Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

70:68 podruhé? Maratonci Isner s Mahutem si dají wimbledonské repete

John Isner (vlevo) a Nicolas Mahut po nejdelším zápasu tenisové historie. | foto: AP

21 2011
Už teď se tomu duelu přezdívá "druhá wimbledonská válka". A bude tahákem úterního programu. John Isner a Nicolas Mahut si přesně po roce zopakují bitvu, která vešla do tenisových dějin. Bitvu, která překonala většinu rekordů a již po třech dnech a 11 hodinách vyhrál Isner 70:68 v pátém setu. "Bude to kruté," předpovídá Američan.

Přečtení těch tří desítek slov zabere sotva deset sekund. Oválná tabulka na zdi wimbledonského dvorce číslo 18 připomíná nejdelší zápas v dějinách této hry.

Ironií osudu je, že se téměř na den přesně po roce Isner s Mahutem opět ve Wimbledonu poperou o postup z prvního kola. Jako by snad tradicemi posedlí wimbledonští organizátoři schválně upravili los dvouhry.

"Je to zvláštní a zároveň kruté," prohlásil šestadvacetiletý Isner při pohledu do turnajového pavouka.

Isner - Mahut (2010)

6:4, 3:6, 6:7(7), 7:6(3), 70:68

11 h 5 min - nejdelší zápas tenisové historie, který byl dvakrát přerušen pro tmu
8 h 11 min - nejdelší set (70:68)
138 - nejvíce gamů v jednom setu (70:68)
183 - nejvíce gamů v zápase
113 - nejvíce es od jednoho hráče (Isner), 103 - Mahut (druhý nejvyšší počet v historii)
216 - nejvíce es v jednom zápase
168 - gamů v řadě si tenisté drželi servis (84 každý)

Druhý nejdelší zápas historie:
6 h 33 min
- Santoro - Clément 6:4, 6:3, 6:7, 3:6, 16:14 (2004 Roland Garros)

"Zrovna minulý týden jsme s Nicolasem spolu mluvili a já říkal, že by bylo zajímavé, kdybychom hráli znovu spolu. Odpověděl, že to vůbec není vtipné. Vždyť ta šance, že si spolu znovu zahrajeme, byla 1:127," dodal Isner.

S Mahutem se od té doby na dvorci už potkal. Na letošním tradičním turnaji smíšených dvojic v Perthu vyhrál 6:3, 7:6 za "pouhých" 90 minut.

Stali se z nich dobří přátelé

Ten zápas změnil tenisové dějiny a změnil životy obou gladiátorů. "Bizarní, neuvěřitelný, šokující," psalo se v komentářích po hypnotizující bitvě, která dvakrát byla přerušena pro tmu. Oba tenisté byli uvedeni do Síně slávy, a kdekoliv se od té doby objeví, jsou středem pozornosti.

"Stali jsme se dobrými přáteli," řekl Mahut. "Navzájem si píšeme, a až zlepším angličtinu, měli bychom se také navzájem lépe poznat," dodal.

Loňský duel se odehrál na zastrčeném dvorci s kapacitou 782 diváků.

Mahut už dříve prohlásil, že by byl nerad, kdyby měl jakýkoliv další wimbledonský zápas hrát právě zde. "Doufám, že organizátoři tomu zabrání. Pokud tomu tak nebude, budu na tenhle zápas pořád myslet," řekl devětadvacetiletý Francouz, který se na rozdíl od loňska nemusel prokousávat z obtížné tříkolové kvalifikace.

Tabulka na wimbledonském dvorci č. 18 připomínající nejdelší zápas v dějinách tenisu mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem

Tabulka na wimbledonském dvorci č. 18 připomínající nejdelší zápas v dějinách tenisu mezi Johnem Isnerem a Nicolasem Mahutem

Přestože vrchní rozhodčí turnaje Andrew Jarrett už po losu připustil, že by oba tenisty znovu poslal na osmnáctku, nepřeje si tuhle variantu snad ani Isner.

"Bude to bláznivý zápas. Doufám, že nás přesunou na větší kurt," řekl Isner. Pořadatelé jejich zápas nakonec zařadili jako čtvrtý v pořadí na nový kurt číslo 3.

Isner si se svým francouzským kamarádem naplánoval před prvním kolem společný trénink. Ten ale z logických důvodů odpadá.

"Museli jsme ho zrušit, ale možná spolu povečeříme. Jsme teď opravdu dobří přátelé. Snad si ten zápas užijeme," usmál se Isner. 

Ostatně nebude to poprvé, co se v prvním kole Wimbledonu potkají stejní soupeři dva roky po sobě. V minulosti se totéž stalo už sedmkrát, hned pětkrát postoupil tentýž hráč. Naposledy v letech 2007 a 2008, kdy Robby Ginepri zdolal Fernanda Gonzaleze.

Kdo vyhraje reprízu nejdelšího tenisového zápasu všech dob?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:00 21. června 2011. Anketa je uzavřena.

Isner 235
Mahut 85

VIDEO: PŘIPOMÍNKA NEJDELŠÍHO ZÁPASU TENISOVÉ HISTORIE

Autor:
Témata: Wimbledon 2011
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze