Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ostrá slova vyšetřovatelů: Korupce byla v atletické federaci zakořeněná

Sebastian Coe | foto: Václav Mudra

14 2016
Atletický dopingový skandál opět nabobtnal. Vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA) zveřejnila druhou část zprávy, která obviňuje Mezinárodní atletickou federaci ze selhání v boji s dopingem. Zodpovědný za něj má být zejména někdejší prezident IAAF Lamine Diack, o dopingu však podle pojednání musel vědět i nynější šéf Sebastian Coe.

Druhá část výbušné zprávy byla zveřejněna ve čtvrtek odpoledne na tiskové konferenci v Mnichově, které přihlížel i Coe.

„IAAF neměla vůbec žádnou chuť řešit problémy,“ řekl Dick Pound, předseda vyšetřovací komise. „Korupce byla v organizaci zakořeněná,“ stálo ve zprávě.

Rusové v Riu? Musí tomu věnovat čas a energii

Na tiskové konferenci zazněla i otázka ohledně účasti ruských atletů na olympiádě v Riu. „Nastavili jsme cestu, jak se Rusové mohou dostat zpátky,“ řekl Pound. „Momentálně nemají žádnou akreditovanou laboratoř, jejich mezinárodní atletický orgán je suspendován. Když tomu věnují čas a energii, nevidím důvod, proč by se neměli zúčastnit.“ Konkrétní termín, kdy by se Rusové mohli do soutěží vrátit, však neuvedl.

Jako nejzávažnější závěry z 89stránkového pojednání vyplývají právě obvinění Mezinárodní atletické federace (IAAF), jejího bývalého šéfa Diacka - a potažmo i Coea, který byl v srpnu zvolen jejím předsedou. Podle závěrů nové zprávy WADA o dopingu celá rada IAAF věděla, a tedy i Coe, od roku 2007 viceprezident federace.

Nynější atletický šéf přitom dřív IAAF bránil, že se obvinění týkají jen několika zaměstnanců a že nejsou záležitostí celé organizace.

To nová zpráva popírá: „Korupci nelze ignorovat nebo přisuzovat jednomu odpadlíkovi, který jednal na vlastní pěst.“

Pound přesto prohlásil: „Nastala výjimečná příležitost, aby se IAAF ujala šance a pohnula se dál. A nemohu přijít na nikoho lepšího, než je lord Coe, aby se postavil do čela. Bylo by nefér ho vinit ze všech chyb.“

IAAF měla vědět o dopingu už před hrami v Londýně

Obvinění se však na vedoucí atletický orgán valí dál.

Senegalec Diack měl být zodpovědný za organizování a umožnení konspirace a korupce uvnitř IAAF. Ve federaci údajně fungoval užší okruh, který sloužil jako „nelegitimní vládnoucí struktura“, uvádí zpráva WADA.

Druhá část zprávy WADA

Přečtěte si celé pojednání

Agentura Associated Press měla navíc možnost nahlédnout do korespondence mezi vysokými představiteli IAAF a Ruska, v nichž se mimo jiné řešilo ututlání některých pozitivních dopingových testů. Jindy se zase hovořilo o tom, že ruské případy měl řešit Diackem vybraný právník, který měl jen minimum zkušeností s antidopingovými opatřeními. Dle dalšího zjištění AP měla IAAF vědět o rozsahu ruských provinění už před olympiádou v Londýně 2012.

Ale nešlo jen o doping: Diack údajně jednal s prezidentem Vladimirem Putinem a měl zajistit, že Rusové dostanou za televizní práva za světový šampionát v Moskvě 2013 nikoliv původně plánovaných 6 milionů dolarů, ale rovnou 25 milionů (asi 624 milionů korun).

Komise rovněž doporučila „právní vyšetřování“ procesu, který vedl k udělení mistrovství světa v roce 2021 americkému Eugene.

První část zprávy WADA byla zveřejněna v listopadu a popsala státem podporovaný doping v Rusku. IAAF následně vyloučila ruské atlety z mezinárodních soutěží, nebudou tak moci startovat na březnovém halovém mistrovství světa v Portlandu a ohrožena je i jejich účast na olympiádě v Riu (viz rámeček vedle textu).

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze