornéuse a Brita Rutherforda.

Jenže v pátém kole skočil Nizozemec Gisah stejně a díky lepšímu druhému pokusu se dostal před českého reprezentanta. Ten navíc v posledním kole přešlápl a bronzová medaile mu tak smolně unikla.

„Na jednu stranu je to Evropa, takže čtvrté místo je dobré, na druhou jsem naštvaný. Třetí i čtvrté místo bylo za 793, takže to určitě zamrzí. Rozběh byl trochu lepší než včera, bohužel už mi ke konci docházely síly. Povětrnostní podmínky byly taky všelijaké, pořád se to točilo, člověk se do toho nemohl pořádně dostat. Ale nemůžu si na to tady na mistrovství Evropy stěžovat,“ řekl Juška po závodě.

Ten vyhrál Brit Greg Rutherford výkonem 825 cm, druhý skončil Švéd Tornéus (821).

Tyčkařkám se nedařilo

Do kvalifikace tyčkařek nastoupily tři české ženy - Romana Maláčová, Rebeka Šilhánová a Jiřina Ptáčníková. Ani jedna z nich se ale do finálové dvanáctky nedostala.

Muzea, pikniky a oštěpy. Špotáková či Veselý bavili centrum Amsterdamu

Jaké to je házet oštěpem uprostřed města? Jak je to s dopravou a co na netradiční nápad říkají čeští oštěpaři? Přečtěte si v článku od našeho zpravodaje ZDE.

Na stejné výšce skončily naděje i jednadvacetileté Rebeky Šilhánové. „Jsem hodně zklamaná,“ přiznala jednadvacetiletá atletka.Romana Maláčová se ani na třetí pokus nepřehoupla přes svou základní výšku 420 centimetrů. „Sama nevím, co se stalo. Byla jsem dobře připravená, ale nedokázala jsem se namotivovat. Teď bych měla brečet, ale nic. Žádné emoce,“ vykládala pak v rozhovoru České televize devětadvacetiletá tyčkařka.

V závodě tak zůstala už jen jediná Češka. O patnáct centimetrů výš zahajovala svou kvalifikační jízdu Jiřina Ptáčníková. Vítězce Pražské tyčky ale první pokus vůbec nevyšel, až v tom druhém 435 cm zdolala.

Trápení třicetileté atletky ale dál pokračovalo a když ani na třetí pokus Ptáčníková nedokázala zdolat 445 cm, i pro ni kvalifikace skončila neúspěšně. Mistryně Evropy z roku 2012 z Helsinek přitom v letošní sezoně měla dobrou formu. Třikrát překonala 460 cm a ještě při posledním testu na Pražské tyčce skočila ze zkráceného rozběhu 450.

„Zdravotně jsem se cítila fajn, akorát to nebyl můj den. Nohy mě zradily, vůbec mi to neběželo, nedokázala jsem udělat jediný normální skok,“ řekla smutná Ptáčníková po kvalifikaci.

Nevedlo se ani diskaři Voňavkovi, který výkonem 58,39 nepostoupil z kvalifikace.

Hrubé útok na medaili nevyšel

Ve středu to byla jízda.

180 cm - na první pokus, 185 cm - na první pokus, 189 cm i 192 cm rovněž a jasný postup do finále. „Cítím formu, doufám, že ve finále to bude podobné,“ přála si osmnáctiletá Michala Hrubá.

Jenže nebylo, spíš utrápené. 184 centimetrů ještě mladá výškařka zvládla bez větších potíží, pět centimetrů výš už ale bylo nad její síly a Hrubá tak ve finále skončila poslední, dvanáctá. „Už při té první výšce se laťka klepala. Nevím, co se stalo, v rozeskakování jsem se cítila dobře. Snad to dvanácté místo někdy vylepším,“ usmála se.

07.července 2016 v 18:10, příspěvek archivován: 07.července 2016 v 18:23

Skok do výšky - Míša Hrubá ani na třetí pokus nezdolala výšku 189 cm a končí na dvanáctém místě #KdyzNemuzesPridejidej

Nejspíš na ni dopadla tíha okamžiku a nervozita z prvního velkého finále pod otevřeným nebem.

Španělka Ruth Beitiaová jako jediná pokořila laťku ve výšce 198 centimetrů a stala se mistryní Evropy. Na děleném druhém místě skončily Litevka Palšyteová a Bulharka Demirevová.

V semifinále čtyřstovky překážek se představili Vít Müller a Michal Brož. Oba ve svých rozbězích obsadili poslední příčku a do finále nepostoupili. „Ale jsem spokojený, v první dráze jsem si zaběhl nejlepší čas,“ vykládal pak v cíli Brož.

DOMÁCÍ MILÁČEK. Churandy Martina se stal evropským šampion na stovce doma v Amsterdamu.

Do finále neprošel ani sprinter Jan Veleba, když ve svém rozběhu obsadil poslední, osmou příčku. Přesto může být spokojený, časem 10,28 si vytvořil sezónní maximum.

„Spokojený jsem nadmíru. Chtěl jsem běžet rychleji než v rozběhu, což se povedlo. Start možná mohl být lepší, ale udělal jsem všechno proto, abych postoupil. Bohužel tady byli moc těžcí soupeři, na ty jsem dneska neměl,“ hodnotil svůj výkon střízlivě devětadvacetiletý rodák z Brna.

