Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokejové žijí se svým údělem

26 2000
P r a h a - Pokud nasedáte do svého automobilu, tak asi nemyslíte na to, že vás hned za rohem může čekat srážka na křižovatce. Stejně uvažují jezdci a žokejové dostihových koní. "Pokud přežijete pád v rovinovém dostihu, můžete mluvit o štěstí," říká trojnásobný rovinový šampion Ramil Děmidov. "Pády jsou sice nebezpečné, ale o tom při dostihu vůbec nepřemýšlíte." Jenže to riziko je přítomné v každém dostihu a projevuje se nečekaně a tvrdě.

Naposledy 16. července. Na bratislavském závodišti se třiadvacetiletý žokej Kamil Píchal držel s ryzákem Jagminem uprostřed pole, ale v oblouku najednou zmizel z jeho hřbetu. V nemocnici pak strávil několik dní v bezvědomí, šlo mu o život. V současné době je už mimo nebezpečí.

Nikdo pořádně neví, co se tehdy stalo. "Kůň možná uklouzl, dráha byla pořádně mokrá, nebo narazil do bariéry," tvrdí Václav Chaloupka, očitý svědek a zkušený jezdec a trenér. Ani z videozáznamu není poznat, co nehodu způsobilo.

Pády jezdců a koní v rovinových dostizích sice nejsou příliš časté, ale hrozí v nich velké nebezpečí. Koně dosahují krátce po startu až sedmdesátikilometrové rychlosti. "V rovinovém dostihu s pádem nepočítáte, tím může být jeho následek daleko horší," vysvětluje jezdec Josef Bartoš. "Na překážkách se padá na skocích, a to máte chviličku na přípravu pádu. Můžete se schoulit do kotoulu.

Na rovině je pole semknutější a jede se rychleji. To nebezpečí úrazu zvyšuje." Tam, kde se skáče přes překážky, je pád koně či jezdce záležitost známá téměř z každého dostihu. Při slavné Velké pardubické se dokonce kdysi mohlo po pádu na koně naskočit a dokončit dostih. Dnes už to nejde. Takže žokejům hrozí traumatický zážitek pádu na poslední překážce. "Takový pád si zapamatujete nejlíp. Chybí vám kousek a vy místo v cíli ležíte na zemi," řekl Bartoš.

Jsou tu jen omezené možnosti, jak se bránit katastrofě. Je třeba mít se na pozoru. Před chybou druhých, přeceněním svých sil, nebo stavem dráhy.
Mnohdy může za kolizi nelítostný boj o vítězství. V Česku jsou jezdci někdy málo ohleduplní. "V Německu se k sobě chovají lépe," tvrdí slavný žokej Josef Váňa, čtyřnásobný vítěz Velké pardubické. "Vědí, že je to jejich obživa, a že když nebudou jezdit, utrpí rodina. Váňa si před lety sám prožil pád, po kterém ležel týdny v kómatu. Zrovna se zotavil po zlomenině nártu.

Žokejům nezbývá než se zase rychle vrátit. Nikdo nechce přijít o angažmá na dobrém koni, kterých je málo. "Pokud spadnete, musíte okamžitě do sedla a jezdit znovu. Musíte překonat strach," řekl Děmidov.

Pády posledních let

Pády jezdců a koní zejména v překážkových dostizích nejsou výjimečné a jen malé procento z nich končí těžkým zraněním nebo smrtí člověka. Ale bohužel se to stává.

12. července 1992
Rovinový žokej Josef Dolejší spadl na dráze v Mnichově a podlehl vážnému zranění. Dolejší byl jeden z nejlepších českých žokejů. Ještě v osmdesátých letech odešel ze Slušovic do Německa.

17. května 1998
Ve Velké Chuchli změnila výbušná klisna Vesper Lady ve zkušebním cvalu směr a amatérka Linda Fedorowiczová opustila její sedlo. V motolské nemocnici se pak podrobila operaci jater.

20. června 1999
Na vídeňské dráze ve Freudenau skončil v kolizi při rakouském derby i zkušený Pat Eddery, v současnosti jeden z nejlepších anglických žokejů. Strávil týden v nemocnici a k dostihům se vrátil až na podzim.

21. června 2000
Několikanásobný anglický žokej-šampion Kieren Fallon spadl při královském dostihu v Ascotu a poranil si rameno tak, že pro něj s největší pravděpodobností letošní dostihová sezona skončila.

16. července 2000
Devatenáctiletý italský žokej Mirko Marcialis zemřel na následky vážných zranění po pádu z koně Sira Robina při dostizích Premio Wendecar na dráze v severoitalském městě Varese.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze