Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Uprchlíci žili v naději až do finále, v Nimes však kraloval Kristoff

DRUHÝ ÚSPĚCH. Norský cyklista Alexander Kristoff vyhrál druhý hromadný dojezd na letošní Tour de France. | foto: Reuters

20 2014
Peloton Tour de France tak dlouho kalkuloval a nechával dvojici statečných uprchlíků drobný náskok, že je málem před cílovou páskou 15. etapy nedostihl. Snažení Švýcara Elmigera a Novozélanďana Bauera, kteří šlapali 222 kilometrů o samotě, skončilo 200 metrů před koncem etapy v Nimes, kterou tak ovládl Nor Kristoff.

Po tvrdých dnech v horách se na Tour zase chvíli šlapalo po rovině a otázka dne zněla, kdo ovládne hromadný spurt. Znovu suverénní Kittel? Bude to další Němec Greipel? Nebo se snad po čtyřech druhých místech konečně dočká Slovák Sagan?

Na odpověď se čekalo bezmála 5 hodin.

Jako by už cyklisté vyhlíželi pondělní den volna, jak by je etapy v Alpách zničily. Celý den nechali favorité na televizní obrazovce vynikat dva uprchlíky. Jen co ředitel Tour Prudhomme zamával bílým praporkem, vyrazili dva stateční vpřed a peloton akceptoval stíhací roli.

Dvojici pustil do víc než sedmiminutového odstupu a pod zamračenou oblohou nikam nespěchal. Zvlášť když Elmiger, ve výsledcích lépe postavený závodník, ztrácel na žlutého Nibaliho skoro 2 hodiny.

VEMTE BATERKY! Závodní balík projíždí za nevlídného počasí patnáctou etapou...

VEMTE BATERKY! Závodní balík se během etapy musel vypořádat s krajně nevlídným počasím.

NEŠŤASTNÝ UPRCHLÍK. Novozélanďan Jack Bauer strávil přes 200 kilometrů v úniku,...

NEŠŤASTNÝ UPRCHLÍK. Novozélanďan Jack Bauer strávil přes 200 kilometrů v úniku, v cílové rovince mu ovšem vítězství vyfoukli spurteři.

Zdlouhavý transfer k západu oživil snad jedině déšť, který se na Tour po horkém intermezzu vrátil v plné síle. Průtrž mračen kropila závodníky a dávala naději dvěma mužům vepředu. Peloton musel na mokrých silnicích volit přece jen opatrnější tempo.

Až v posledních desítkách kilometrů projevilo hlavní pole zájem stahovat a do posledních kilometrů vjížděli s odstupem těsně pod minutu. Stihnou to? Uprchlíci pokračovali v příkladné spolupráci, naopak ve stíhajícím pelotonu scházela jednota. Tu v jeho čele šlapalo Lotto, pak zase chvíli Saganovi muži, v závěru se vpřed tlačil Kittelova parta z Giantu.

A Elmiger s Bauerem dál věřili.

Fotogalerie

Když vjeli pod bránu označující poslední kilometr, ohlédli se. Peloton se za jejich zády valil jako lavina, hladový po triumfu. Ještě 500 metrů, pak 300, teprve když byla páska na dosah a Bauer vyrazil ještě k poslednímu zoufalému pokusu urvat kousek slávy, jeho celodenní dřina byla zničena.

Kristoff, rodák z Osla, se prohnal kolem zničeného Novozélanďana a po třech dnech dobyl na této Tour druhé vítězství. Za ním dojel Australan Haussler, třetí Sagan.

"Opravdu hodně těsné, ta dvojice byla velmi silná," uznal vítěz. "Navíc kruhové objezdy nám stíhání neusnadnily. Ale jsem šťastný, že to nakonec vyšlo."

Žlutý dres udržel Ital Nibali a 8. místo Leopold König.

"Počasí vyšlo podle předpovědi, akorát mělo na posledních 50 kilometrech ještě víc foukat," říkal König. "Místo toho jsme chytili bouřku, a tím jak nastala průtrž mračen, tak tolik nefoukalo. Ale nevím, jestli bylo lepší nebo horší. Závod byl nervózní už od nějakého 120. kilometru, protože každý chtěl být vepředu, všichni čekali boční vítr a nikdo nechtěl zůstat vzadu. Kluci z týmu odvedli super práci, jsem na ně hrozně hrdej, protože jsem se cítil celou etapu bezpečně."

VÝSLEDKY

Cyklistický etapový závod Tour de France

15. etapa: Tallard - Nimes (222 km): 1. Kristoff (Nor./Kaťuša) 4:56:42, 2. Haussler (Austr./IAM Cycling), 3. Sagan (SR/Cannondale), 4. Greipel (Něm./Lotto), 5. Renshaw (Austr./Omega Pharma-Quick-Step), 6. Coquard (Fr./Europcar), 7. Navardauskas (Lit./Garmin), 8. Feillu (Fr./Bretagne), 9. Albasini (Švýc./Orica), 10. Bauer (N. Zél./Garmin), ...38. König všichni stejný čas, 125. Bárta (oba ČR/NetApp) -2:05.

Průběžné pořadí: 1. Nibali (It./Astana) 66:49:37, 2. Valverde (Šp./Movistar) -4:37, 3. Bardet (Fr./AG2R) -4:50, 4. Pinot (Fr./FDJ.fr) -5:06, 5. Van Garderen (USA/BMC Racing) -5:49, 6. Péraud (Fr./AG2R) -6:08, 7. Mollema (Niz./Belkin) -8:33, 8. König -9:32, 9. Ten Dam (Niz./Belkin) -10:01, 10. Rolland (Fr./Europcar) -10:48, ...74. Bárta -2:09:26.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze