Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ztráta sebevědomí je pro jezdce F1 to nejhorší, říká Schumacher

Michael Schumacher během prvního tréninku na Velkou cenu Monaka | foto: AP

13 2010
Monte Carlo (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - "Možná to bude evropským klimatem. Možná středomořským sluncem," žertoval Schumacher v Barceloně. Ať už to je tím, nebo přestavěným autem Mercedesu, šampion je zpět. Ve Španělsku zatápěl favoritům, skončil čtvrtý a konečně byl vidět. "Má zase jiskru," pochvaluje si výkonný ředitel Mercedesu Nick Fry.

Výkonnostní propadák při Velké ceně Číny je definitivně daleko za Schumacherem. Sedminásobný mistr světa se na okruhu poblíž Šanghaje propadal startovním polem jako kámen. I tak sebevědomý šampion nevěděl po závodě co říct, a po pár větách před novináři utekl.

Ale to je už pryč, do Monaka přijel starý známý Michael Schumacher. Když s lišáckým úsměvem přicházel po molu před prvním tréninkem do boxů, bylo všem jasné, že je zpět.

"Je to hlavně o sebedůvěře. Ztráta sebevědomí je možná ta nejhorší věc, co se může jezdci formule 1 stát. Ale teď se cítím opět silný," potvrdil v Monaku novinářům.

"Nejvíce frustrující v Číně bylo, že jsme nevěděli, proč byl Michael tak pomalý. Prostě jsme na to nemohli přijít a to bylo deprimující," popisuje Fry. "Ale teď je to za námi, s novým autem je to jiný Michael."

Frye je třeba trochu poopravit. Nejde o nové auto, ale o monopost, s nímž jezdil Schumacher zimní testy. Auto, které dostal v Bahrajnu pro závody mu tolik nesedělo. V Barceloně se vrátil ke starému stroji a hned porazil Nika Rosberga, na nějž v zámoří jednoduše neměl.

A nejde jen o výměnu šasí. Mercedes, stejně jako jiné týmy, stále vyvíjí nové a nové díly. Prodloužený rozvor a nové aerodynamické součástky jsou jen malou součástí vylepšení, jenž sídlo týmu v Brackley neustále zkouší aplikovat na monopost.

Michael Schumacher v ulicích Monaka při prvním tréninku na Velkou cenu

Michael Schumacher v ulicích Monaka při prvním tréninku. Úzká asfaltka mezi svodidly mu sedí.

Michael Schumacher asi věděl, proč se při příjezdu do Monaka usmíval. Na výkony z Barcelony navázal hned v prvním tréninku. Nika Rosberga porazil na záludné trati o šest míst a na lídra úvodního měření sil Alonsa ztratil jen něco přes půl vteřiny.

"Nečekám, že bych teď začal vyhrávat. Je před námi ještě daleká cesta a hledáme setiny vteřiny. Vzhledem k sekundovému odstupu na Red Bull se to může zdát málo, ale nečekám, že by i na dalších okruzích šampionátu měli stejný náskok jako v Barceloně," doufá Schumacher.

Má pravdu. V Red Bullu jsou také jen lidé. Ačkoliv je nyní Mercedes rakouské stáji na míle vzdálen, sedminásobný šampion dobře ví, jak je formule 1 vrtkavá.

Za pár měsíců může v neporazitelném monopostu sedět právě on. Nebylo by to poprvé... A nemusí mu v tom pomáhat ani středomořské slunce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze