Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Znovu do vody? Hlaváčková se příliš netěší

12 2003
Praha - Plavkyně Ilona Hlaváčková z Bohemians přivezla koncem srpna ze světové univerziády v korejském Tegu dvě zlaté medaile a odpočívá. Jenomže už příští týden znovu skočí do vody. Nemyslete si ale, že se nemůže dočkat. "Vracet se do bazénu po odpočinku je to nejhorší, co může plavce potkat," říká Hlaváčková.

"Stačí z tréninku vypadnout jenom na čtyři dny a už je to znát. Dá hrozně práce si ve vodě zvyknout na správnou polohu a záběry. Někdo potřebuje jenom chvilku, ale já se můžu trápit i čtrnáct dní."

Vždycky jednou za půl roku si Hlaváčková dopřeje delší volno, aby tělo načerpalo nové síly. Jenže nikdy nelenoší dlouho. Teď má před sebou vyhlídku na olympijskou sezonu. A ještě dřív, prosincové mistrovství Evropy v krátkém bazénu.

"Až začnu trénovat, budu zase v bazénu dvakrát denně, budu si muset zvyknout," říká Hlaváčková.

Tentokrát si ale přípravu zpestří. V říjnu ji čeká čtrnáctidenní soustředění v Ománu a koncem listopadu pojede do Jihoafrické republiky, kde se zúčastní i jednoho závodu Světového poháru. V přípravě na olympijské hry reprezentantům na soustředění přispěl plavecký svaz.

"V obou těch místech už jsme byli a líbilo se nám tam," vypráví Hlaváčková. "V Ománu je například padesátimetrový bazén, kde jsme naposledy byli úplně sami. A je tam taky sluníčko a mořský vzduch. To je pro naše dutiny moc dobré."

Problémy dutin, to je plavecká nemoc z povolání. Hlaváčková si na sebe snaží dávat pozor. V létě ji paradoxně jen tak nenajdete na veřejném koupališti. Vadí jí tam totiž studená voda.

"Plavci nejsou žádní otužilci," říká Hlaváčková s úsměvem. "Poznáme rozdíl v teplotě vody i o půl stupně. Jsme zvyklí na bazén, kde má voda šestadvacet stupňů. V létě na plovárnách bývá voda tak o čtyři stupně studenější." Proto také tuhle dívku asi neuvidíte při závodech v dálkovém plavání.

"Mám totiž nepříjemný pocit z ryb a ostatních vodních živočichů," vysvětluje.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze