Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Váňa poosmé ovládl Velkou pardubickou, potřetí s Tiumenem

9 2011
Žokej Josef Váňa poosmé vyhrál Velkou pardubickou steeplechase a potřetí v řadě se radoval v sedle Tiumena. Na druhém místě skončila Sixteen s Josefem Bartošem, která skoro celý závod odvodila, třetí byl Valldemoso.

Osmapadesátiletý žokej byl největším favoritem sázkařů i pro všechny soupeře. A zatímco loni o jeho verdiktu rozhodovala jury kvůli podezření z blokování Amant Grise s Markem Stromským v cílové rovince, letos nebylo o Váňově triumfu pochyb.

Když projel cílem, zvedl ruku na důkaz radosti. "Dneska to bylo vydřené," oddechoval v cíli vítěz v televizním rozhovoru. Váňa za triumf v nejslavnějším českém dostihu přes 27 překážek ukrojil z celkové dotace 1,8 milionu.

Už od začátku se ale držel na konci pelotonu, na Taxisu ho navíc potkaly potíže a jeho kůň zaváhal, pět stovek metrů před cílem ale bylo jasno. "Když projedete o kousek druhý, tak to bolí, bolí...," posteskl si Bartoš.

"Taky je ale pravda, že na Hadím příkopu jsem si málem urazil nohu," popisoval legendární žokej. "Sixteen se tam splašila tak, že jsem si myslel, že už soupeře nedoženu. Ale na takovém koni by vyhrál i Pepíček Váňa mladší," vysekl poklonu svému Tiumenovi.

Tiumen je osmým koněm, který vyhrál "pardubickou" potřetí. Nejúspěšnějším je legendární Železník, jediný čtyřnásobný vítěz slavného dostihu, v sedle pokaždé s Váňou.

Prohlédněte si galerii

OBÁVANÁ PŘEKÁŽKA. Koně zdolávají taxisův příkop během Velké pardubické.
ANGLICKÝ SKOK. Po anglickém skoku se ještě Josef Váňa s Tiumenem (třeté zprava)
VÁŽNĚ JSEM ZASE VYHRÁL? Josef Váňa jako by ani nevěřil tomu, že už poosmé
NAD HLAVAMI. Soupeři vyhazují Josefa Váňu do vzduchu poté, co legendární žokej

Pole čtrnácti koní prořídlo hned na druhé překážce, kde ztratila jezdce Zulejka. Na nejtěžším skoku dostihu pak padl pouze Karlsbad s žokejem Novákem. Ze čtrnácti účastníků se jich do cíle dostalo jen devět.

I sám Váňa měl namále, když před ním na Taxisu špatně doskočil Karlsbad. "To je pravda, ale vidíte, Tiumen šel dál, jako kdyby se nic nestalo," radoval se Váňa. "Zase se vrátil tím, že skákal perfektně. A já jsem ho hnal, jsme dobrá dvojka."

Když Váňa vyhrál před třemi lety, hned se ho ptali, jestli přijede i další rok. Loni musel odpovídat na stejný dotaz. A letos? "

"Jestli za rok přijde fandit pan Karel Gott, tak to možná ještě jednou zkusím," prohlásil. "Tiumen je totiž tak lehce jezditelný kůň, jde na myšlenku. Já si řeknu: Skoč, přidej. A on to udělá."

VÝSLEDKY

121. Velká pardubická České pojišťovny (překážkový dostih na 6900 metrů, dotace 4,5 milionu korun): 1. Tiumen (žokej a trenér Josef Váňa st., majitel Ivo Köhler), 2. Sixteen (ž. Bartoš), 3. Valldemoso (ž. Andrés), 4. Flambion, 5. Mandarino, 6. Bremen Plan. Výrok: boj 1/2 - 2 1/2 - 12. Čas: 9:15,29 min. Do cíle dojelo 9 z 14 koní.

Rámcové dostihy: I. Hegnus (ž. Kašný) - Sorbon - Holly Mill, II. Love the Win (ž. Myška) - Cherwick - Sortina, III. Ronino (ž. Myška) - Silver Regent - Kyshanty, IV. Sokol (ž. Andrés) - El Mondri - Deko, V. Ursan (ž. Bartoš) - Cardam - Verdandi, VI. Nikas (ž. Andrés) - Belmont - King of Gracie, VII. All About Sam (ž. Mátl) - Gejzir - Nikan.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze