Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Štybar porazil Bártu v časovce, Kreuziger už v Andalusii dvakrát slavil

Jezdci týmu Etixx-Quickstep při tréninku před sezonou | foto: Tim de Waele, Etixx-Quick-Step

19 2016
První časovka sezony se českému šampionovi Janu Bártovi nepovedla. Ve třetí etapě závodu Kolem Algarve dojel jednatřicátý, o sekundu ho porazil i Zdeněk Štybar. Roman Kreuziger zase zahájil svou letošní cyklistickou sezonu. Na závodě Ruta del Sol v Andalusii už slavil dvě vítězství svých týmových kolegů, v celkovém pořadí mu před sobotní časovkou patří 23. místo.

První etapa portugalského závodu Kolem Algarve asi jako jediná nahrávala čistokrevným spurtérům. V německém souboji suverénně vládl Marcel Kittel před André Greipelem, který svému mladšímu kolegovi ani nevykoukl z háku.

Kittel tak navázal na skvělé výkony ze začátku únoru v Dubaji, kde vyhrál dvě etapy, celkové pořadí, i zelený trikot v bodovací soutěži.

Ve druhé etapě už přišly mírné kopce a hlavní pole se poprvé výrazněji rozdělilo. Štybar na vítězného Sancheze ztratil 22 vteřin a v celkovém pořadí mu patřilo osmnácté místo. Bárta se šetřil na páteční časovku, do cíle čtvrteční etapy dojel téměř s dvacetiminutovou ztrátou.

Ale ta páteční se republikovému šampionovi nepovedla. Na osmnácti kilometrech ztratil na vítězného Fabiana Cancellaru minutu a 22 sekund, což mu stačilo jen na jednatřicáté místo.

O sekundu lepší čas zajel Zdeněk Štybar. Na kótě 11,3 kilometru byl ještě patnáctý, ve druhé půlce ale mírně ztratil a propadl se na třicáté místo. V celkovém pořadí mu patří velmi dobré třinácté místo.

Do čela i kvůli pádu vedoucího Sancheze dostal Tony Martin, který vede o tři sekundy před Geraintem Thomasem. Desátý Contador ztrácí už minutu a sedm sekund.

V sobotu mají cyklisté v Portugalsku na programu další zvlněnou etapu.

Cyklistický závod Kolem Algarve

3. etapa (časovka na 18 km)

1. Cancellara (Švýc.) 20:57, 2. Martin (Něm.) -5, 3. Thomas (Brit.) -29, 4. Izagirre (Šp.), 5. Oliveira (Portug.) oba -37, 6. Castroviejo (Šp.) -38, ...30. Štybar -1:21, 31. Bárta -1:23, 176. Hník (všichni ČR) -5:34.

Průběžné pořadí: 1. Martin 9:22:17, 2. Thomas -3, 3. Izagirre -20, 4. Gallopin -46, 5. Pinot oba (Fr.) -47, 6. Roglič (Slovin.) -52, ...13. Štybar -1:23, 97. Bárta 21:39.

Kreuziger v Andalusii slaví, Hirt ztrácí

O kousek dál na východ zase v Andalusii ukrajuje své letošní první závodní kilometry Roman Kreuziger, který si startovní číslo připnul po dlouhých pěti měsících. „Nejde pořád bojovat jen sám se sebou a s těmi tréninkovými čísly na počítači, teď se chci porovnat se soupeři. A bude to pro mě ze začátku sezony velká neznámá,“ říkal před startem.

Roman Kreuziger

Roman Kreuziger během tréninku

Závod Ruta del Sol se rozjížděl poklidně, první etapa byla stejně jako v Portugalsku spurterská. Z výhry a červeného trikotu pro vedoucího muže celkového pořadí se radoval Kreuzigerův kolega Daniele Bennati, ale jen na jeden den. V té čtvrteční se hlavní pole snažili zredukovat závodníci týmu Sky pro Bena Swifta.

Nakonec se jim to povedlo, do spurtu zasáhla jen šedesátka cyklistů, ale Swift nestačil na vítězného Bouhanniho ani druhého Fellineho.

Kreuziger se stejně jako ostatní favorité udrželi v hlavním poli, to se naopak nepovedlo druhému českému cyklistovi v závodě – Janu Hirtovi, který ztratil 81 sekund.

Páteční etapa byla hodně podobná. Na posledním kopci 20 kilometrů před cílem se peloton snažili roztrhat cyklisté týmu Sky, kterým vydatně pomáhal i Movistar.

Ze skupiny se odpoutal Daniel Navarro, za kterým o chvíli později vypálil Omar Fraile, ale snaha obou byla marná.

Kilometr před cílem byli dojeti a dopředu se protáhli spurtéři, mezi kterými byl tentokrát nejrychlejší Oscar Gatto z Tinkoffu. Do čela se dostal spurter týmu Sky – Ben Swift.

Kreuziger dojel stejně jako většina favoritů v hlavním poli 59 cyklistů a s týmem mohl slavit druhou výhru za tři dny. Do sobotní jednadvacetikilometrové časovky vyrazí jako 23. v celkovém pořadí, ale se stejným časem jako vedoucí Swift. Hirt naopak ztratil další vteřiny a má manko 3:20.

Cyklistický závod Ruta del Sol

3. etapa (157,9 km)

1. Gatto (It.) 3:51:01, 2. Swift (Brit.), 3. Kreder (Niz.), 4. Wellens (Belg.), 5. Felline (It.), 6. Bookwalter (USA), ...29. Kreuziger všichni stejný čas, 72. Hirt (oba ČR) -1:05.

Průběžné pořadí: 1. Swift 12:26:52, 2. Kreder, 3. Hollenstein (Švýc.), 4. Gilbert (Belg.), 5. Felline, 6. Poels (Niz.), ...23. Kreuziger všichni stejný čas, 65. Hirt -3:20.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze