Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Váňa odstartuje jubilejní dostih před svou sochou

Socha Josefa Váni nebude jezdecká, přestože si slávu vydobyl právě na koňské hřbete. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

23 2010
Celkem šest partnerů pardubického Dostihového spolku se skládalo na bronzovou sochu slavného žokeje Josefa Váni. Nápad dostal jeho velký fanda, Polák Artur Bober, model vytvořil polský sochař Jerzy Bokrzycki. Ten neponechal nic náhodě a Váňu osobně si pozval na pózování do Polska.

Radost Váňovi tím však Bober neudělal. "Mám s tím jen problémy. Kdybych věděl, že jedu do Polska, abych tam stál modelem, asi bych tam nejel," řekl.

Váňovi se nelze divit. Odhalovat sochy žijícím lidem nebývá běžné. Podobně by vyznělo, pokud by po žijícím člověku například někdo pojmenoval ulici nebo knihovnu.

Navíc se žokeje nikdo neptal, jestli se mu chce jezdit slavný dostih při 120. ročníku Velké pardubické před vlastní sochou. Tiskový mluvčí Dostihového spolku Dušan Korel to však vidí jinak.

Konečné práce na soše žokeje Josefa VániKonečné práce na soše žokeje Josefa Váni

"Polemiky se o tom vedou, ale Váňa může zajet jakkoliv a pořád bude mít obdiv publika. Je legenda, a proto si sochu určitě zaslouží," řekl Korel.

Sochařův návrh putoval do české slévárny v Horní Kalné. Tam podle něj vyrobili formu a do ní pak odlili konečnou bronzovou sochu. Přestože si Váňa neobvyklou poctu vysloužil ze hřbetu koně, jezdeckou sochu mít nebude.

Podobizna znázorňuje žokeje zahleděného do dáli, s bičíkem v ruce a jezdeckou helmou na hlavě. "Sochu postavíme před tribunu D. Bičíkem, který má v ruce, bude ukazovat přímo na Taxis," dodal Korel.

Zároveň s legendou pardubického závodiště uvidí návštěvníci letošní Velké pardubické odhalení také sochy prvního vítěze - koně Fantoma.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze