Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zrodila se západočeská rivalita, ale prim v ní hráli Britové

Předávání golfových cen se v Mariánských Lázních ujali prezident klubu Dr. Max Porges (druhý zprava) a bývalý španělský král Alfons (první zleva).

2 2010
Druhou polovinu dvacátých let prožívala obě západočeská golfová hřiště v plném rozkvětu. Během lázeňské sezony byla plně využita lázeňskými hosty a užitek měla i ze vzájemné sportovní rivality.

V Karlových Varech vedl golfovou sekci ISCC Dr. Carl Becher a sekretářem hřiště byl Carl Knoll. Jako profesionál i jako greenkeeper zde působil Stefan Klement. Rozsah jeho povinností byl zřejmě nad síly jednoho muže, a proto byl přijat další profesionál Josef Gebhart.

V Mariánských Lázních byl prezidentem Dr. Max Porges. Sekretářem místního klubu byl Dr. Vincent Wurma a jako profesionál zde působil Harry G. Brown. Ten však ve druhé polovině dvacátých let odešel do Vídně a na jeho místo nastoupili Britové Frank Slater a později Arthur Lees.

Klubovna v Mariánských Lázních dodnes tiše vypráví o starých časech.

Mariánskolázeňské hřiště bylo navštěvováno řadou mimořádně významných hostů. Mezi ně patřili králové Španělska a Švédska, indický maháradža, finančník J.P. Morgan mladší, olejářský magnát Calouste Gulbenkian, množství velkoprůmyslníků z celého světa, umělců a samozřejmě i aristokratů. Přijížděli hosté z Japonska a Egypta.

Neméně významní hosté přijížděli i do Karlových Varů, kde v roce 1927 byla obnovena tradice každoročních turnajů o Fürstenbergův pohár, což byla soutěž na 18 jamek s vyrovnáním.

Francouzský rukopis

V roce 1928 byla v Karlových Varech uspořádána rozsáhlá sportovní akce. Začínala mistrovstvím města mužů ve hře na rány na 36 jamek a žen na 18 jamek, pokračovala Fürstenbergovým pohárem, meziměstským utkáním Karlovy Vary - Mariánské Lázně a vyvrcholila exhibičním turnajem profesionálů.

Odkrývání historie je trvalý, nikdy nekončící proces. Za dobu 110 let proběhlo totiž tolik událostí, že je ani nelze vyčerpávajícím způsobem popsat. Seriálem, který touto statí otevíráme, se pokusíme k tomuto procesu přispět (autor).

Družstva pro mezilázeňský duel byla složena z osmi mužů a čtyř žen, opět převážně z lázeňských hostů. O rok později se v Karlových Varech konala obdobná akce s názvem Mezinárodní turnaj a také exhibice profesionálů dostala formu utkání Karlovy Vary - Mariánské Lázně.

Převaha britských profesionálů nad profesionály z místní líhně byla zřetelná.

Rivalita pokračovala a v roce 1929 bylo také golfové hřiště v Mariánských Lázních rozšířeno na 18 jamek. Mělo délku 5664 yardů a zvětšena byla klubovna.

Vary nemohly zůstat v novinkách pozadu a V témže roce tam byla zahájena výstavba nového hřiště. Výběrem místa byl pověřen Ing. Bedřich Gross, ale návrh designu hřiště i výstavba greenů byly svěřeny francouzským odborníkům.

Věřilo se, že hřiště včetně klubovny bude brzy postaveno a předáno k využívání golfové veřejnosti. Bohužel do běhu událostí zasáhla světová hospodářská krize, která tyto plány významně změnila.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze