Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Kousek: Když kůň jezdci důvěřuje, udělá všechno. I o tom je Velká

15 2014
Už dvakrát dokončil Velkou pardubickou hned za vítězem, víc si však cení čtvrtého místa z letošního ročníku. Jiří Kousek si pro něj totiž dojel v sedle valacha Universe of Gracie, jehož ve stáji BORS Břeclav zároveň trénuje.

Narodil se na Slovensku, dlouhé roky závodil ve Francii, Německu a Švýcarsku. „Říkám si Evropan,“ usmívá se koňský trenér a žokej Jiří Kousek, který mluví šesti jazyky. Teď je doma na jižní Moravě, kde pracuje ve službách stáje BORS Břeclav.

„Měl jsem ho v hledáčku už dlouhé roky, ale jeho kariéra se odvíjela jiným způsobem. Až loni jsme se potkali, ujasnili si základní parametry spolupráce a podali si ruku,“ popisuje majitel stáje Luděk Mikulecký. „Obrovsky spokojený majitel,“ zdůrazňuje.

Radost ze vzájemné spolupráce je oboustranná. „Mám tady úžasné podmínky, klid a stoprocentní důvěru. Můžu si tu práci dělat po svém,“ oceňuje Kousek.

V neděli tahle práce přinesla zatím nejšťavnatější plod. Devítiletý valach Universe of Gracie v sedle s Kouskem doběhl ve Velké pardubické na čtvrtém místě. „Je to zatím můj nejhezčí úspěch. Přes rok se o toho koníka starám a trénuju ho, což je něco úplně jiného, než když člověk jenom přijde, sedne a jede,“ svěřuje se devětatřicetiletý žokej.

Svého svěřence připravuje každý den zhruba dvě hodiny. „Je hrozně pracovitý a poctivý. A zároveň hrozně hodný, po dvoře ho vodí i moje šestiletá dcerka,“ přibližuje Kousek.

Fotogalerie

Veškeré úsilí směřovalo k nedělnímu vrcholu české dostihové sezony. „Věděli jsme, že má skvělou formu, sedla mu půda, jel úžasně. Všechno klaplo, jak mělo. Čtvrté místo je bomba,“ rozplývá se Mikulecký, jemuž toto umístění vyneslo půlmilionovou odměnu. „Je to příjemné, ale není to o penězích. Je to o tom, co kůň předvede.“

Podle žokeje měla nedělní jízda perfektní průběh. „Párkrát jsem si to už prohlédl a nenašel jsem žádnou chybu. Nedostali jsme se do žádných kolizí, zvládli jsme to bravurně,“ jásá Kousek.

Universe of Gracie nevykolejila ani ztracená podkova. „Stalo se to asi v polovině dostihu. Pro většinu koní je to velký handicap, ale on je starý poctivák, takový železný kůň, takže se z toho otřepal. Když jezdci důvěřuje, tak pro něj udělá všechno, i o tom Velká je,“ líčí Kousek, který není velkým zastáncem biče. „Jezdec musí spíš koni dát chuť, aby sám podal výkon.“

To se hnědému valachovi z Břeclavi povedlo, za což si vysloužil náležitou odměnu. „Byl unavený, ale naštěstí v pohodě, neměl žádný šrám. Dostal jablíčka a mrkvičku, navíc sám vnímá úspěch,“ prozrazuje Mikulecký.

Nyní si nadto jeho čtyřnohý poklad užije zasloužený odpočinek. „Několik měsíců si bude tak trošku dělat, co chce, což mu vyčistí hlavu od trénování a každodenní práce,“ sděluje Kousek. Volnější režim přitom čeká i jeho samotného. „Teď si můžu přidat nějaké kilečko. Manželka dělá výborné knedlo vepřo zelo, na které už se těším.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze