Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zrakově postižení lyžaři testovali v Olomouci

8 2003
Olomouc - Šestidenní soustředění absolvovala koncem srpna v Olomouci česká reprezentace v alpském lyžování zrakově postižených. Hlavní náplní pobytu byly speciální testy na půdě Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. "Soustředění se zúčastnilo celkem šestnáct lidí, osm reprezentantů a stejný počet jejich trasérů," řekla asistentka šéftrenéra reprezentace Zbyňka Janečky Krista Halamičková.

"Většina závodníků k nám přijela z Prahy, z Olomouckého kraje pochází jediný borec - junior Filip Bořuta z Jeseníku."

Pedagog Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci Zbyněk Janečka spolupracuje s českou reprezentací zrakově postižených lyžařů už patnáct let.

"Pokud vím, jde o jediného odborníka v této oblasti u nás. V Praze nikdo takový není, takže se letní soustředění konají tradičně v Olomouci, i když sem závodníci musí dojíždět. Velká část trasérů je ale z našeho regionu," uvedla Halamičková

Ta na FTK působí jako doktorandka a u reprezentace se věnuje převážně talentovaným juniorům.

Hlavním programem olomouckého soustředění byly fyziologické a biomechanické testy, které mají odhalit rezervy a nedostatky v celoročním tréninku lyžařů.

"Testování jsme přes den doplňovali jógou, cvičením v posilovně a jízdou na kole. Zrakově postižení přitom používají takzvané dvojkolo, nebo chcete-li tandem, na němž trasér vepředu řídí a jeho svěřenec sedí na zadním sedle," řekla Halamičková, podle níž se výborně osvědčila také návštěva olomouckého lanového centra.

"Reprezentanti si v patnáctimetrové výšce především budují svou důvěru k trasérům, kteří je zajišťují. Ta je nesmírně důležitá při samotných závodech, kdy se zrakově postižení pohybují na svahu rychlostí až sedmdesát kilometrů za hodinu. Zároveň si v lanovém centru mohli ověřit, že jsou schopni dělat stejné věci jako zcela zdraví lidé."

Příprava reprezentace zrakově postižených lyžařů směřuje především k paralympiádě, která se uskuteční příští rok v severní Itálii. Letos by se čeští borci pod vedením olomouckých trenérů měli zúčastnit hlavně závodů Světového poháru konaných na evropském kontinentu.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze