Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Svaz lyžařů: Zrušené závody v Liberci? Mohlo by chybět 15 milionů

ŠKODA.. Roman Koudelka letos v Liberci skákat nebude | foto: AP

12 2014
Zrušení závodů Světového poháru ve skocích na lyžích a severské kombinaci v Liberci se jeví jako pragmatický krok. Svaz lyžařů České republiky (SLČR) se rozhodl neriskovat potíže, protože by mu mohla chybět zhruba třetina rozpočtu, což je 15 milionů.

Šéf svazu Lukáš Sobotka řekl, že v minulosti měl vždy před podobnou akcí příslib dotace od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT), letos ho ale nedostal.

Ministerstvo zatím nerozdělilo dotace na mezinárodní akce v příštím roce, jichž bude v České republice hned několik. Hlavně mistrovství světa v hokeji, mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let, halové mistrovství Evropy v atletice, ale také například další zimní Světové poháry - biatlon v Novém Městě na Moravě dokonce ve stejném termínu, jaký měl Liberec, a snowboardingový slopestyle ve Špindlerově Mlýně.

„MŠMT fakticky ještě nemohlo rozhodnout o dotacích, protože tento týden byl teprve schválen rozpočet. Několik tisíc žádostí prochází kontrolou, poté je budou hodnotit komise, Národní rada pro sport, porada vedení. Po dokončení tohoto procesu bude žadatelům oznámen výsledek,“ uvedlo ministerstvo v reakci na zrušení poháru. Národní rada by měla o rozdělení dotací rozhodovat příští středu.

Sobotka ale nepředpokládá, že by peníze dostal. „V minulosti jsme vždy měli příslib. Byli jsme první na ráně, protože je letos hodně významných akcí. Neřešilo se to s dostatečným časovým předstihem. Když to stát nechce, tak to dělat nebudeme,“ řekl.

Například atletika podle jeho informací už zálohu na šampionát má. „Žádné zálohy neexistují. Měli jsme nějaké peníze na přípravu šampionátu už z rozpočtu na rok 2014,“ upřesnil předseda atletického svazu Libor Varhaník. Rok 2015 se teprve bude řešit,“ uvedl.

Shodou okolností na 6. února, kdy měl začít liberecký program SP, je naplánován soud, v němž věřitelé chtějí po Liberci a lyžařském svazu zaplatit dluhy po organizačním výboru mistrovství světa v roce 2009 ve výši 37 milionů korun. „S tím to určitě nemá nic společného, já to ani nevím, za nás to řeší advokáti,“ odmítl Sobotka tuto souvislost.

Předseda svazu lyžařů si nemyslí, že jedním z důvodů zrušení závodů by mohla být nechuť ze strany města a Libereckého kraje organizovat větší sportovní akce právě kvůli dluhům, které zbyly po MS 2009. „Naopak. Areál ve Vesci si na sebe vydělá, od kraje jsme měli příslib více než milion, město se k tomu také stavilo pozitivně,“ uvedl Sobotka.

Rozpočet akce se pohyboval kolem 45 milionů korun, na MŠMT putovala žádost o částku mezi 15 a 18 miliony. „S městem jsme uzavřeli memorandum, že chceme vracet do Liberce velké závody. Region je sportovní, má zájem,“ řekl Sobotka. Příprava na SP už spolykala nějaké finance, které teď přijdou vniveč. „Ale to jsou pořád náklady, které jsme schopni pokrýt bez těžkých hlav,“ dodal.

O šanci ukázat se v této sezoně v elitním seriálu na domácí půdě přišli i skokan Roman Koudelka, jenž po výborném vstupu do Světového poháru vede průběžné pořadí, či sdruženář Miroslav Dvořák. Ten se nedávno blýskl třetím místem ve finském Kuusamu. Skokanský Světový pohár se měl do Liberce vrátit po sedmi letech, sdruženáři pod Ještědem závodili naposledy v roce 2012.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze