Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zrychlím, i když to bude bolet, plánuje Bauer před letní přípravou

BUDEME LEPŠÍ! Trenér Miroslav Petrásek (vlevo) bude měnit přípravu Lukáše Bauera. Do rychlosti, plánují oba. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2010
Pohled mu sklouzl ke čtyřem medailím, co ležely na stole před ním. Stužky byly propletené na důkaz, že patří jedinému majiteli. Běžec na lyžích Lukáš Bauer má za sebou nejúspěšnější sezonu kariéry. Ta příští bude ještě lepší, doufá.

Vzpomněl si na bolestivou cestu, která ho na stupně vítězů přivedla, i radost, když mu medaile na krk věšeli.

Letos podruhé kraloval Tour de Ski, byl druhý ve Světovém poháru, navrch ve Vancouveru přidal dva olympijské bronzy. "Možná spoustu lidí překvapím, ale jsem typ závodníka, který je věčně nespokojený, a chce víc," hledal přesto Bauer rezervy.

O víkendu se definitivně s olympijskou zimou rozloučil. Během měsíční dovolené vymyslí, co v té příští udělat líp.

"Musím si určit další směr, stejně jako po Turíně získat novou motivaci," ví už teď. "Napadl mě i extrém - vyměnit trenérské vedení, ale už jsem to zavrhl."

Aby si Bauer znovu mohl užívat atmosféru medailové bedny, plánuje změnit styl přípravy. V hodnocení distančních tratí Světového poháru byl letos druhý, jenže do startu příštího ročníku musí zrychlit.

"Viděli jsme, že spousta závodů se rozhoduje až ve finiši. To je hlavní věc, kterou bychom chtěli přes léto zlepšit," plánuje Bauerův osobní i reprezentační kouč Miroslav Petrásek.

Jak na to? "Tréninky jednoznačně nebudou časově kratší, ale budou víc bolet a budu častěji ve stavu, kdy se mi bude chtít zvracet," předvídá 32letá česká jednička bílé stopy. "Musím se zaměřit na rychlost. Ale vím, že pozdní sběr zrychluje hůř než mladší ročníky."

Na rychlosti začal pracovat už před letošní sezonou. Nestačilo to, chce být ještě svižnější.

Cíl? Srazit tři až pět sekund dolů. "To byla hranice, která mě pravidelně dělila od postupu z kvalifikací sprintů," povídal. "Jde o to, že třeba při Tour de Ski se hraje na drobné sekundové bonifikace. A úspěch na Tour je základ k případnému tažení za triumfem ve Světovém poháru."

V létě proto Bauer ochutná i tartan na atletických oválech, z lyžaře se stane mílař. K tomu přidá víc dynamického posilování v tělocvičně.

"Mám vyhlídnutou osobu, od které bych si chtěl nechat poradit," naznačil běžec z hor. "Lovím v okruhu půlkařů, jejichž trénink odpovídá zátěži při lyžařském sprintu. Jenže ještě jsem s ním o tom nemluvil a proto jméno neprozradím."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze