Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nechci se jen zúčastnit, řekla zraněná Hejnová a zrušila start na ME

Zuzana Hejnová na MS v Moskvě | foto: Martin Stolař, MAFRA

2 2014
Výprava českých atletů bude na mistrovství Evropy bez svého velkého trumfu. V Curychu nebude startovat Zuzana Hejnová. Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek zrušila účast kvůli bolestivému zánětu v patě, který ji trápí od jara a ukončila sezonu.

Hejnová se  bude se věnovat doléčování zranění. „Nechci tam odjet jen kvůli tomu, abych se zúčastnila. Asi bych se tam opravdu trápila.“

Na mistrovství republiky v Ostravě jste běžela v sobotním rozběhu, kde jste vyhrála časem 56.30. V nedělním finále vás už ale asi neuvidíme?
V neděli už nepoběžím, protože mě noha opravdu bolí. Chtěla jsem se tady představit, abych neukončila sezonu bez účasti na mistrovství a řekla jsem si, že sezonu takhle zakončím. Holt, nepovedla se, ale hlavně se chci připravovat na příští rok a musím s tím udělat něco radikálního. Neustálé zatěžování a pak léčba – to nikam nevede.

Co konkrétně vás teď čeká – co máte v plánu teď s bolavou nohou udělat?
Musím udělat něco pro to, aby to bylo na podzim úplně bez bolesti, abych mohla začít přípravu tak, jako v roce 2013. Teď jsem například začala jezdit k léčitelům, kteří to řeší různými cestami. Přes lymfatický systém se snažíme odplavit z té nohy různé nečistoty, které se tam zřejmě pořád kumulují.

Existují i nějaké další cesty, kterými by se ty problémy s patou dali vyléčit?
Jestli to nepomůže, asi to budeme muset začít řešit nějakými chemickými přípravky, do čeho se mi teď tedy nechtělo, ale asi to bude potřeba. Operace v plánu není, jelikož by to asi nevyřešila. Jedná se spíš o chronický zánět. Protože pořád běhám a pořád to namáhám, tak se to nemá šanci vstřebat a uzdravit.

Jaký bude teď váš program a jak budete v léčbě konkrétně postupovat?
Myslím, že teď asi týden zůstanu v Praze a začnu řešit, co by se s tím dalo dělat. Nechám to trochu zklidnit. Pak nastoupí nějaká léčba.  A teprve pak dovolená. Chci se tomu teď maximálně věnovat, protože s tímhle ani nemůžu začít přípravu. Každý krok mě bolí.

Fotogalerie

Říkala jste, že byste váš nejlepší letošní čas ještě i přes bolesti dokázala možná aspoň o vteřinu vylepšit. Nemrzí vás ta všechna dřina, kterou jste v tréninku musela absolvovat?
Není kam se honit. Spíš mě mrzí to, že jsem na podzim hodně makala a byla jsem na tom hrozně dobře. Potom se stalo, co se stalo. Jaro vypadalo dobře, ale začala mě bolet ta pata, takže se to tak sesypalo. Trápí mě spíše ta samotná bolest.  Příští rok bude mnohem důležitější. Po tom, co jsem loni vyhrála mistrovství světa, mě Evropa až tolik netrápí.

Ale medaili z mistrovství Evropy ještě nemáte…
Nemám, ale možná se to podaří v roce 2016.

Kdybyste dostala možnost jako nejlepší atletka Evropy za loňský rok do Curychu přeci jen vycestovat a povzbudit český tým, přijala byste tuto nabídku?
Určitě bych tam jela ráda. Zatím mi to ale ještě nikdo nenavrhl, takže uvidíme.Najdete na iDNES.czmobilní verze