Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Lorain ukázal, že by mohl být ultravytrvalec, říká žokej Myška

POČETNÉ POLE. Na startu Velké pardubické bylo celkem 22 koní. Se svým jezdcem však doběhlo jen jedenáct z nich. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

12 2015
Žokej z Valů u Přelouče Jaroslav Myška se s ryzákem Lorainem dokázal vklínit mezi favority 125. Velké pardubické. Doběhli sedmí, tedy na poslední dotované pozici.

Nejprve odmítl rozhovor s úsměvem na tváři a slovy: „Musím pro cenu, víte?“ Když dekorování skončilo, každou chvíli se někde zastavoval kvůli podepisování a focení. Přestože byl Jaroslav Myška s 8letým ryzákem valachem Lorainem v nedělní Velké „až“ sedmý, opět se ukázala jeho popularita, kterou jako takřka domácí žokej na pardubickém závodišti požívá.

„Žijeme tím všichni, jsme malá stáj. Majitelé, co tam máme, mají dostihy rádi a dělají to pro zábavu. Nemáme tam drahé koně, nikdo je nekupuje za 50 nebo 80 tisíc eur. Lorain je odchovanec majitele pana Jezdinského,“ líčil Myška.

Jaké bylo dojet Velkou pardubickou na koni, kterého trénuje vaše manželka Štěpánka, a je přímo z vaší stáje?
Je to to nejlepší, co může být, je to naše práce. Za tou si musíme stát, věřit tomu, co děláme. Není to, jako když vám přivedou koně, vy na něj sednete a snažíte se jen odvést svoji práci, ale neovlivníte, jak na tom je.

Napadlo by vás, že dosáhnete na dotovanou příčku (150 tisíc)?
Já jsem tomu věřil. Měl jsem jenom obavu z toho, že má Lorain ještě takové zbrklé projevy. Po začátku je hodně chtivý, nevěděl jsem, jestli ho mám krotit, aby si pošetřil síly. Ale zvládl to. V průběhu dostihu jsme si pohoršili, protože si musel odpočinout. Pak se zvedl a zabojoval. Podle mě, i když to neukazoval v dostizích, byl srovnatelný s plno koňmi ve startovním poli.

Fotogalerie

Byl závod na Lorainově hřbetě výrazně jiný, než na co jste byl zvyklý s předchozím „parťákem“ Klausem?
Ano. Klaus se nechal, byl hodný na ježdění. Lorain je ještě mladý raubíř, nevybouřený kůň. Dal mi dost zabrat, protože půl dostihu tahal a chtěl závodit. Myslíme si, že distančně bude Velkou zvládat, u něj je to otázka toho, aby se usadil.

Ohrozila vás nějak kolize na Popkovickém skoku?
Skákal jsem možná úplně první, takže vůbec. Lorain překonal fantasticky Irskou, to má namakané. Byl jsem první, pak jsem si ho zase vzal zpátky. Měl jsem úplně perfektní dostih. Jedině, že jak byl nadržený, na Taxisu proskočil živý plot a dopadl do příkopu. Tam ve mně hrklo, málem jsem přepadl, bylo to takové krkolomné. Jinak skákal bezvadně. Byl jsem nadšený, co jsme do něj zvládli napumpovat. Dal to jako profík.

Lorainovi je osm, Velkou tedy může ještě pár let běhat. Vidíte šanci posunout se s výsledkovou listinou ještě výš?
Doufáme v to, ukázal nám, že by to mohl být ultravytrvalec. Bez zkušeností, v životě nic takového nešel, jen jednu kvalifikaci bez přípravy místo jiného koně. Došel dvanáctý, to nic neukazovalo. Poradil si s tím, když bude zdravý, byla by škoda toho nechat. Tenhle ročník mu dal obrovskou zkušenost.

Překvapilo vás vítězství Nikase?
Je to bezesporu kvalitní kůň, ale měl smůlu v průběhu celé sezony, padal, nedokázal se prosadit. Když je smůla, tak je smůla. Teď se to všechno zlomilo, já jsem hrozně rád, že vyhrál Marek Stromský, protože po těch nepříjemných záležitostech, co měl s Amant Grisem... Moc mu to přeju.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze