Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zranění Zapletala po havárii na Dakaru je vážné, musí hned na operaci

HVĚZDA TERENNÍCH RALLYE. Miroslav Zapletal vyhrává podniky po celé Evropě.

8 2010
Před rokem sedmý v cíli dakarské rallye Miroslav Zapletal, který havaroval ve čtvrteční etapě, má být přepraven do nemocnice v Santiagu de Chile, kde ho čeká operace. Podle posledních informací má prasklý obratel.
Víme první Vstoupit do diskuse

K magické duně nedojel, říká Ivo Kaštan

"Na konec čtvrteční etapy se všichni těšili. Před cílem je magická, možná kilometr a půl vysoká duna přes jejíž vrchol se přelévají mraky. Nikdy jsem nic podobného neviděl. A z druhé strany bivak téměř omývá Tichý oceán.

Je to možná nejkrásnější místo celého Dakaru, navíc hodně náročné, sjezd z toho kopce je skoro o život. Pořád jsem vyhlížel, až se nahoře objeví Mirkovo auto. A on už k té duně nedojel."

"Podle původních představ měl být transportován přes Antofogastu a Santiago do České republiky, ale na základě posledního vyšetření se situace změnila. Musejí ho operovat," uvedl pro iDNES.cz Ivo Kaštan, který jako manažer slovenského motorkáře Svitka cestuje s kolonou Rallye Dakar.

K havárii Zapletala s Ouředníčkem došlo na na 309. kilometru čtvrteční 6. etapy. Před ní jim patřilo stále ještě výborné 25. místo v celkovém pořadí kategorie automobilů.´

"Je hodně dobitý. Stěžoval si na velké bolesti bederní oblasti zad," uvedl Ivo Kaštan ještě v průběhu etapy, když byl Miroslav Zapletal dopraven do bivaku v chilském Iquique.

Zapletal z týmu Offroadsport je hvězdou závodů terenních automobilů a vyhrává podniky cross-country rallye po celé Evropě. Ve čtvrteční šesté etapě však neměl štěstí. Jeho Mitsubishi sklouzlo do velké díry na cestě, a po tupém nárazu přišlo o přední nápravu a pravé kolo.

Navigátor Tomáš Ouředníček je v pořádku, má jen trochu naražená záda. Na místě se postaral o přepravu nepojízděného stroje do bivaku.

Zapletalovo Mitsubishi v bivaku, Dakar 2010Posádka Zapletal, Ouředníček, Dakar 2010

Zapletal patřil k favoritům dakarské rallye i podle pořadatelů. Z finančních důvodů se letos nepřihlásil, ale organizátoři ho oslovili, pozvali na závod a snížili mu startovné.

Pojedeme opatrně, plánoval Zapletal

Přitom před čtvrteční, náročnou etapou si Zapletal plánoval, že pojede opatrně. "Dávali jsme si hodně pozor, a pak přišla ta rána," citoval českého pilota Kaštan.

Zapletal, který před rokem převálcoval se svým Mitsubishi řadu zvučných jmen v továrních automobilech, měl na letošním Dakaru smůlu od startu.

V druhé etapě spadl s autem do rokle, poté mu sebraly několik hodin přehřátý benzin a s tím spojené nefunkční čerpadlo paliva.

Přesto si stále dělala česká elitní posádka naděje na špičkové umístění, ale definitivní stop jim vystavila nehoda ve čtvrteční šesté etapě z Antofagasty do Iquique.

Zapletal má za sebou nejúspěšnější rok

Miroslav Zapletal a Tomáš Ouředníček závodili celý rok 2009 a byli velmi úspěšní. Stali se prvními vicemistry Evropy, mistry České republiky a mistry Maďarska, což je vzhledem k tradičně velmi silné konkurenci obrovský úspěch, a stali se tím tak jako první cizinci maďarskými šampiony.

Po nejúspěšnější sezoně se Miroslav Zapletal se svým týmem OffroadSport.cz vydal na 32. ročník slavné pouštní rallye, která se druhým rokem koná v Jižní Americe. V kokpitu ex-továrního Mitsubishi L200 Strakar.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze