Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zubří v azylu vítězí. Ale ať už jsme doma, přejí si házenkáři

Házenkáři Zubří (v bílém Filip Dořičák) hrají po dobu rekonstrukce své haly domácí duely v Rožnově pod Radhoštěm. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

9 2017
Průměrná návštěva na jejich domácích zápasech klesla z tisícovky o více než polovinu, házenkáři Robe Zubří však ve svém rožnovském vyhnanství výsledkově nestrádají – i díky stoprocentní bilanci drží po sedmi kolech vedení v extralize.

„Zvykl jsem si, člověk si musí zvyknout. Důležité je, aby byly v hale branky,“ pronesl s nadhledem nejlepší střelec mužstva Martin Hrstka po poslední „domácí“ výhře proti Novému Veselí.

Zuberská hala prochází od června nutnou modernizací, po její dobu musel klub najít náhradní prostory. A pro extraligový tým zajistil tělocvičnu Střední školy informatiky, elektrotechniky a řemesel v Rožnově pod Radhoštěm.

„Trénujeme tady nějakou dobu, ale pořád to není domov,“ poznamenal gólman Petr Orság.

Ze Zubří do Rožnova se dá dojít za necelou hodinu, neustálé pendlování se ale časem omrzí. Ve čtvrtek navíc házenkáři v Rožnově nemůžou trénovat. I samotná příprava v dočasném azylu skýtá úskalí.

„Za brankou není skoro žádné místo. Balony se odrážejí do hřiště. Musíme být dvojnásob v pozoru, může nás trefit zezadu do hlavy,“ popisuje Orság gólmanské strasti.

Okleštěné prostory tělocvičny neumožňují Zubří praktikovat jeho tradiční způsob házené. „Hale se přizpůsobuje celá naše hra, nemůžeme tolik tahat do rychlého útoku,“ zmínil Orság.

To se projevuje i na počtu vstřelených branek v domácích zápasech. Zatímco loni mělo Zubří v základní části průměr téměř 31 gólů na utkání, letos je po třech duelech na 28.

Aby nevznikla mýlka. Házenkáři jsou za azyl vděční. A rožnovská hala nabízí i výhody, přesněji řečeno jednu, ale zásadní – atmosféru.

„Díky akustice haly udělá poloviční návštěva daleko větší hluk,“ vypíchl Orság. „Když na sebe křičíme na tréninku z jedné strany na druhou, pořádně se neslyšíme.“ Fanoušci sledují zápasy z ochozu nad hřištěm, jejich počet se pohybuje lehce nad 400.

„Pro nás jsou dalším hráčem na palubovce. Proti Novému Veselí nám pomohli k obratu,“ připomněl trenér Andrej Titkov, že jeho celek v sobotu prohrával čtvrt hodiny před koncem zápasu o tři branky. „I proto bych si přál, aby si házenou co nejdříve užili v naší hale.“

Pevné datum comebacku házenkářů do vlastního prostředí zatím není pevně dané. Jisté je, že všechny čtyři duely letošního roku odehrají v Rožnově.
„Doufám, že před play-off si ještě doma zahrajeme,“ přeje si Orság.

Nejoptimističtější odhady mluví o 2. únoru, kdy se na Valašsko vypraví Dukla Praha. Na první duel po návratu by si Zubří nemohlo přát atraktivnějšího soka než úřadujícího mistra.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze