Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žokej Faltejsek s koňem Aspirantem nebudou na Velké nováčky. Zvítězí?

Žokej Jan Faltejsek a kůň Valldemoso | foto: Radek Kalhous, MAFRA

4 2010
Žokej Jan Faltejsek pochází z koním zaslíbené oblasti - Kladrub nad Labem. Příští neděli se sedmadvacetiletý žokej vyhoupne do sedla Aspiranta, sedmiletého valacha, kterého připravuje pětinásobný trenérský vítěz Velké - František Holčák.

Za týden bude oslavován vítěz 120. Velké pardubické. Možná jím bude kůň, který to bude mít na pardubické závodiště nejblíže - tedy z regionu. MF DNES je v následujících dnech představí. A nejen je, ale i žokeje a trenéry, kteří se nejtěžšího kontinentálního překážkového dostihu zúčastní.

Žokej Jan Faltejsek pochází z koňské rodiny z Kladrub nad Labem. Zastihnout ho pár dní před Velkou pardubickou doma není však jednoduché. Včera se z domova přesouval do Anglie, kde jezdí jako pracovní jezdec. Jako jeden z mála prorazil na ostrovech i na dostihové ovály mezi profesionály.

Faltejskovi se však daří i na domácích drahách. V posledním testu na Velkou pomohl ke startu v pardubické Valldemosovi a s přehledem s ním dostih vyhrál.

"Samozřejmě to potěší. Zvlášť, když se podaří vyhrát v kvalifikaci. Ale Velká pardubická je Velká pardubická. Ta je ještě o stupínek výš," říká sedmadvacetiletý rodák z Kladrub nad Labem, který by letos nemusel být bez šancí. Aspirant, kterého pojede, patří mezi koně, se kterými je nutné počítat.

Faltejsek zvítězil s Aspirantem v Itálii

Valach prokázal své kvality především v předposlední kvalifikaci na Velkou. V dostihu, který se kvůli kvalitnímu obsazení dá považovat za malou Velkou pardubickou, nechal sedmiletý hnědák podporovaný žokejem Jiřím Kouskem za sebou celou elitu českých překážkových koní v čele s několikanásobnou vítězkou Velké pardubické Sixteen nebo nadějným Bremen Planem.

"Aspirant je třídový kůň. Je rychlý, má výborný závěr. Být ve správnou chvíli na správném místě a mohlo by se to podařit," věří Faltejsek.

Hnědák pro něj není neznámý kůň. Faltejsek s ním dokázal zvítězit před třemi lety v dostihu nejvyšší kategorie na závodišti v italském Meranu. Od té doby Aspirant vyspěl a stal se z něj vážný uchazeč o nejvyšší posty při Velké pardubické. Letos vyběhl čtyřikrát. Nasbíral jedno osmé, dvě druhá místa a poslední dostih proměnil ve vítězství.

Na start nejdelšího překážkového souboje se však postaví poprvé. "On zná pardubické závodiště dobře. Má přeskákané všechny skoky kromě Taxisu, trenér Holčák odstranil i jeho občasné choutky vyhnout se Irské lavici, takže věřím, že to bude dobré," říká žokej.

Faltejsek startoval na Velké pětkrát

Favority hledá Faltejsek nedaleko - synova trenéra Radka Holčáka. "Soupeři budou především Bremen Plan i Tiumen s Josefem Váňou starším, ale také Sixteen bude jako pokaždé na podzim výborná. A nesmím zapomenout na sehranou dvoji Mandarino s Jardou Myškou," jmenuje největší soupeře východočeský žokej.

Jak sám říká. Během kurzu není místo, kde je možné si odpočinout. Je třeba se soustředit na každý skok a stále sledovat, co vymyslí soupeři.
"Až po posledním skoku v cílové rovince si můžu říkat, že můžu být první, druhý nebo pátý," říká.

Pikantní je v souvislosti s Faltejskovým Aspirantem fakt, že na start slavného dostihu se postaví ze stejné stáje Jiřího Charváta také Bejrut. Toho připravuje v Holičkách u Heřmanova Městce trenér Jiří Janda. Velká bude tedy zároveň pomyslným soubojem trenérů.

"Člověk si to nesmí brát. Každý neúspěch je nepříjemný, ale to jsou dostihy," říká mladý žokej, který se během posledních let vypracoval mezi nejlepší české překážkové jezdce.

Ve Velké pardubické startoval doposud pětkrát. Dvakrát s Hastavenem dostih nedokončil, stejně jako poté s anglickým Three Mill a Klipem. Až loni dosáhl cílové mety, když s dalším britským koněm Super Lordem byli sedmí.

Britští koně mu jsou blízcí nejen v Česku. Na ostrovy létá sbírat zkušenosti. V Anglii totiž působí jako pracovní jezdec, ale účastní se i tamních dostihů.Grafton Recruitment Praha
TEAM LEADER VÝROBNÍ LINKY

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze