Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dějiny jednoho soupeření: od nedohrané přípravy po královský výprask

USK Praha - Dynamo Kursk, rok 2009: pronikající Sonja Kiretaová (ve žlutém) | foto: Kara Trutnov/Vilém Fischl

14 2017
Stane se... Zápasy občas zůstanou nedohrané. Ale nedokončená příprava kvůli přešlapu? To se jen tak nevidí. Také kapric někdejšího trenéra basketbalistek Dynama Kursk rámuje jejich soupeření se ZVVZ USK Praha. Soupeření, které pokračuje pátečním semifinále Euroligy.

Je to už skoro osm let, co se na předsezonním turnaji v Trutnově slavně potkaly. Dynamo Kursk, nadprůměrný, ale ne excelentní ruský klub. A USK Praha, český celek s ambicí konečně uspět v Eurolize.

Hrálo se tehdy netradičních dvaadvacet minut. Pak přišla kontumace ve prospěch USK.

Tehdejší trenér ruského týmu Algirdas Paulauskas způsobil obrovský povyk. Nejdřív se nechal vyloučit, vzápětí s sebou vzal do kabiny i své svěřenkyně. A z kabiny pryč. Do autobusu. Na hotel, pak do Kursku. „Hráčky se ani nevysprchovaly,“ kroutili hlavami organizátoři.

Fotogalerie

Litevského kouče rozběsnila trojka lotyšské pivotky Ievy Kubinové. Viděl přešlap trojkového oblouku.

Ruskou přezíravost bychom tady hledali marně. Klubové vedení se za tenhle projev nesoudnosti omlouvalo horem pádem a ani v dalších letech Kursk návštěvu v Trutnově ze svých plánů nevynechával.

A trenér Paulauskas? Ten v Dynamu brzy skončil a zamířil trénovat do Polska. Ale pár úspěchů ještě posbíral. S litevskou reprezentací i s přebohatým UMMC Jekatěrinburg, který je hostitelem letošního euroligového Final Four.

Další zápasy USK - Kursk už probíhaly na tradičních 40 minut. Ještě jedna věc je spojuje: všechny čtyři souboje v Eurolize vyhrál ruský tým.

V minulém ročníku 70:65 a 87:85, v tom současném 69:66 a 73:49.

V Kursku těží hlavně ze souhry. Americké hvězdy Nneka Ogwumikeová s Epiphanny Princeovou jsou už tamními stálicemi. Letos se k nim připojila krajanka Angel McCoughtryová - jestlipak si v rámci Final Four zavzpomíná s pražskou křídelnící Candice Dupreeovou, jak coby mladá esa v dresu Košic společně ničila jednoho soupeře za druhým?

Letos každopádně ničila McCoughtryová Dupreeovou. Únorová dominance o 24 bodů na pražské Královce ukázala, kdo kraluje evropským palubovkám. Byl to ten zápas, který vyšle vzkaz nejen aktuálnímu soupeři, ale i všem následujícím.

„Byl to výbuch. Kursku stačil průměrný výkon. V první půli to vypadalo na ručník, nebyly jsme schopné dát koš. Střelba byla jen 17 procent, katastrofální doskok, neměly jsme se o koho opřít. Útok vůbec nefungoval, obrana alespoň trochu. Ve druhé půli už to bylo uvolněnější a trochu jsme to zkorigovaly, ale to už bylo rozhodnuto,“ konstatovala tehdy trenérka českých mistryň Natália Hejková.

Jakým úchvatným tempem vyšplhal ambiciózní Kursk nahoru! V Eurolize je teprve třetím rokem, ale letos nenašel rovného. V ruské nejvyšší soutěži jednou nestačil na Jekatěrinburg. A velké finále je na spadnutí.

Teď je řeč o tom v ruské Superlize. Ovšem stejný souboj jako v soutěži národní se očekává i v neděli v duelu o nejlepší klub kontinentu.

Zdravější pro celý evropský basketbal by ale bylo, kdyby šly hráčky Kursku do šaten už v pátek s hlavou dole. A tentokrát se tam klidně mohou i vysprchovat.

Autor:


Avokádové quacamole
Avokádové quacamole

Rychlovka, kterou zvládne a miluje každý.

Najdete na iDNES.czmobilní verze