Mistrem Evropy se stal domácí Churandy Martina.

Na dvoustovce žen si pro titul evropské šampionky suverénně doběhla Britka Asher-Smithová. Stovku s překážkami ovládla Němka Rolederová. Mezi koulařkami byla nejlepší rovněž Němka Schwanitzová.

Mistrovství Evropy v atletice v Amsterdamu

Finále:
Muži:
Desetiboj: 1. Van der Plaetsen (Belg.) 8218 b. (100 m: 11,23 - dálka: 764 - koule: 13,17 - výška: 210 - 400 m: 50,50 - 110 m př.: 14,64 - disk: 44,32 - tyč: 540 - oštěp: 57,23 - 1500 m: 4:37,84), 2. Helcelet (ČR) 8157 (11,07 - 707 - 14,94 - 195 - 50,36 - 14,49 - 47,12 - 490 - 67,24 - 4:38,39), 3. Dudaš (Srb.) 8153 (10,90 - 744 - 14,24 - 201 - 49,45 - 14,55 - 45,65 - 470 - 58,19 - 4:30,90), ...15. Lukáš 7625 (11,17 - 700 - 13,81 - 192 - 51,42 - 14,82 - 39,38 - 430 - 66,81 - 4:33,10), Sýkora (oba ČR) nedokončil (11,15 - 688 - bez platného pokusu).
100 m (vítr 0,0 m/s): 1. Martina (Niz.) 10,07, 2. Harvey (Tur.) 10,07, 3. Vicaut (Fr.) 10,08.
Dálka: 1. Rutherford (Brit.) 825, 2. Tornéus (Švéd.) 821, 3. Gaisah (Niz.) 793, 4. Juška (ČR) 793.
Oštěp: 1. Sirmais (Lot.) 86,66, 2. Veselý (ČR) 83,59, 3. Ruuskanen (Fin.) 82,44, ...9. Vadlejch 78,12, 10. Jílek (oba ČR) 76,92.

Ženy:
Koule: 1. Schwanitzová (Něm.) 20,17, 2. Mártonová (Maď.) 18,72, 3. Dereliová (Tur.) 18,22.
200 m (vítr -0,4 m/s): 1. Asherová-Smithová 22,37, 2. Lalovová (Bul.) 22,52, 3. Lückenkemperová (Něm.) 22,74.
Výška: 1. Beitiaová (Šp.) 198, 2. Palšyteová (Lit.) a Demirevová (Bul.) obě 196, ...12. Hrubá (ČR) 184.

Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
Trojskok:
1. Hoffmann (Pol.) 16,93.
100 m - semifinále: 1. Vicaut (Fr.) 10,03, ...16. Veleba (ČR) 10,28 - nepostoupil.
400 m - semifinále: 1. Rooney (Brit.) 45,04, ...5. Maslák (ČR) 45,31 - postoupil.
400 m př. - semifinále: 1. Copello (Tur.) 48,42, ...20. Müller 50,70, 22. Brož (oba ČR) 50,85 - nepostoupili.
1500 m: 1. Wightman (Brit.) 3:39,32, ...4. Sasínek 3:39,77 (ČR) - postoupil, Holuša (ČR) diskvalifikován.
Disk: 1. Martínez (Šp.) 66,00, ...25. Voňavka (ČR) 58,39 - nepostoupil.

Ženy:
400 m - semifinále:
1. Grenotová (It.) 50,43.
100 m př. - semifinále: 1. Talajová (Běl.) 12,76.

Ženy:
100 m: 1. Haaseová (Něm.) 11,23.
Oštěp:1. Špotáková 63,73, ...25. Jurkovičová 53,96, 29. Šedivá (všechny ČR) 52,48 - obě nepostoupily do finále.

Autoři: ,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiorentina - Plzeň 2:0, pohárovou jízdu uťalo prodloužení, hosté hráli v deseti

18. dubna 2024  17:42,  aktualizováno  21:23

Plzeňští fotbalisté se rvali, bojovali do vyčerpání, ale mezi čtyři nejlepší kluby v Konferenční...

Berbrovi obhájci navrhli zproštění viny. Snažili se rozbít verzi státního zástupce

26. dubna 2024  13:29,  aktualizováno  14:25

Se třemi advokáty dorazil na závěrečné řeči k plzeňském okresního soudu bývalý místopředseda...

Slávisté za chování fanoušků proti AC Milán vyvázli jen s pokutou

26. dubna 2024  14:20

Fotbalová Slavia dostala další více než dvou milionovou pokutu za chování fanoušků v evropských...

Curleři Paulovi porazili Turecko a udrželi se mezi světovou elitou

26. dubna 2024  14:11

Zuzana a Tomáš Paulovi se na mistrovství světa v curlingu smíšených dvojic v Östersundu udrželi...

Bahrain Victorious je šestým elitním týmem na cyklistické Czech Tour

26. dubna 2024  14:11

Bahrain Victorious je šestým elitním účastníkem nejvýznamnějšího tuzemského etapového závodu Czech...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...