Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bartoš: V posledních metrech jsem Zarifa musel zmáčknout

žokej Josef Bartoš na archivním snímku | foto: Martin Veselý, MAFRA

1 2015
Vítězný ryzák valach Talent kroužil v doprovodu vodičky po malém paddocku mnohem déle, než mu trval předchozí závod na 3 300 metrů. Poblíž pódia trpělivě postávaly hostesky a dostihový hlasatel Petr Městka s Talentovou trenérkou Hanou Kabelkovou už nejspíš stihli probrat i poslední nákupy.

Jen druhý z dvojice šampionů, který si měl od nejvěrnějších fanoušků vyslechnout potlesk, pořád nikde. Žokej Josef Bartoš, jenž v sobotu v Pardubicích vyhrál v sedle valacha Zarifa také nejdůležitější dostih dne, Květnovou steeplechase cross country Sagara, se zapomněl ve vážnici.

„Dříve tu byl jeden kamarád, který nás vždycky honil na ceny,“ líčil posléze Bartoš. „Tentokrát ne. A já se tam zakecal a svlékal se, že půjdu do sprchy. Pak mi přišli říct, že na mě všichni čekají. Tímto se omlouvám divákům, že tu museli prožít deset minut navíc,“ kál se 34letý žokej.

Pojďme nejprve k Zarifovi. Spravil jste si s ním náladu? V předešlých dostizích jste třikrát musel zadržet koně...
Spravil. Měl jsem tu koně z naší stáje (Partyspiel), ale ten má bohužel potíže s nohou, tak jsem ho musel zastavit. Ti v dalších dostizích mi nějak nešli, z boje o vítězství jsem proto vycouval dřív, než jsem s ním začal. Zarif předvedl profesionální výkon, já se v dostihu opravdu jenom vezl, šetřil jsem síly a mohl jsem si zapřemýšlet, kdy s ním vyrazím. Pak se mě sice držel Zugor (s Martinem Liškou), ale ostatní soupeře Zarif deklasoval.

Absolvovali jste závod bez chyby, nebo někde přišel zádrhel?
Jenom malý na velké vodě (překážka č. 18, Velký vodní příkop). Předpokládal jsem, že mi to vezme z dálky, ale on si poradil zkušeně: udělal skok nakrátko, podsunul zadní nohy pod sebe a vyřešil to za mě. Tam se ukázala ta jeho profesionalita; bylo to v pohodě.

I když byl kurz dostihu mnohem kratší než Velká pardubická, vypadalo to, že jste zvolil taktiku Zarifova trenéra Josefa Váni právě z Velké - být ukrytý v poli a jít dopředu až ve druhé půlce závodu.
Domluvili jsme se už předem, že první půlku poběžíme opatrněji. Vím, jak koně od pana Váni chodí, osm let jsem u něj dělal. Jel jsem tak, jak to on má rád, a vyšlo to.

Hlídal jste si Zugora v cílové rovince?
Jo. Myslel jsem, že na Zarifa nebudu muset použít ani bičík, ale je pravda, že mi nezbylo, než ho v posledních metrech zmáčknout. Protože Zugor šel hodně silně.

Jak byste popsal závěrečný triumf s Talentem?
Hodně pomalý dostih, což byl pro mě problém, trochu jsem se s ním rval. V průběhu závodu se mi ale usadil, perfektně skákal. Minule tu byl pátý, takže jsem si věřil, že zdejší závodiště zná a že to zkusíme. Na posledních čtyřech skocích jsem šel dopředu a Talent finiš pěkně zvládl.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze