Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Josef Váňa mladší dosáhl v Pardubicích vítězného hattricku

Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

10 2010
Pardubice Zatímco školákům se prázdniny už blíží, dostihovým koním v Pardubicích o víkendu právě skončily.

První dostihový mítink na pardubickém závodišti se nesl v barvách Itálie. Z devíti dostihů třikrát zvítězil Josef Váňa mladší.

Dvakrát mu vítěze nasedlal jeho slavný otec, jednou se mladý Váňa vítězstvím za jezdeckou příležitost odměnil trenéru Františku Zobalovi. Ten mu do dostihu svěřil nadějného hnědáka Luculuse.

"Odjezdil ho perfektně," nešetřil chválou na žáka Váňu František Zobal. A ačkoli komplimenty jinak šetří, připojil se k pochvale i Váňa starší.

" Pepča na sobě přes zimu hodně zapracoval a dnes se to projevilo," řekl na adresu svého syna trenér Josef Váňa.

V hlavním dostihu se však Váňovcům nedařilo.

Trochu překvapivě si pro vítězství docválal Mr Land s jezdcem a trenérem v jedné osobě Pavlem Složilem.

Favorita Mastmana mladý Váňa do cíle nedostal. Za lesem doplatil na vybočení Polar Ponda.

"Tam se to trošku zbrzdilo, takže jsem skákal téměř z místa. Je tam nižší doskok, Mastman dopadl jakoby přímo na hlavu. Nešlo to ustát, takže jsme oba spadli," popsal kolizi Váňa mladší.

Na začátku devítičlenné pole se sice ztenčilo, na jeho špici se však nic neměnilo. Tempo udávali Mr Land a Teresina, favorit Aspirant se držel uprostřed a hlídal čelo dostihu.

Na travnatý ovál do závěrečné fáze zamířil jako první. Po boku však měl Teresinu a Mr Landa. A právě nejstarší kůň ve startovním poli, Mr Land, předvedl skvělý finiš. Na poslední překážce už vedl, v cílové rovině odrazil útok Aspiranta a s dvouapůldélkovým náskokem zvítězil.

Ostřílený jedenáctiletý veterán se přitom do listiny vítězů úvodního dostihu sezony zapsal už předloni. To byl ale ještě v tréninku u Josefa Váni a v dostihu ho vedl žokej Josef Bartoš.

Mr Land pojede Velkou

Další kroky Mr Landa budou směřovat k přípravě na Velkou pardubickou.
Loni se Složilem v sedle skončil ve slavném dostihu na třináctém místě.

"Mr Land si teď chvíli odpočine, a poté by měl jít druhou kvalifikaci na Velkou pardubickou. Nechcemeho zadřít, přece jen je to už starší pán. Je cíleně připravován na Velkou pardubickou.

Na druhém místě skončil Aspirant trénovaný v kopcích ve velkokarlovické centrále u trenéra Františka Holčáka. Pro třetí místo si skvělým finišem doběhl Tresh připravovaný Josefem Kolářem v Česticích na Královéhradecku.

"Jsem moc spokojený. Měl těžké soupeře, ale předvedl skvělý souboj. On je výborný skokan. Josef Dušek ho skvěle odjezdil," řekl Kolář s tím, že jméno desetiletého valacha českého chovu nebude zřejmě chybět na přihláškách do Velké pardubické.

Italský den však nabídnul i další vyrovnané a nečekané souboje. V memoriálu velvyslance Paola Faioly měla k senzačnímu vítězství blízko jezdkyně Martina Růžičková s Rubínem. Strhujícím závěrem si však pro vítězství spurtoval Bandyta s Josefem Sovkou v sedle.

"S takovým závěrem jsme nepočítali. Před startem jsme předpokládali, že se bude motat kolem čtvrtého pátého místa," pronesl trenér vítězného Bandyty Pavel Bielík.

Skvělým návratem na dostihový trávník a hned vítězstvím se uvedla klisna Ready for Life. Jejím majitelem je filmový producent Jaroslav Bouček, který v ní má vedle Sixteen další želízko v ohni do Velké pardubické.

"Jsme domluveni, že Pepa Bartoš pojede při Velké pardubické Sixteen. Když bude mladý Pepa Váňa chtít jezdit Ready for Life, bude ji jezdit," řekl krátce po doběhu vítězné klisny spokojený majitel Bouček. Už teď je však jasné, že si syn slavného otce bude moci před Velkou pardubickou vybírat. O služby talentovaného Váni projevil zájem i majitel loni vítězného Tiumena.Najdete na iDNES.czmobilní verze