Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zrádné hřiště na útesech. O vítězi US Open rozhodne voda

Hřiště Pebble Beach bývá otevřeno i veřejnosti. Amatérský golfista však má s hřištěm velké problémy | foto: AP

17 2010
US Open se popáté odehraje na malebném a zároveň nevyzpytatelném veřejném hřišti Pebble Beach na kalifornských útesech. "Stačí to poslat trochu doprava a můžete jít pro míček dolů za vydrami," řekl Tom Watson, který zde na US Open triumfoval už v roce 1982 a startovat bude i ve svých šedesáti letech.

Řada hráčů má z hřiště na Pebble Beach respekt až strach. A to i velmi zkušení mazáci tušící, že bude velmi těžké nepřijít během čtyř dnů o několik míčů, které mohou lehce skončit v Tichém oceánu.

Mezi hráče, kteří před Pebble Beach nejvíc varují, patří i nejzkušenější golfista startovního pole. Šedesátiletý Tom Watson ví, jaký to je pocit vyhrát na Pebble Beach US Open. Dokázal to v roce 1982, kdy řada současných hráčů ještě nebyla na světě. Jako například jeho společníci z flightu pro první a druhé kolo Rory McIlroy (21 let) a Rjo Išikava (18).

"Hřiště je hodně jiné než to, na kterém jsem kdysi vyhrál. Vypadá mnohem nebezpečněji," uvedl vítěz osmi major turnajů.

Phil Mickelson, Pebble Beach, US Open

Oproti roku 2000, kdy se americký major hrál na Pebble Beach naposled a kdy turnaji dominoval Tiger Woods, bylo hřiště prodlouženo o 180 metrů, čtyři greeny byly přestavěny, jedenáct bunkerů bylo zvětšeno nebo přibylo, fairwaye byly zúženy.

Změn se dočkala i tráva okolo fairwayí. Směrem do moře byl rough výrazně zmenšen. To proto, aby se míčky nezastavily ve vysoké trávě, ale aby dohopsaly za hranu útesu a skončily v moři.

Podle Watsona, jenž startoval na všech pěti US Open na Pebble Beach, budou trestné rány za utopení míčku ve vodní překážce rozhodovat o vítězi.

Tiger Woods, Pebble Beach, US Open

Podle posledních výsledků by se měl obávat zejména Tiger Woods, stále světová jednička. Jeho hra z týčka je mizerná, ve svém posledním vystoupení na Memorialu před dvěma týdny sice skončil devatenáctý, ale ve finálovém kole nebylo z odpaliště horšího hráče. A i na předchozích turnajích včetně dubnového Masters udělal dobře, když nesáhl po driveru.

ČTĚTE VÍCE

Právě nepřesnost bude to, co útesy linksového hřiště pořádně vytrestají. "Stačí to poslat trochu doprava a můžete jít pro míček dolů za vydrami," řekl s úsměvem Watson.

Woods popsal US Open jako nejtěžší major, protože na Pebble Beach jsou "nejužší fairwaye, nejtěžší rough, nejrychlejší greeny a nejhůř navrtané jamky". "Ale jinak je to docela v pohodě," dodal ironicky Woods.

Naopak hřiště by mohlo sedět jeho největšímu rivalovi Philu Mickelsonovi, jenž ve středu oslavil čtyřicáté narozeniny. A po víkendu se může radovat z vytouženého postu světové jedničky.

ČTĚTE VÍCE

Mickelson patří mezi nejlepší hráče v krátké hře a právě přihrávky do relativně malých greenů budou hrát významnou roli. Angličan Ian Poulter uvedl, že bude důležité takřka na každé jamce zůstat pod jamkou, pokud chce hráč dosáhnout solidního výsledku pod par hřiště.

Phil Mickelson, Pebble Beach, US Open

Nevyzpytatelné budou povětrnostní podmínky - nad Pebble Beach se totiž vítr a oblačnost mění každou chvílí. Pokud však podobně jako v předchozích dnech nebude pršet a zároveň bude foukat silný vítr, budou fairwaye a greeny o to tvrdší a rychlejší, tudíž hrozba toho, že míček odskáče až do moře, bude vyšší.

Do pořadatelů se lehce obul i favorit Mickelson, když jim vytkl, že nezavlažují greeny. Může se stát, že čtrnáct greenů bude mrtvých, uvedla světová dvojka.

Pebble Beach, US Open, green

Na Pebble Beach se už letos hrál turnaj PGA Tour. V únoru se zde z vítězství radoval Dustin Johnson, Mickelson skončil osmý. Woods měl po sexuální skandálu s golfem pauzu. Úspěchu v Kalifornii dosáhl i český rodák Alex Čejka, jenž po slibném začátku skončil desátý. A bude k vidění i na US Open, na které se po šesti letech kvalifikoval.

Už nyní je jasné, že US Open se na Pebble Beach podívá znovu. A to za devět let, kdy bude resort slavit sté výročí.

Autor:


Advantage Consulting, s.r.o.
PŘEDÁK DÍLENSKÉ KONTROLY

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 32 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze